UNITER-díjat kapott a marosvásárhelyi Berekméri Katalin

A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház művésze, Berekméri Katalin kapta az idei UNITER-gálán a legjobb mellékszereplőnek járó díjat.

Antal Erika

2015. május 26., 13:212015. május 26., 13:21

2015. május 26., 14:222015. május 26., 14:22

A 2015-ös UNITER gálán, az ország legrangosabb színházi eseményén, melynek keretében minden évben díjazzák a legjobb színházi előadásokat és a legkiemelkedőbb színházi személyiségeket, Berekméri Katalin, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának színésznője A legjobb színésznő mellékszerepben kategóriában kapott UNITER-díjat.

Az elismerést a Radu Afrim rendezővel színre vitt Az ördög próbája című előadásbeli alakításáért érdemelte ki Berekméri Katalin.

A produkció során, amelynek 2014. március 2-án volt a bemutatója, a színészek olyan vendégrendezővel dolgoztak együtt, aki a legélőbb és legaktuálisabb színházat „csinálja” napjainkban. A darab korábban nem létezett, a rendező, a színészek, a dramaturgok közös projektjének eredményeként jött létre a próbafolyamat során, munka közben. Európában ez a típusú színház már eléggé ismert, nálunk viszont még szokatlan, újdonságnak számított. A rendező és a színészek ez alkalommal nem egyelőre megírt, már létező szöveget állítottak színpadra, hanem a közös alkotás során dolgozták ki, inspirálva egymást, kreativitásuknak teret adva hozták létre a történetet.

„Nem volt projektvezető közöttünk, mindenki részt vett benne, mindenki a saját projektjén dolgozott” – magyarázta Afrim még a bemutató kapcsán az újságíróknak, hozzátéve, hogy számára sokkal provokatívabb egy ilyen szöveget állítani színpadra, mint azt, amely már eleve létezik, meg van írva. A darab története napjainkban játszódik, egy nagyon gazdag emberről és környezetéről szól. Az illető, a szocializmus éveiben gyerekeskedett, születésnapja egy napon volt a diktátoréval, ezért őt soha nem ünnepelték, neki pedig a diktátort éltető verseket kellett mondania azon a napon.

A színészek által írt szövegeket Bartha Réka fordította román nyelvre a rendező számára, a rendező szövegeit pedig magyarra. A közös munkából egy komikus, fura és meglepő történések sorozata jött létre, amely három részből állt: a castingból, a próbaszakaszból és a születésnapi show-ból. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei