Megújuló gyermek- és ifjúsági színjátszás

•  Fotó: Sándor Levente

Fotó: Sándor Levente

Népszerűek a Csíki Játékszínben a Lurkó Fesztivál előadásai. A gyermek és ifjúsági színháztalálkozó pénteken ér véget.

Szőcs Lóránt

2014. május 29., 20:182014. május 29., 20:18

2014. május 29., 20:242014. május 29., 20:24

Tavaly sikerült beivódnia a köztudatba a fesztiválnak, már a megnyitón látszott, hogy van egy olyan réteg, amely várta a rendezvénysorozatot, és sok arcot viszont lehetett látni a rákövetkező előadáson is – tudtuk meg Budaházi Attila dramaturgtól, a rendezvény szervezőjétől. Hozzátette, hogy a telt házak annak is betudhatók, hogy az évadjuk elején, tavaly ősszel a bérletprogramjukban hirdették az előadásokat, és sokan váltottak már akkor jegyet ezekre. Ahogy megjegyezte, főként annak örül, hogy sikerült meghívni a Budapesti Stúdió K. társulatot.

„A Lurkó Fesztiválon különleges figyelmet szentelünk annak, hogy az óvodások és a serdülők is részesüljenek olyan előadásban, ami életkorilag nekik szól, mivel évadjainkban főként a kisiskolásokat szoktuk kiszolgálni. Továbbá a szabadtéri előadásokra figyeltünk oda, amelyek a családokat mozgatják meg, a kicsiket és nagyokat lekötik” – emelte ki Budaházi.

Gyermekszínházi változások

Csütörtökön Papp Tímea színikritikussal találkozhattak az érdeklődők, aki a magyarországi gyermek- és ifjúsági színjátszás jelenlegi helyzetéről beszélt. Ahogy részletezte, Magyarországon évi 110-120 előadás készül gyerekeknek, főként bábszínházi produkciók, ez egy színházi évad bemutatóinak nagyjából negyedét teszi ki. Szerinte ez az arány jelentős. Azt is felvázolta, hogy a 2000-es évek elejétől kezdett megújulni a színjátszás, egyre jobban odafigyelnek az előadások készítői a célközönségükre, nőtt a gyermekcentrikus előadások száma.

10-12 éve indult a babaszínház, amely félévestől hároméves korú gyerekeknek szól, és főként a mozgásra, illetve a zenére helyezi hangsúlyt, ennek – mint rámutatott – legtöbbször közösségformáló ereje van. Szerinte a gyermekszínházaknál is felfedezhető egy új vonal, amely főként a szövegkönyvek tekintetében teszi frissé és a gyerekek által kedveltebbé az előadásokat. Kortárs szerzők, mint Varró Dániel, Tasnádi István műveit, továbbá Lázár Ervin meséit használják fel.

„Ha író vagy költő veszi a kezébe a billentyűket, a végeredmény is más lesz, mintha azt a rendezők, színészek tennék. Van egy minőségi előrelépés a gyermekeknek, fiataloknak írt színházi szövegek tekintetében az utóbbi 10-15 évben” – véli a színikritikus. Ilyen új stílusú színházi nyelvezetet használt például a budapesti Stúdió K Színház a Madárház című előadásában.

A Lurkó Fesztivál pénteki programja

10 órától a Hunyadi László Kamarateremben Pöttöm Panna címmel a Szatmárnémeti Északi Színház Brighella bábtagozatának előadását láthatják. 11 órától és 12.30-tól a Csíki Játékszín a Rózsa és Ibolya mesejátékot mutatja be.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei