Fotó: Kristo Robert
Korszerűsítették Göröcsfalva kultúrotthonát. Szombaton este avatták fel az épületet, az átadó ünnepséget követően a helyi Csalogány néptáncegyüttes itt ünnepelte tizedik születésnapját. Vasárnap táncházzal és a Székely Góbék előadásával toldották meg az ünneplést.
2009. december 13., 18:342009. december 13., 18:34
2009. december 13., 18:412009. december 13., 18:41
Fotó: Kristo Robert
Csíkrákos önkormányzata, a Csalogány Néptáncegyüttes és a Bogátalji Mozgalom Egyesület szervezésében december 12-én, szombaton este adták át a felújított göröcsfalvi kultúrotthont.
Császár Attilától, az anyaközség, Csíkrákos polgármesterétől az avatóünnepségen tudtuk meg, hogy a kultúrotthon 1804-ben épült, és kezdetben iskola működött benne. Az épület általános belső és külső feljavításán kívül felújították a villanyhálózatát, belső fűtéshálózatot, illetve belső víz- és szennyvízhálózatot alakítottak ki. Ugyanakkor a kultúrotthont kazánházzal, belső illemhelyekkel és egy kis internetszobával is kibővítették.
„Vagyunk amíg van kultúránk, leszünk amíg lesz kultúránk” – emelte ki egy Kányádi-idézettel az esemény jelentőségét a polgármester. Utána pedig azt kívánta, hogy az épület átadásával fellendüljön a közösség kulturális élete, hogy a közművelődési előadásokat telt ház fogadja. „Legyen minél több esküvő és keresztelő, de ugyanakkor kevesebb halotti tor itt. Legyen belőlünk egy életképes közösség, mely úgy számban, mint szellemi tudásban gyarapodni képes.”
A megyei tanács részéről Borboly Csaba tanácselnök, Becze István és Szentes Antal tanácsos volt jelen az ünnepségen. Borboly Csaba a polgármester gondolatait folytatva kiemelte, hogy a helyi közösség erejének, akaratának és hozzáállásának eredménye a kultúrotthon sikeres felújítása. A tanácselnök tavaly októberben, az idősek napján ígérte meg a helyieknek a kultúrotthon felújításához való hozzájárulást. Örömét fejezte ki, hogy alig egy év elteltével már a kívül-belül felújított, korszerűsített épület avatóján ünnepelhetnek együtt a helyi közösséggel.
T. Búzás Árpád helyi plébános megáldotta és megszentelte a templom szomszédságában levő épületet, majd az avató a 10 éves Csalogány Néptáncegyüttes születésnapjának ünneplésével és a 10 év Csalogány elnevezésű fotókiállítás megnyitásával folytatódott.
Fodor Csaba, a Hargita együttes egykori táncosa irányítása alatt működik a tánccsoport. Különféle korosztályokba tanulnak táncolni, a kisebbek a felcsíki, Küküllő-menti és sóvidéki táncokat ismerik a nagyobbak pedig néhány anyaországi tájegység táncait is elsajátították. A fontos hogy megőrizték a folytonosságot, hisz manapság sokszor lehet például a lakodalmakkor tapasztalni, hogy az idősebbek még ismerik a tánckultúránkat, a fiatalok, pedig az új divatoknak adózva, teljesen elszakadtak, elszigetelődtek ettől. „Nem akarunk az új táncokkal, divatokkal versenyre kelni, mi azt hisszük, hogy a régi és az új békésen, is megfér egymás mellett” – hangsúlyozta Fodor Csaba. A jubileumi ünnepségen a Siklósról érkezett Kármentő Néptáncműhely előadását is láthattuk, valamint a csíkrákosi Pacsirta Népdalegylet is szerepelt.
Mintha a folytonosság létét igazolta volna, vasárnap táncházzal, valamint a Székely Góbék előadásával ünnepelte a helyi közösség a felújított kultúrotthont.
A felújításhoz nagyrészt Hargita Megye Tanácsa járult hozzá, 180 000 lejt bocsájtva a helyi tanács rendelkezésére. A kivitelezést a Göröcsfalvi Kokojzavész Közbirtokosság, és a helyi lakosok valósították meg.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.