Fotó: Kristó Róbert
Zenei újdonságot ígér a Codex régizene-együttes őszi koncertje, melyet kedden 19 órától tartanak a csíkszeredai református templomban Az együttes tevékenységének mindenkori célja az erdélyi kéziratok feldolgozása és közkinccsé tétele – ezúttal a még kiadatlan Sepsiszentgyörgyi kottás kéziratból dolgoznak fel és játszanak műveket, társítva más erdélyi forrásokban fellelhető barokk kori zeneművekkel. A zenészek tematikus órát is tartanak kedden reggel 8.30-tól a Nagy István Művészeti Szakközépiskolában.
2011. október 03., 18:002011. október 03., 18:00
2011. október 03., 21:022011. október 03., 21:02
Zenei újdonságokkal készül a mai koncertjére a Codex régizene-együttes
„A Sepsiszentgyörgyi kottás kézirat jellegzetessége, hogy nincs tudományosan feldolgozva, sok az ismeretlen szerző, akitől egykor a darabokat lejegyezték. Néhány Vivaldi- és Telemann-szerzeményt is találunk benne, de sok a szerző nélküli mű. Nagy valószínűséggel azt a hat polonézt, amelyet kiválasztottunk belőle, még nem játszották. Egy lengyel zeneszerző talán közölt belőlük húszat, de a kottás kézirat úgy negyven ilyen darabocskát tartalmaz. A polonézek lejegyzője hegedűs lehetett, mert egy szólamban és hegedűfekvésben írt dallamokat tartalmaz a kotta.
A kottás füzet első, összefirkált oldalán megjelenik az 1757-es dátum, valószínűleg ekkor keletkezhetett. Különben Domokos Pál Péter talált rá Sepsiszentgyörgyön, és Magyarországra vitte ki, a Széchenyi Könyvtár Zeneműtárába” – emelte ki portálunknak Filip Ignác Csaba, a Codex együttes művészeti vezetője.
Mivel egyszólamú művekről van szó, ő készítette a zenekari feldolgozást. Régóta rendelkezik a kézirat digitális másolatával, de várta, hogy a megfelelő kutatások elkészüljenek. Csakhogy ez a folyamat elhúzódhat, a régizene-kedvelők pedig addig is zenei élményben részesülhetnek.
„Sokáig csak kerülgettem ezt a kéziratot, mivel nem volt megkutatva, és fennáll annak a veszélye, hogy ezeket a műveket sokkal nevesebb zeneszerzők, mint én, már megírták. Lehet, hogy játsszák is, de az illető művekből a kézirat lejegyzője csak egy-egy szólamot tüntetett fel, és a szerzők nevét se jegyezte le. Akiket kérdeztem az MTA részéről, nem ismerték fel ezeket a szerzőket, Csörsz Rumen István is, aki egy szaktekintélynek számít a régizene területén, aláhúzta, hogy a kézirat nincs megkutatva. Mivel többnyire német szerzeményeket tartalmaz, szerintem Drezdában kellene nyomozni. Az ilyen kutatás viszont egy hosszú folyamat, így gondoltam, hogy érdemes így is ízelítőt adni a közönségnek ebből a barokk zenéből.”
Fellépők:
Filip Ignác Csaba – a Codex művészeti vezetője, furulya, fuvola; Kovács László – barokk hegedű; Kovács Éva – barokk hegedű; Adorján Csaba – brácsa, kontra; Szabó Éva – furulya, fuvola; Lázár Zsombor – barokk cselló; Szőgyör Árpád – nagybőgő, viola da gamba, ének; Paul Cristian – csembaló. Meghívott előadók: Andrejszki Judit – ének (Magyarország); Chereji Szilárd – viola da gamba, violone (Ausztria); Caius Hera – lant, theorba (Temesvár).
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!