Ismét a moldvai csángó magyarokra irányult a figyelem Csíkszeredában, idén a Lakatos Demeter csángó költő születésének 100. évfordulója adta a Csángó Nap apropóját. Nem is annyira a csángó problémákról tárgyaltak, hanem inkább a pozitív eredményekről.
2011. november 13., 19:542011. november 13., 19:54
2011. november 13., 20:472011. november 13., 20:47
Farkas Gábor irodalomkritikus a moldvai magyar irodalom értékeiről beszélt, előadása után Duma András író, költő, Iancu Laura költő, valamint Nyisztor Tinka néprajzkutató csángó értelmiségiekkel találkozhattak az érdeklődők. Halász Péter néprajzkutató Lakatos Demeter emlékét elevenítette fel. A megyeháza tanácstermébe érkezőket Petrás Mária kerámiaművész és Ádám Gyula fotós alkotásai hangolták rá a csángó kultúrára.
Tíz éve tartották az első csángó napot Csíkszeredában, Ferencz Angélától, a szervező Hargita Megye Kulturális Központ igazgatójától megtudtuk, hogy akkoriban a Domokos Pál Péter Alapítvány és Borbáth Erzsébet magyar nyelv és irodalom szakos tanárnő vállalta fel a csángó nap megszervezését, az utóbbi néhány évben pedig a kulturális központ lett a főszervező.
„Az előző években Pusztina vagy Külsőrekecsin alkotóit, hagyományőrzőit, képviselőit hívtuk meg, így irányítottuk az illető falvakra és közösségeire a figyelmet. Idén Lakatos Demeter csángó költő születésének 100. évfordulója adott apropót arra, hogy most a csángó értelmiségről, az írástudókról írókkal beszéljünk. Próbáljuk ünneppé tenni ezt a napot, hogy ne az anyanyelven való oktatás, vagy a vallás anyanyelven való gyakorlásának terén mutatkozó, mindennapi nehézségek boncolgatásáról szóljon, hanem a moldvai csángó kultúra pozitív eredményeiről. Ezért szólítottuk meg a diákokat, magyar irodalom és nyelv szakos tanárokat és az író-olvasó találkozók közönségét.”
Ugyanakkor, Ferencz Angéla a csángó mise jelentőségére is felhívta a figyelmet. „Az igehirdető szószékről egy más kontextusban hangzik el a csángókérdésnek a fontossága. Lehet, hogy ez egy olyan direkt kommunikáció, amikor a csíkszeredai lakosok szembesülnek, találkoznak ezeknek a közösségeknek gondjaikkal. Szóval, több csatornán és többféleképpen lehet ezt a kérdést közvetíteni.”
Borbáth Erzsébet szerint a rendezvény életképességét az magyarázza, hogy nem a frázisokra és a hangzatos szólamokra, hanem a szeretetre építették. „Az volt a célunk, hogy úgy mutassuk fel a moldvai magyar csángó kultúra eredményeit, hogy ne mi magunk dicsőüljünk, hanem őket hívjuk meg értékeiket bemutatni. Mi rójuk le a tiszteltünket előttük, és a segítségünket ajánljuk fel. Azt gondolom, hogy sikertörténetről beszélhetünk, mert Erdélyben tudomásom szerint csak itt ért meg tíz évet a csángó nap.
Amúgy nem csak egy napot szentelünk évente csángóknak, hiszen Csíkszeredában rengeteg moldvai magyar diák tanul, a kilencvenes évek elejétől legalább hatvan-száz tanulónk van évente. Csíkszeredából nagyon komoly személyiségek pályája indult el, gondolok itt Iancu Laurára vagy Gábor Felíciára, vagy a csángószövetségben dolgozó értelmiségiek, valamint a Moldvában a magyar anyanyelvű oktatási programban részt vevő tanárok jelentős hányadára.”
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!