Fotó: Iochom Zsolt
A nemrégiben megjelent Mesés Székelyföld második kötetét gyerekfoglalkozással egybekötve mutatták be Csíkszeredában a megyeháza dísztermében.
2011. december 17., 23:002011. december 17., 23:00
2011. december 18., 12:262011. december 18., 12:26
A második kötet Felcsík és Gyergyó látnivalóit ismerteti
A Sarány István által írt meséket és Péter Alpár grafikáit tartalmazó kiadvány ezúttal Felcsík és Gyergyó látnivalóit foglalja össze a legkisebbek számára. A péntek délutáni könyvbemutatóra elsősorban a gyerekeket várták, akik a csarnok oszlopain felfedezhették az első kötet bemutatóján készített rajzaikat. A rövid ismertető után rajzlapok és színes ceruzák mellett ügyeskedtek a legkisebbek. Az ötkötetesre tervezett mű bemutatóin készült rajzokból a sorozat utolsó darabjának ismertetőjén nyílik kiállítás.
„Három gyermekem van, és sokat utaztunk az évek során. Ha olyan helyen álltunk meg, amelynek ismertem a történetét, mindig elmeséltem azt a gyermekeimnek. Ezért a könyvben is szerepelnek olyan kérdések, amelyeket ők tettek fel utazásaink során” – mesélte a könyv megszületésének történetét Sarány István. Péter Alpár sepsiszentgyörgyi grafikusművész, a könyv illusztrátora örömének adott hangot, hogy a rajzok elkészítésével jobban megismerte és megszerette Hargita megyét.
A könyvbemutatón készült rajzokból kiállítást terveznek
Borboly Csaba, a könyv ötletgazdája a könyvbemutatón kifejtette: azt szeretnék elérni, hogy Székelyföld minden lakója ismerje meg az egyes helyekhez kapcsolódó mondákat, legendákat, és legyen büszke arra a helyre, ahol él.
A sorozat következő részei Udvarhelyszékkel, Háromszékkel, Marosszékkel és Aranyosszékkel ismertetik meg a legkissebbeket.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!