Nagy nevekkel indítják újra a Petőfi utcai Kriterion Galériát, amely mivel teljesen más kritériumok alapján fog működni, fel is vette az Új Kriterion Galéria nevet. Elsőként Mircia Dumitrescu bukaresti grafikus tárlatát láthatják, mely pénteken 19 órakor nyílik. Részegh Botond képzőművészt bízták meg a kurátori teendők ellátásával. Az alábbi összeállításunkban a terveiről faggattuk.
2011. december 08., 18:082011. december 08., 18:08
2011. december 08., 19:532011. december 08., 19:53
Részegh Botond a neves bukaresti grafikus, Mircia Dumitrescu tárlatával járatná be az Új Kriterion Galériát
– A galéria nevében szereplő új jelző nemcsak a kiállítótér felújítására vonatkozik, hanem más lesz a működtetési koncepció. Vázolja fel ezeket az elveket.
– Csak előre jól kidolgozott koncepciók alapján működhet jól egy galéria, úgy gondolom, hogy elismert, neves alkotókat, művészeket kell meghívni. Kéthavonta tartunk kiállítást, ahhoz, hogy ezeket a képzőművészeket meg tudjuk nyerni, nekünk is szükséges valamit cserébe nyújtani. Minden kiállítónak katalógust fogunk biztosítani, sikerült ehhez támogatóként megnyerni a Bookart Kiadót. Művészettörténészeket kérünk fel, hogy elemezzék a tárlatainkat. A katalógusok kiállításonként körülbelül 1000 euróba kerülnek. A kiadványokat természetesen értékesítjük, remélem, az eladásukból a harmadik-negyedik tárlat után fog származni némi bevételünk is. Továbbá saját honlapra, emellett a Cărtureşti.ro portálra is feltesszük a katalógusainkat, de magyarországi hálózatokkal is kapcsolatot építünk ki. Természetesen a művész utaztatását, itt-tartózkodásainak költségeit és a műtárgyak szállítását is álljuk.
Nem törekedünk profitálni a galériából, arra viszont odafigyelünk, hogy ne legyen veszteségünk. Nevessé szeretnénk tenni a galériánkat, persze ismerjük a határainkat is, ez nem egy nagy kiállítótér, nem is lehet igazán galériának nevezni, hisz a fronton nincs bejárata. A fogadófalon is letakartattam az ablakokat, hogy a galériába lépő ne a kinti világot, hanem a műtárgyakat lássa. Másfelől, peremvidéken élünk, és nem lehetnek túl nagy elvárásaink. Nem tudunk például egy New York-i galériahálózatba bekapcsolódni, ahhoz túl kicsik vagyunk és túl kevés a pénzünk. Egy jó hírnevű bemutatótermet akarunk kialakítani. Gondolok például a sepsiszentgyörgyi Magma Galériára, ahol most Dan Perjovschi kiállítása látható, aki szerintem jelenleg a legelismertebb romániai művésznek számít, másról nem tudom, hogy lett volna kiállítása például a New York-i MoMA-ban (The Museum of Modern Art, vagyis a Modern Művészetek Múzeuma – a szerk.).
– Milyen feltételekkel lehet jelentkezni, kiállítani az érdeklődő képzőművészeknek?
– Örülök a kérdésnek, mert előre szeretném kifejteni, hogy meghívásos, felkéréses alapon fogunk működni, szóval mi szólítjuk meg a művészeket, és nem fordítva. Tudomásom szerint a komolyabb galériáknál sem szoktak jelentkezni művészek, hogy bemutatkoznának egy tárlattal. Ennek a világnak már úgy érzem, vége. Úgy tartom, hogy a mai világban nem a galériavezető vagy kurátor feladata, hogy a művészeknek hírnevet szerezzen. Mi már befutott, ismert művészeket kértünk fel.
Jövőben Vásárhelyi Antal grafikus, Rădvan Alexandru festő, Gáal József festő állít ki az Új Kriterion Galériában. Városnapokra, minden évben egy-egy helyi művészt fogunk meghívni, 2012-ben Jánosi Antal jelentkezik tárlattal. Továbbá, úgy tűnik, hogy egy angol festőt, Dianne Kaufmant is sikerült megnyernünk, valamint Duliskovich Bazil festő is bemutatkozik nálunk. Vendégünk lesz továbbá Tóth György fotóművész is, akit Yoko Ono kért fel, hogy portrét készítsen róla.
– Mircia Dumitrescu tárlatával nyitnak, miért őt hívták meg az avatóra?
– Nemcsak, hogy elismert művész, aki a bukaresti képzőművészeti egyetem tanára, hanem nagyon is kötődik vidékünkhöz. A Szárhegyi Alkotótábor alapításánál is ott volt, és rendszeresen jár erre, két éve például a Free Camp alkotótáboron is részt vett néhány diákjával. Szimbolikus üzenete van ennek a meghívásnak, mivel egyetemi tanárként is nagyon sok csíki diákot támogatott, istápolt a bukaresti képzőművészeti egyetemen. Úgy gondolom, hogy indulásként egy olyan művészeti berkekben elismert személyt kellett meghívni, aki már járt nálunk. Továbbá mellette szólt az is, hogy tesztelni szerettük volna, miként működik a galéria, és könnyebb Bukarestből egy alkotót elhozni, mint Budapestről. Örvendünk annak is, hogy maga a kulturális és örökségvédelmi miniszter, Kelemen Hunor elvállalta, hogy megnyitja az első tárlatot.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!