A Nagy István Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola első végzősei Transylvanian Art Group (TAG) néven művésztársaságot hoztak létre, és a Bukaresti Magyar Kulturális Intézetben (BMKI) mutatkoztak be egy közös tárlattal. Csillag István, Csillag S. R. Imola és Vorzsák Gyula képzőművészekkel, az új művésztársaság tagjaival beszélgettünk.
2011. október 06., 17:282011. október 06., 17:28
2011. október 06., 18:122011. október 06., 18:12
Bukaresti tárlattal mutatkozott be a Transylvanian Art Group alkotócsoport
Erős volt a művészeti iskola első évfolyama, amely 1994-ben végzett. Első próbálkozásra szinte mindannyian bejutottak az egyetemre. Egyáltalán nem véletlen ez, hisz a diákok közül többen is felhagytak addigi középiskolai tanulmányaikkal, hogy az új lehetőségeket kihasználva, a képzőművészeti pályára léphessenek.
Napjainkban könnyebb egy művésznek egy társaság keretében tevékenykedni, mint egyénileg boldogulni. „A mai világban jobban lehet érvényesülni a csoportos tárlatokkal, még akkor is, ha nem tematikus a kiállítás. Egy ilyen kiállításnak, mely többféle gondolkodású alkotók munkáit gyűjti egybe, nagyobb a vonzásköre. Másfelől a képzőművészeknek egyénileg boldogulni azért nehéz, mert az alkotói tevékenység mellett a szervezői teendőket is el kell látni. Ez a kiállítás azért volt jó számunkra, hogy Bukarestben is bemutatkozhattunk. Igaz, hogy mi Romániában élünk, mégis inkább Magyarország felé nyitunk mindannyian. Kortárs erdélyi magyar képzőművészet Bukarestben nagyon vékonyan van jelen, kevés lehetőség adódik ott megmutatkozni” – emelte ki érdeklődésünkre Csillag S. R. Imola.
Az élményeik pozitívak, a bukaresti tárlatmegnyitóra számos érdeklődő érkezett, és – a művészek beszámolója alapján – a látogatók zömét nem barátok, illetve ismerősök tették ki, ahogy ez általában a kisebb városokban történni szokott, hanem műértők. Annak ellenére, hogy a Bukaresti Magyar Kulturális Intézetben állítottak ki, sok román nemzetiségű érdeklődő is elment a megnyitóra.
Eddig is sokszor tárgyaltak arról, hogy együtt kellene működjenek, de hiányzott egy menedzser, aki nem is a szakmai vonalon, hanem adminisztratív szinten elvállalta volna a szervezői tevékenységet.
„Ugyanazon az évfolyamon végeztünk, így régóta baráti társaság is vagyunk. Sokszor eldöntöttük, hogy érdemesebb lenne csoportba tömörülni, így tágabb lehetőségek nyílnak mindannyiunk számára. Hiányzott viszont egy olyan valaki, aki az ügykezelési részét felvállalta volna. A bukaresti kiállítást főleg Bodó Istvánnak, a For Fun Egyesület elnökének köszönhetjük, aki az egész rendezvényt lemenedzselte. Pályázott, támogatókat keresett, megteremtette számunkra a lehetőséget, nekünk csak a tárlat anyagát kellett kiválogatni” – húzta alá Csillag István.
Fazakas János László, Csillag S. R. Imola, Csegedi Magdolna (a BMKI munkatársa), Csillag István és Vorzsák Gyula
Hogy milyen formában fog működni ez a társaság, az a jövő titka, az adott feltételek függvényében az viszont körvonalazható, hogy egyelőre képtárat, galériát, műkereskedést nem nyitnak Csíkszeredában, mivel úgy látják, nincs igény erre.
„Egyelőre nem tartunk ott, hogy a kolozsvári Ecsetgyárhoz hasonlóan művésztársaságok által működtetett galériák létezzenek Csíkszeredában, amelyek a kiállítások szervezésén kívül műtárgyeladással is foglalkozzanak. Egyszerűen itt még a kortárs művészetnek nincs piaca. Megveszik a csendéletet vagy a tájképet, de nincs egy olyan réteg, vagyis nagyon szűk az a réteg, aki rendszeresen kortárs alkotásokat vásárolna. Ez a mi tragédiánk, mert rengeteg képzőművész, aki bár felsőfokú szakképesítéssel rendelkezik, kénytelen mással foglalkozni, más tevékenységből megélni. Ez akár oda is vezethet, hogy akik elvégzik az egyetemet, nehezen tudják magasabb szintre fejleszteni alkotói tevékenységüket. Társaságunkat most már elkereszteltük, és szerintem rendelkezünk olyan tapasztalatunk, hogy működtetni is tudjuk” – véli Vorzsák Gyula, aki rendelkezik szervezői tapasztalatokkal, hisz a tavaly októberben, a Magyar Festészet Napja tiszteletére szervezett tárlat kurátora volt.
Hozzátette: „a csoport nevének kezdőbetűiből összeálló TAG szócska jelzi, hogy részei vagyunk valaminek, szűkebb értelemben az erdélyi magyar kultúrkörnek, tágabban pedig a közép-európainak”.
Csillag István szerint nem is az a lényeg, hogy milyen szervezeti formában akarnak működni, hanem inkább az, hogy a bukaresti csoportos tárlat igazolja: élénk érdeklődés létezik a közös tevékenység iránt. „Nem is kellene egyelőre előreszaladni, hogy egyesületet alapítunk, hanem annak örülök, hogy ez a csoportos kiállítás ennyire megmozgatott mindenkit. A próbálkozás, hogy most újra megalakul egy társaság, azt jelzi, szükségünk van rá. A munkát nem akarjuk abbahagyni, annak ellenére, hogy nehéz műtermezni, mert kevés idő jut rá. Folyamatosan szeretnénk dolgozni, alkotni, és erre teremtenek lehetőséget az ilyen közös kiállítások.”
A Transylvanian Art Group kiállítását, mely október végéig látogatható, a Bukaresti Magyar Kulturális Intézet és a For Fun Egyesület szervezte, valamint Hargita Megye Tanácsa és a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ támogatta.
A társaság tagjai, az említetteken kívül: Bíró Zsuzsanna, Fazakas Barna, Fazakas János László, Kovács Imre, Lestyán Csaba és Szentes Zágon képzőművészek.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!