A csíki dzsúdó már nem herepfedény

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Történelmének egyik legrangosabb versenyére készül a csíki dzsúdósport. Az 1968-tól íródó csíki cselgáncstörténelemben fontos helyet kap majd szeptember: a jövő hónap első hétvégéjén Csíkszereda lesz a házigazdája a felnőtt Balkán-bajnokságnak.

Dobos László

2013. augusztus 22., 20:542013. augusztus 22., 20:54

2013. augusztus 23., 20:502013. augusztus 23., 20:50

 

Kelet-Európa egyik legrangosabb dzsúdóversenye lesz a szeptember 6-7-én megrendezendő Balkán-bajnokság, amelynek a csíkszeredai Erőss Zsolt Sportaréna lesz a házigazdája. Csíkszereda eddig számos országos és nemzetközi versenynek adott otthont, de a balkáni országok legrangosabb versenyét eddig csak regáti városok rendezték, Konstanca, Turnu Severin és Bukarest volt a házigazda, amikor Románia nyerte el a rendezői jogot.

Pál Gábor volt kiváló cselgáncsozó, elismert nemzetközi dzsúdóbíró a szervezőbizottság alelnöke elmondta, hogy a Balkán-bajnokság megszervezésének elnyerése kétlépcsős volt, először Romániának odaítélték a szervezést, majd a szakszövetség Csíkszeredát jelölte ki házigazdának. „Óriási siker ez a csíki cselgáncssportnak, elismerés egyben, hiszen a csíki cselgáncsozók évek óta az ország élsportolói, évtizedek óta rendszeresen jól szerepelnek a hazai és nemzetközi versenyeken, ugyanakkor szervezésből is mindig kitűnőre vizsgázott Csíkszereda\" – hangsúlyozta.

Szeptember 6-án, a Balkán-bajnokság első napján a küldöttségek fogadása és a sorshúzás szerepel műsoron, másnap pedig délelőtt 10 órakor lekezdődnek a versenyek. Az ünnepélyes megnyitó szeptember 7-én 17 órától tartják, majd ezt követően a döntőkre kerül sor. A nézőközönség belépése ingyenes. Női és férfi versenyek zajlanak, és minden országot súlycsoportonként 2-2 sportoló képviselhet. Mind a kilenc balkáni ország már jelezte, hogy részt vesz a vetélkedőn, így Albánia, Bulgária, Törökország, Szerbia, Görögország, Macedónia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró és Románia képviselői érkeznek majd két hét múlva Csíkszeredába.

A helyi szervezőbizottság elnöke Silló István, alelnöke pedig Pál Gábor. A szervezésben szerepet vállal a Balkán, a román és a Hargita Megyei Cselgáncsszövetség, a Hargita megyei sportigazgatóság, Hargita Megye Tanácsa és Csíkszereda önkormányzata, a négy dzsúdószakosztállyal rendelkező csíkszeredai klub, az ISK, a Sportklub, a HJK és a Terra, valamint számos támogató.

Mikor kezdtek dzsúdózni Csíkszeredában?

A csíkszeredai dzsúdósportot hivatalosan 1968 őszén indította el Tánczos-Gál József és Farkas László gyógyszerész. Tánczos-Gál József 2004-ben hunyt el Németországban. Farkas László nyugalmazott gyógyszerész csíksomlyói otthonában fogadott, és mesélt a kezdetekről.

„Negyvenöt éve már, 1968 októberében megkeresett Tánczos-Gál József, és felkért, hogy vállaljam el az induló cselgáncs szakosztály vezetését. Beindítottuk az oktatást. Kezdetben nem volt cselgáncs ruhánk, jól emlékszem, tépett kabátokban gyakoroltunk, könyvekből tanultuk a cselgáncsedzés módszereit. Szakosztályvezető voltam, én voltam a mindenes. Pénzt kellett koldulni a működésre, a legnagyobb összeget akkor Jeszenszky főorvos adta, ő 4000 lejjel segítette a friss szakosztályt. Felkerestük az akkori Sport Uniót is, de mivel nem volt ismert a sportág, nem nagyon segítettek, olyan volt akkortájt a mi cselgáncsunk mint Móra Ferenc herepfedénye (sokan hallottak róla, de senki sem tudta, hogy mi is tulajdonképpen ...) Nem sokkal később bejegyeztettük a sportágat, megalakult az első klub, a Csíkszeredai Egészség (Sănătatea), és a következő évben csatlakoztunk a román szakszövetséghez. Közben további szakkönyveket szereztünk be, még ma is megvan az a német nyelvű könyvem, amelyet egy németországi barátom ajándékozott nekem. Zajlottak az edzések, jártunk versenyekre, találkozókra” – mondta Farkas László.

