Fotó: Gligor Róbert László
Tizenhat helyszínen mutatott be emlékműsort a székesfehérvári Kákics népzenei együttes, Erdélyben öt településen szólaltatták meg hangszereiket. Szombaton délután telt ház előtt lépett fel Nyárádszeredában az 1997-ben alakult együttes.
2015. január 11., 15:532015. január 11., 15:53
A Ferenc Jóska fújtatja a trombitát című műsoruk különböző hadszíntereken született katonadalokon keresztül időrendi sorrendben mutatja be az első világháború eseményeit.Tárnok Ákos együttesvezetőtől megtudtuk: az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság tavalyi pályázatára népzenei anyaggal jelentkeztek, így kaptak támogatást emlékműsoruk bemutatására. Az anyaországban Budapesttől Debrecenig több helyszínen, Erdélyben Bánffyhunyadon, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában, Nyárádszeredában és Nyárádszentmártonban léptek színpadra vele. Együttesükben még Horváth Árpád, Kis Lajos, Lendvai Tibor játszott, ezúttal Bódi Árpád és Nagy Norbert hiányzott.
Műsorukban a hegedű, brácsa és nagybőgő mellett a háttérbe szorult népi hangszereket is megszólaltattak: citerát, bőrdudát, kobozt, tekerőlantot és a dunántúli „hosszí furulát”. Népzenei anyagukat főleg a Zenetudományi Intézet archívumából válogatták, az ismert és kevésbé ismert sok új stílusú népdal mellé sikerült régi stílusút is találni. Világháborús fotók vetítése kísérte az előadást, a történelmi eseményeket a székesfehérvári Magyar Királyi 17. Honvéd Gyalogezredhez kapcsolódva adták elő, mely száz évvel ezelőtt végigharcolta Szerbiát, Galíciát, Erdélyt és Olaszországot. A fotóanyagot a Szent István királyi múzeum archívumából szerezték, köztük hihetetleneket is, mint például ahogyan a magyar és orosz katonák tűzszünetet tartanak és együtt ünneplik a húsvétot. A dalok közben korabeli felhívásokat, jelentéseket, leveleket is felolvastak, amelyeket P. Simon István író, történész segítségével válogattak össze. A műsor fővédnöke Vargha Tamás honvédelmi minisztériumi államtitkár.
A nyárádszeredai közönség nagyon jól fogadta az előadást: Tárnok Ákos szerint jó volt, hogy sok dalt ismernek és együtt énekelhették, hogy Kimegyek a doberdói harctérre. Örvendetes az is, hogy nagyon sok fiatal ült a nézőtéren, hisz az is céljuk volt, hogy a fiatalok megtudhassák, milyen hősiesen harcoltak egykor a magyar katonák.
Szűcs Péter számára nagy élmény volt, hogy az anyaországból eljöttek az énekesek népzenével feleleveníteni és bemutatni a világháborút, hiszen ezek az emberek tudják: száz évvel szétszakíttatásunk után is összetartozunk. Örvendetes az is, hogy egyre több fiatalt kezdi érdekelni a történelem és a hagyományaink, ezért is jöttek el sokan az előadásra – véli a szeredai fiatalember. Érdekelt a téma és szívmelengető volt – vallotta be kérdésünkre Székely Éva, aki sok dalt ismert az előadottak közül. Dicséretes, hogy vannak ilyen magyar érzelmű emberek, akik felvállalják ezt a kort, és eljönnek bemutatni nekünk is – fogalmazott a hölgy. A nézők soraiban volt a 91 éves Rigmányi Józsi bácsi is, aki 1945-ben Franciaországban világháborús fogságban szenvedett. Elmondta: a gyönyörű előadás során nemcsak a sok régi katonadalt volt jó hallgatni, világháborús emlékeit is felidézhette.
szóljon hozzá!