„Az udvarhelyiek száz évvel ezelőtt kísértetiesen ugyanolyan problémákkal küzdöttek, mint mi manapság” – árulta el portálunknak Novák Károly-István március 9-én, szerdán a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpontnál Azok a boldog békeidők Székelyudvarhelyen című kötetének bemutatóját követően. A könyvet Róth András Lajos mutatta be a hallgatóságnak.
2011. március 10., 15:522011. március 10., 15:52
2011. március 10., 16:002011. március 10., 16:00
A szerző témaválasztása nem véletlen, hiszen az ún. békeidő, az Osztrák–Magyar Monarchia korszaka számos gazdasági és kulturális fejlődésnek adott teret nemcsak Magyarország, de Székelyudvarhely életében is. „A kötet kiadását körülbelül tízéves gyűjtés előzi meg” – tudtuk meg a történelem szakos Nováktól, akinek e könyvet megelőzően a jelzett korszakról már számos, kisebb terjedelmű kiadványa jelent meg az Areopolisz tanulmánykötet-sorozatában. „A törzsanyagot az az írásom képezte, mellyel az első fokozatú pedagógiai továbbképző vizsgára készültem. Utólag gondoltam meg, hogy a bővített anyagot érdemes lenne kiadni” – mondta a szerző.
Novák eredetileg a középkori történelemre szakosodott, tudtuk meg, de tanárként és az adott körülmények között komolyabb „középkorász” munkába nem tudott fogni. „Érdekelt Székelyudvarhely múltjának ez a szelete, de főként a hétköznapi, gazdasági, fürdőélettel kapcsolatos tudnivalók” – mesélte a szerző, megjegyezvén, könyvében a korabeli politikával csak vázlatosan foglalkozik. „Nem dicsőség felfedezni a meleg vizet, így arra törekedtem, hogy olyasmiről írjak, ami máshol még nem jelent meg” – magyarázta Novák. Mint megtudtuk, a nyersanyag főként a városi és csíkszeredai könyvtár, valamint a székelyudvarhelyi református és katolikus egyház levéltárából származik, de szépirodalmi, önéletrajzi műfajú forrásokat is felhasznált a szerző. „A könyv a teljesség igénye nélkül mutatja a korabeli székelyudvarhelyiek mindennapi életét. Furcsamód Udvarhely akkor, száz-százhúsz évvel ezelőtt is olyan volt, mint ma, az emberek kísértetiesen hasonló problémákkal, környezetszennyezéssel, közéleti vitákkal küzdöttek” – tette hozzá Novák.
A rendkívül olvasmányos, „nem csak a szűk szakmának szánt” kötetet számos korabeli illusztráció és fénykép színesíti. Munkája folytatásáról érdeklődvén Novák Károly-István portálunknak elmondta, a téma megközelítőleg sincs kimerítve, hiszen „széltében-hosszában, bármerre lehetne azt bővíteni”. Az Azok a boldog békeidők Székelyudvarhelyen című könyvet Udvarhely könyvesboltjaiban vagy kiadói áron a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont székhelyén kereshetik az érdeklődők.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
szóljon hozzá!