Vonószenekari csemegék

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Csíki Kamarazenekar Egyesület közös szervezésében a Csíki Kamarazenekar és a sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekar közös koncertje hallgatható meg csütörtökön 20 órától Csíkszeredában, a Márton Áron Gimnázium dísztermében.

Szőcs Lóránt

2014. június 04., 07:442014. június 04., 07:44

2014. június 04., 08:522014. június 04., 08:52

A Csíki Kamarazenekar ismét vonószenekari felállásban lép fel a X. Hargitai Megyenapokon, kiegészülve a sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekar muzsikusaival. Az est karmestere az a pécsi származású Erdélyi Dániel, akit a tavalyi városnapokon láthattunk már a zenekar élén.

Ezúttal egy vonósszimfónia és két zenekari szvit szerepel a műsoron, ahogy a karmester portálunknak részletezte, a Csíki Kamarazenekar zenészei választották a három művet. „Felajánlották ugyan, hogy én is javasolhatok más műsort, de mivel ők már dolgoztak ezekkel a zeneművekkel, nem akartam változtatni rajta. Hallatszott is már az első próbánkon, hogy foglalkoztak a három szerzeménnyel, jól ismerték az anyagot, még akkor is, ha három teljesen különböző karakterű műről van szó. Szeretek velük dolgozni, mert nagyon lelkesek, ugyanakkor mindig gyorsan lereagálják az instrukcióimat” – fejtette ki a karmester.

Felix Mendelssohn 7. vonósszimfóniájával kezdik a hangversenyt, ahogy a karmester részletezte, ami a szimfóniák esetében történni szokott négy tételből áll: egy szonátából, egy líraibb hangvételű tételből, egy menüettből és egy olyan D-dúrban íródott tételből áll, amely fugarészletet is tartalmaz. L. Janacek vonósokra írt hattételes szvitje Erdélyi szerint azért érdekes, mert egy késő romantikus mű, noha a zeneszerző a 19. század végén és a 20. század elején élt. A szvit tánczenét jelent, a koncertet is ilyenfajta szerzeménnyel, P. Warlock: Capriol szvitjével zárják. Ez a zenemű ismét egy csemege, mivel szerzője reneszánsz muzsikából indult ki, de modern hangszerekre készített átiratot, így „régizene huszadik századi köntösbe bujtatva” – jellemezte a művet a karmester.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei