Ötven évnyi szenvedély

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Kápolnási Lajos 30 évig volt a székelyudvarhelyi városi kórház munkatársa, bélyeggyűjtői tevékenysége azonban ennél jóval hosszabb, közel ötven évet ölel fel. Az Udvarhelyi Híradó Bélyegsarok rovata szerzőjének ezúton is kívánunk nagyon boldog 70. születésnapot és kitartó gyűjtést.

Kovács Eszter

2011. október 04., 17:582011. október 04., 17:58

2011. október 04., 18:172011. október 04., 18:17

Kápolnási Lajost otthonában kerestük fel, bevalljuk, azzal a titkos szándékkal, hogy születésnapja alkalmából felköszöntsük. A látogatás során a bélyeggyűjtés múltjáról és jelenéről, saját tekintélyes gyűjteményéről, illetve a valamikori pionírházban tartott bélyeggyűjtő körről faggattuk az ünnepeltet.

– Milyen bélyegeket gyűjt?

– A bélyeggyűjtés, különösen a mai világban, nem kis veszélyekkel jár, ezért előre jelzem, hogy jobbacska bélyegeimet nem is tartom itthon. Szép gyűjteményem van, ötven év eredménye. Rutingyűjteményem nemzetközi: svájci, osztrák, témakörök szempontjából az egészségügyre, zenére és festészetre lehet osztani.

– Miért kezdte el gyűjtésüket?

– Az én fiatalkoromban normális elfoglaltsági lehetőség kevés volt, ezért döntöttem a gyűjtés mellett. Azért választottam a bélyegeket, mert amikor az ember megismer egy bélyeget, melyen rajta van Gauguin valamelyik festménye, akkor elgondolkodik, esetleg utánanéz a festő más munkáinak is. És akkor lát egy Barabást, és azt is megveszi. Tehát innen ered az indíték, hogy egy témát gyűjtsön az ember. Én éveken keresztül hegedültem, zenekarom is volt középiskolás koromban, ezért gyűjtök a zene témakörében, de van egy kis képzőművészeti hajlamom is, ezért bejött a festészet. Az egészségügy pedig azért, mert ez a szakmám, hisz harminc évet dolgoztam a kórház laborjában.

– Társas lény a bélyeggyűjtő?

– Persze, annak idején csináltunk szervezetet, szerveztünk kiállításokat. 1981-ben volt az első bélyegtárlatunk. Akkor persze még kicsit sem lehetett magyarkodni, minden románul folyt, a pártbizottsághoz is folyton be kellett járni engedélyekért. Így első katalógusunk címoldalára egy ekhós szekeret tettünk, hogy burkoltan azért legyen benne egy kis magyaros dolog is. Persze a tárlat címe úgy kellett szóljon, hogy Prezentul şi viitorul sub steagul Partidului, de így is sokat cseszegettek a pártbizottságnál, hogy miért kell katalógust kiadni és hogy vigyázzunk, nehogy valamilyen osztályellenség szövege belekerüljön. Heteket jártam különböző papírokért és engedélyekért, de végül mindig sikerül összehozni a rendezvényt. Rendesek voltak a nyomdászok, éjszaka nyomtattuk a kiadványt, persze egy kis szilvapálinka ellenében.

– A kiállítások mellett milyen más tevékenysége volt a bélyeggyűjtők szervezetének?

– Emléklapokat is készítettünk, például az utolsót ’89 elején adtuk ki. Akkor volt egy bestia román szakos tanár Udvarhelyen, aki ölt meg, hogy román nyelvű legyen az emléklap. Érdekes a történet, mert ha még két hetet várunk a nyomtatással, akkor magyarul és Eminsecu helyett Petőfi arcképével adhattuk volna ki. Több emléklapunkon sógorom, Márton Árpád csíkszeredai képzőművész művei is láthatók. Ugyanígy az első Siculus Fesztiválhoz is jelent meg emléklapunk. De minden eseményre és ünnepre adtunk ki emlékborítékokat, így a Tamási- vagy Tomcsa-évfordulóra is.

– Belföldi vagy külföldi bélyegeket gyűjt?

– A román bélyeggel az a helyzet, hogy borzasztóan drága, viszont Nyugaton már nincs olyan nagy értéke: egy most kiadott sor 17 és fél lej, a nyugati katalógus meg két euróra értékeli. Tehát nem érdemes, és én például már tíz éve nem is gyűjtök román bélyeget. Mivel magyar vagyok, és nagy magyar, magyarországi bélyegeket gyűjtök. Most például az új magyar alkotmány elfogadása után kiadtak egy blokkot, melynek bizonyos példányaira csiszolt gyöngydarabok vannak kézzel ráillesztve. Hamarosan mennem kell Marosvásárhelyre, ahova Debrecenből hoznak nekem ilyen bélyeget. Ez már nagy érték.

– Mikor és hogyan jött az öltet, hogy a valamikori pionírháznál bélyeggyűjtő kört tartson?

– Úgy rémlik, Szalai Csaba volt a pionírház igazgatója, amikor megalakult a bélyeggyűjtő kör. Eőbb hétköznap délelőtt volt, aztán, mivel ütközött a munkaprogramommal, vasárnapra tettük át, a Művelődési Házba. Ott kaptam egy szobát, ahol összegyűlhettünk a gyerekekkel. Rengetegen voltak, alig fértünk a szobában.

– A belföldi gyűjtők honnan szerzik be a bélyegeket?

– A Romfilatelia, a bélyeget kiadó és forgalmazó belföldi cég összeveszett a Román Postával, hisz eddig a posta adta el a bélyegeket. Tehát néhány éve csak központilag lehet bélyeget rendelni, és aztán onnan leküldik. Az országban van néhány kereskedelmi központ, például Craiova, Brassó, Temesvár vagy Bukarest, és ott lehet beszerezni a bélyegeket. Hargita megyében úgy oldjuk meg, hogy a megyei elnök felmegy Bukarestbe, és hoz annyi bélyeget, amennyire itt a térségben szükség van, aztán a gyűjtők maguk közt igény szerint elosztják. De kimondottan csoportos gyűjtés nincs: az emberek általában megveszik a bélyeget, beteszik az albumba, s ezzel el van intézve.

– Milyen a bélyeggyűjtés ma?

– Most már nem is szenvedély, inkább befektetés lett a bélyeggyűjtésből. Szoktak ugyan börzék lenni, ilyen a brassói, ami országos, de mivel az anyagi helyzet manapság ilyen pocsék, már nincs akkora érdeklődés, mint azelőtt. Nem beszélve arról, hogy a bélyeggyűjtők megöregedtek, a fiatalságnak pedig nincs ideje ezzel foglalkozni. Utánpótlás tehát nagyon kevés van, annyira kevés, hogy például már a fiam sem gyűjtő.

– Szokás a bélyeget hamisítani?

– Most nem érdemes hamisítani, mert aki már a hamisításra adja a fejét, az inkább pénzt másol. Az biztos, hogy valamikor az olaszok doktorok voltak a hamisításban, manapság azok a hamis bélyegek értékesebbek, mint az eredetiek.

– Külföldi bélyegeit hogyan vásárolja?

– Minden évben adnak ki külföldi bélyegkatalógusokat, ezeket előbb meg kell venni, majd innen lehet rendelni, én is ezt tettem. Annak idején az európai katalógus, ami Németországban jelent meg, körülbelül 50 oldalas volt, most pedig összesen 25 katalógust adnak ki az európai országok. De az összes katalógust sem lehet már megfizetni.

– Napjainkban milyen fórumuk van a bélyeggyűjtőknek?

– Három éve rendeztük Csíkban az első, versennyel összekötött ifjúsági kiállítást, kifejezetten azzal a céllal, hogy népszerűsítsük a bélyeggyűjtést. Idén november 11-én újból lesz tárlat, ahova már nemcsak belföldi, hanem magyarországi anyagok érkeztek. Aztán én is összeállítok egy kisebb anyagot. A rendezvény nagy tömegeket mozgat meg, az emberek eljönnek ugyan, de csak megnézik a bélyegeket, a gyűjtés már nem érdekli őket.

– Rengeteg lakásban porosodnak elkezdett, majd megunt bélyeggyűjtemények. Ezeket lehet értékesíteni?

– Attól függ, hogy milyen gyűjteményről van szó, mert régen a postán elő lehetett fizetni, és akkor a gyűjtő rendszeresen megkapta a bélyegeket. Viszont lehetett vásárolni ún. plic filatelicet, tehát bélyegcsomagot, ami szép volt, de nem volt teljes. Azt úgy hívjuk, hogy saláta: ezeknek így nincs kereskedelmi értékük. Az ilyet oda lehet majd adni a gyerekeknek vagy az unokáknak, hátha kedvet kapnak a gyűjtéshez.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 07., szerda

Még idén városi víz folyhat az árvátfalvi csapokból

Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.

Még idén városi víz folyhat az árvátfalvi csapokból
2025. május 07., szerda

Országos döntőhöz érkezett a Kányádi Sándor-versmondóverseny

A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.

Országos döntőhöz érkezett a Kányádi Sándor-versmondóverseny
2025. május 06., kedd

Lacikonyhás mulatsággal nyitják az idényt a Dungó-fürdőnél

Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.

Lacikonyhás mulatsággal nyitják az idényt a Dungó-fürdőnél
2025. május 06., kedd

Újból elöntötte a víz a parajdi sóbányát

Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.

Újból elöntötte a víz a parajdi sóbányát
2025. május 06., kedd

Több háztartásban nem lesz áram szerdán Székelyudvarhelyen

Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.

Több háztartásban nem lesz áram szerdán Székelyudvarhelyen
2025. május 05., hétfő

Áramszünet lesz a Székelykeresztúrhoz tartozó Betfalván

Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.

Áramszünet lesz a Székelykeresztúrhoz tartozó Betfalván
2025. május 05., hétfő

Mesébe illő hét vár a fiatalokra – rajtol 31. Székelyudvarhelyi Diáknapok

Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.

Mesébe illő hét vár a fiatalokra – rajtol 31. Székelyudvarhelyi Diáknapok
2025. május 05., hétfő

Black Comedy: áramszünet totálfényben

A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.

Black Comedy: áramszünet totálfényben
Black Comedy: áramszünet totálfényben
2025. május 05., hétfő

Black Comedy: áramszünet totálfényben

2025. május 04., vasárnap

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson

Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson
2025. május 03., szombat

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján

A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján