Fotó: Boda L. Gergely
Hónapok óta lebegteti a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, hogy Radu Afrim rendező meglepetés-előadással jelentkezik. Most végre lehullt a lepel: színészek által improvizált darabot mutat be a társulat március 2-án.
2014. február 25., 19:502014. február 25., 19:50
2014. február 25., 20:312014. február 25., 20:31
Az ördög próbája című előadás eddig még nem létezett, közös munka eredménye – mondja a vasárnapi premierről a Tompa Miklós Társulat művészeti vezetője, Keresztes Attila. „Radu Afrim a legélőbb és legaktuálisabb színházat csinálja, így örülünk, hogy ez az előadás pont itt jött létre” – mondta Keresztes.
Az előadás rendezője, Radu Afrim elmondta, szokatlan projektet visz véghez a társulattal, ugyanis Az ördög próbája című előadás a színészek improvizálásából született. Ilyen jellegű előadást Romániában általában csak független színházi körökben szoktak bemutatni, de Radu Afrim úgy érezte a Tompa Miklós Társulat is van olyan jó, hogy ezt megvalósítsa, a színészek ugyanis nyitottak, szeretnek improvizálni.
A darab tehát munka közben született, a rendezői instrukciók alapján, az általa meghatározott alaphelyzetekben improvizáltak a színészek, a szöveget pedig dramaturgok is összedolgozták. Az improvizálás különlegessége volt a nyelvi különbség is, többek közt ennek áthidalásában segített Bartha Réka is. „Úgymond híd voltam, összekötő kapocs a magyar és román szöveg között. Radu Afrim elmondta a rendezői instrukciókat románul, ebből lett egy improvizált szövege a színésznek, amit én visszafordítottam románra, amit aztán a rendező adaptált irodalmi románra, a rendezői koncepciónak megfelelően” – mesélt a munkafolyamatról Bartha Réka.
Érdekes munkafolyamatnak tartja az előadás születését Ördög Miklós Levente, színművész is. „Szöveg nélkül, kapaszkodók nélkül kezdődött az egész munkafolyamat, a színészeket ez arra késztette, hogy mindenki maximálisan és koncentráltan álljon a munkához” – mondta a szereplő.
Az így létrejött darab cselekménye egy napjainkban élő nagyon gazdag emberről szól, aki a gyerekkorát a szocializmus éveiben élte, születésnapja egy napra esett Nicolae Ceauşescu diktátoréval, ezért az övét soha nem ünnepelték meg, míg neki a diktátort éltető verseket kellett szavalnia. „Személy szerint nekem nagy segítség volt, hogy az 1990 előtti időszakot gyerekként megéltem, és az akkori hangulatból nosztalgia szinten tudok áthozni dolgokat, ez segít a szerepben is” – jegyezte meg Ördög Miklós Levente.
A vasárnap bemutatásra kerülő előadás díszletét Bartha József, a jelmezeket Cristina Milea tervezte, a koreográfiát Gavriliu Andrea jegyezte, a darab zenéjét Vlaicu Golcea szerezte. A rendező által naiv történetnek titulált előadást 14 éven felülieknek ajánlják. A premiert március 2-án, vasárnap 19.30-tól tartják a Nemzeti kistermében.
szóljon hozzá!