Ő mesélte el az első cselgáncsruhák, az első kimonók elkészítését. „Jóskával az egyik helyi cégtől erős vászonanyagot vásároltunk, és mivel én azokban az időkben Csíkszentmártonban voltam gyógyszerész, a csíkszentmártoni kisipari szövetkezetnél megvarrattuk az első dzsúdós ruhákat. Közben nagy lendülettel és hévvel zajlott az oktatás, a tanulás. Tánczos és Farkas a sportágat népszerűsítő eladásokat tartott a kultúrházban, majd megalakult a csíksomlyói gyermekotthon csapata, ahol Farkas az 1-2. osztályos, Tánczos pedig az 5-6. osztályos gyerekeknek tartotta az edzéseket. „Már az első években számos érmet, serleget és díszoklevet szerzetünk dzsúdósainkkal, Bodó Lajos, a somlyói gyermekotthon igazgatója nagyon büszke volt a gyerekekre, a rengeteg érmet és oklevelet pedig egy szép vitrinbe tetette ki\" – emlékezik vissza.

Farkas László szerint bizonyára jó talajba vetették a magot, jó úton jártak, hisz az eltelt 45 év alatt rengeteg bajnokot, kiváló edzőt, és kiváló embert nevelt ki a csíki dzsúdósport. 1974-ben Farkas László családot alapított, ezt követően már kevesebb ideje jutott a cselgáncsra, de mindig követte az eredményeket, találkozott volt tanítványaival, és örül, hogy nem feledkeztek meg róla, a szeptemberi Balkán-bajnokság egyik tiszteletbeli meghívottja lesz. Farkas László a csíki dzsúdósport első éveiről szóló rövid visszaemlékezése végén arra hívja fel a figyelmet, hogy feltétlenül említsük meg Ioan Roman nevét, aki már az első évektől a sportág mellett volt, szervezőként és bíróként segítette őket.

A román válogatott összetétele
Íme, a csíkszeredai Balkán-bajnokságra benevezett romániai felnőtt válogatott összetétele. 

NŐK
48 kg-os súlycsoport:
Violeta Dumitru (CSM Ploieşti-Steaua) és Andrea Ştefănescu (Unirea Focşani).
52 kg: Elena Constantin (Nagyszebeni Şoimii) és Ioana Matei (Nagyváradi MSC).
57 kg: Andrea Florian (Nagyváradi MSC) és Roxana Prună (CSM Ploieşti-Steaua).
63 kg: Adriana Vlădoiu (CSM Ploieşti-Steaua) és Elena Bob (Nagyszebeni MSC).
70 kg: Georgiana Pantea és Mădălina Pantea (mindketten Nagyváradi MSC).
78 kg: Rebeca Brata és Ania Lenghel (mindketten Nagybányai MSC).
+78 kg: Kabát Beáta (Aradi MSC) és Andrea Panea (Bukaresti-Brassói Dinamo).

FÉRFIAK
60 kg: Cosmin Lăzărean (Aradi CSU) és Alex Ferariu (CSM Iaşi).
66 kg: Remus Lazea (Dinamo) és Cătălin Brătulescu (CSU Piteşti).
73 kg: Papp Flórián (Csíkszeredai Sportklub) és Denis Mititelu (Nagyváradi MSC).
81 kg: Lukács Arnold (Kézdivásárhelyi ISK-Dinamo) és Cristian Bodârlău (Dinamo).
90 kg: Farkas Zoltán (Nagyváradi MSC) és Valentin Radu (mindketten Nagyváradi MSC).
100 kg: Daniel Matei (Nagyváradi MSC) és Bogdan Bărbulescu (Dinamo)
+100 kg: Flaviu Smeu (Poli Iaşi) és Daniel Natea (CS Valeriana Târgovişte).

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei