A csíkszeredai Rákóczi Szövetség és a Csíkszeredai Egyetemi Lelkészség közös szervezésében Rákóczi-estet tartottak hétfőn a Sapientia egyetem étkezdéjében.
2011. október 18., 12:322011. október 18., 12:32
2011. október 18., 15:402011. október 18., 15:40
Múltunk iránt érdeklődő fiatalok
A Rákóczi-szabadságharc és a szatmári béke 300. évfordulója, valamint Mikes Kelemen halálának 250. évfordulóján Beder Tibor író, a török–magyar barátság nagy ápolója tartott előadást a Sapientián.
„A mai estével egy régi álmunk teljesült, már több mint három éve vágyunk arra, hogy méltó módon megemlékezzünk II. Rákóczi Ferenc fejedelemről. Rákóczi a szabadságharcot a Cum Deo pro Patria et Libertate jelmondattal indította útjára. Olyan valaki volt, aki ha tehette, mindennap szentmisén vett részt. Írásos vallomásai alapján szentté avatható lenne” – mondta köszönőjében Csapai Árpád egyetemi lelkész.
Beder Tibor előadásában II. Rákóczi Ferenc és Mikes Kelemen alakját idézte meg
Beder Tibor volt Hargita megyei főtanfelügyelő előadása kezdetén megjegyezte, hogy több mint harmincszor járt már Törökországban, gyalogosan is bejárta a bujdosók útvonalát. A témában több könyvet is írt szerző nagy ismerője II. Rákóczi Ferenc és Mikes Kelemen életútjának, évente megszervezi a Mikes-zarándoklatot Törökországba.
Miért fontos számukra Mikes Kelemen? – tette fel a kérdést. „Mikes Kelemen volt a bujdosók közül az egyedüli székely, és senki nem ismerte olyan jól a fejedelmet, mint ő. Mikes a hűség írója volt, a messzi távolban is ragaszkodott szülőföldjéhez és anyanyelvéhez. Alakja arra buzdít ma is minket, hogy ragaszkodjunk szülőföldünkhöz, ahhoz a közösséghez amely felnevelt” – hangsúlyozta Beder Tibor. Az előadó meglátása szerint Mikes Kelemen egy „gyógyíthatatlan betegségben” szenvedett, ez pedig a honvágy volt. Ezért keresett magának képzeletbeli levelezőtársat P. E. grófnő személyében. Földi maradványai ma is ott nyugszanak Törökországban, de szelleme ott él minden olyan magyar szívében, akik lapozgatják Leveleskönyvét.
Szavalatok és kuruc dalok csendültek fel az est folyamán
A jelenlévők kérdéseinek megválaszolása után szavalatok és kuruc dalok hangoztak el. Beder Tibor kérésére az est végén a jelenlévők pénzadománnyal járultak hozza a nyáron Isztambulban felállított székely kapu költségeihez, amely a török–magyar barátság jelképe.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!