Fotó: Nagy D. István
Több mint száz érdeklődőt vonzott szombaton a sepsiszentgyörgyi Míves Házba az Ala kijiz és sirdak, tanulmányúton Kirigiziában 2009 című, eredeti népművészeti tárgyak, és az előbbiek illette nemezalkotások kiállítása. Utóbbiakat a tanulmányút résztvevői készítették.
2009. december 14., 16:212009. december 14., 16:21
2009. december 14., 18:442009. december 14., 18:44
Fotó: Nagy D. István
A tárlatmegnyitón Vidák István magyarországi néprajkutató és textilkészítő a kirgizek országában szerzett tapasztalataitt osztotta meg a népes hallgatósággal. Vidák ismertette a Benkő Éva, Csiki Emő, Farkas Gergő, Tóth-Birtan Tinka, Tóth-Birtan Csaba, Vetró Mihály és jómaga által megtett utat, illetve azokat a néprajzi sajátosságokat, amelyeket a túra során tapasztaltak. Az előadás során a hallgatóság tagjai megismerhették a nemezkészítés rövid történetét és technikáit, beleláthattak a hagyományőrzésüket, archaikus-vándorló életmódjukat mai napig őrző kirgizek életébe. Az elhangzottakból többek között megtudhattuk, hogy bár a szovjet uralom alatt a kirgizek kénytelenek voltak feladni vándor életmódjukat, ennek az életformának központi szimbóluma a sátor – azaz a jurta – továbbra is meghatározó jellegű maradt.
Fotó: Nagy D. István
Esélytelenné vált a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Líceum C és D épületének felújítása az Országos Helyreállítási Programon (PNRR) belül, így az önkormányzat visszavonja a pályázatot és másik támogatási program keretéből kér finanszírozást.
Békés megmozdulást szerveznek szombaton 17 órától a kézdivásárhelyi Gábor Áron téren. Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő és Beke István csütörtök délután sajtótájékoztatón fejezték ki együttérzésüket a Kolozsváron bántalmazott fiatalokkal.
Van már szerződésünk az önkormányzattal, kapacitásunk és stratégiánk, biztató, amit eddig tapasztaltunk, reméljük, hogy a jövőben varjúmentesítés ügyében Sepsiszentgyörgy lesz a pozitív példa – bizakodik Kelemen László, a Rara Avis Egyesület elnöke.
Kézdivásárhely idén egy kicsivel több pénzt – mintegy 15 millió lejt – fordít az utak, utcák rendbetételére. Tavaly ez az összeg 14,37 millió lejt tett ki. Saját bevételből közel hárommillió lejt szánnak e célra.
Evangelizáció, kiállítás, táncház és szakmai konferencia is része annak a háromnapos rendezvénynek, amelyet a nemzetközi roma nap alkalmából szerveznek Háromszéken.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Több mint egy kilométeres távolságból észlelik, fél másodperc alatt rögzítik a járműveket az e-SIGUR rendszerben használt intelligens radarok. Az ellenőrzésekkel kapcsolatos tudnivalókról a Kovászna megyei rendőrség munkatársai beszéltek a Székelyhonnak.
Kénytelen kiköltözni jelenlegi székhelyéről a Máltai Szeretetszolgálat által működtetett sepsiszentgyörgyi hajléktalanszálló, de a létesítmény továbbra is a Csíki-negyedben fog működni.
A miklósvárszéki Bölönben száz évvel ezelőtt még 17 malom dolgozott a falu pataka mentén, közülük ma egy működik, de villany hajtja. Ettől nem messze a néhai fekete lovas molnáré is áll még – most ezt próbálják megmenteni, újra működőképessé tenni.
Felújítanák a háziorvosi és állatorvosi rendelőt, a polgármesteri hivatal gépparkja számára pedig garázst építenének – döntötte el a gidófalvi önkormányzat. Ezek finanszírozását bele is foglalták a napokban elfogadott költségvetésbe.