A „mostohagyerekek” hozzák a legtöbb érmet

•  Fotó: Ifj. Farkas Antal

Fotó: Ifj. Farkas Antal

A székelyudvarhelyi Iskolás Sportklub atlétái a szakosztály történetének érmekben leggazdagabb évét zárták, a téli fedett pályás és a nyári országos döntőkön összesen 10 alkalommal állhattak dobogóra: 2 arany-, 4 ezüst- és 4 bronzérem volt a termés. Az ifjúsági 1-es korosztályon kívül minden korkategóriában szereztek érmet az udvarhelyi atléták.

Zátyi Tibor

2012. július 17., 17:362012. július 17., 17:36

2012. július 17., 17:512012. július 17., 17:51

 

„Nem emlékszem, hogy egy év alatt valaha is ilyen sok érmet hoztunk volna” – mondta Bartus Attila edző a székelyudvarhelyi Iskolás Sportklub atlétika szakosztályának kiváló teljesítménye kapcsán. Legutóbb 1991-ben volt sok érme az ISK-nak, akkor öt országos bajnoki cím került Székelyudvarhelyre, Bartus Attila sportolóként három aranyérmet szerzett.

„A téli fedett pályás országos bajnokság döntőjével kezdődött az éremgyűjtés, Kovács Krisztina gerelyhajításban bronzérmet, míg Bálint Noémi egy ezüst- és egy bronzérmet szerzett távolugrásban és gátfutásban, Bartus Virág pedig ezüstérmes lett ugyancsak gátfutásban. Akkor azt mondtam, hogy ha jól mennek az edzések, és nem lesznek sérüléseink, a nyári országos döntőkről is legalább ilyen jó eredménnyel térünk haza, ha nem jobbakkal. Nagy örömünkre jobbakkal jöttünk vissza, hiszen Noémi mindkét számát megnyerte, Karamán Hunor második lett távolugrásban és Bartus Virág bronzérmet hozott gátfutásban. Nagyon meg vagyok elégedve velük, de meg is dolgoztunk ezekért az eredményekért” – összegezte az elmúlt időszakot Bartus Attila.

Jakócs Zoltán edző is büszkén számolt be atlétái eredményeiről, hiszen az ifjúsági 3-as kategóriában Nagy Hédi gerelyhajításban harmadik lett az országos döntőn. „Egy évvel idősebbek között is kipróbáltuk, ott hatodik lett, nem sok különbséggel, pár centivel maradt el az előtte lévőktől. Vele nagyon meg voltam elégedve. Továbbá több döntősünk volt az ifjúsági 2-nél és 3-nál is, többek között Simó Barna, Bedő Norbert és Csóti Norbert is bekerült az első nyolcba” – mesélte. Szabó Márta fiatal tanítványa, Kis Tamás második lett távolugrásban a gyerek 2-es döntőben, 50 méteren pedig negyedik helyen végzett. „Ezek jó eredményeknek számítanak. A román atlétikai szövetség idén indította el a gyerek korosztály számára az országos bajnokságokat, óriási volt az érdeklődés, közel 1200-an voltak a három korosztályban” – mondta Szabó Márta edző.

Az ISK-nak több ígéretes atlétája is van, hiszen az ifjúsági 2-es korosztályban távolugrásban Márton István Ödön ötödik lett egy nagyon erős mezőnyben. Péter Krisztina triatlonban országos kilencedik lett, Karamán Hunor pedig döntős volt 80 méteren.

A főbb versenyek lejártak az ISK számára, a gyerekek jelenleg vakációznak. A tervek szerint augusztus utolsó vagy szeptember első hetében tavalyhoz hasonlóan edzőtáborral szeretnék kezdeni a felkészülést, tervbe van véve, hogy Győrben is versenyezni fognak. A következő évre novemberben fogják elkezdeni az alapozást.

Az edzők egybehangzó véleménye szerint már az is örvendetes, hogy az udvarhelyi atléták helyt tudnak állni az országos mezőnyben. Annak ellenére, hogy más csapatokkal összehasonlítva kritikán aluli körülmények között dolgoznak, nem áll rendelkezésükre egy rendes atlétikapálya.
„Nincs lehetőség a közép- és hosszútávfutásra Udvarhelyen, a sprintpróbákról nem is beszélve, szétmegy a gyerekek bokája” – mesélte Bartus. „Annyira rossz a pálya, hogy erre nem tudunk edzeni. A gyerekek tönkreteszik magukat, ezeket a távokat naponta 10–15 alkalommal kellene futniuk, de nem tudják ezt teljesíteni, hiszen négy után már a fáj a lábuk” – tette hozzá Szabó.

„A gátfutásra kb. 40 méteren készülnek fel a fiatalok, a lépésszámokkal így gondjaink vannak, továbbá ha 10 percig esik az eső, minden víz alá kerül, mivel nem működik a kanalizálás” – panaszolta Bartus. „Hiába hoznánk jó minőségű salakot, a víz nem megy el, rajta marad, így használhatatlanná válik. Nem ez a jövő, hogy salakpályákat újítunk fel, rendes gumipályákat kell csinálni, mert azzal mindenki nyer. Hiszen a városlakónak – aki kocogni jár – sem mindegy, hogy reggel vagy este hol fut. Sokan járnak a pályára, és panaszkodnak, hogy hol a bokájuk, hol a térdük fáj. A sportolókról nem is beszélve, hiszen a labdarúgók, a kézilabdások, mindenki itt csinálja az állóképességi edzéseit” – folytatta.

„A legtöbb országos érmet a városnak a mostohagyerekek hozták, a birkózók és az atlétikások. A birkózóknak nincs termük, az atlétáknak pedig semmijük sincs. Szerencsére a polgármesteri hivatal támogatásával tudtunk felszereléseket vásárolni a gyerekeknek, amit eredményeikkel meg is háláltak a sportolók” – zárta mondandóját Bartus.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei