Fotó: Nemes Gyula
Magyartanárként miképpen lehetett egyenes derékkal túlélni a román kommunista diktatúrát? Erről írt könyvet Ercsey Mária pedagógus.
2015. március 13., 21:512015. március 13., 21:51
Ercsey Mária magyar szakos tanárnő Kelepcében című regényét mutatták be csütörtökön a marosvásárhelyi kövesdombi unitárius templom Bözödi György-termében. Csibi Kriszta, az egyházközség ifjúsági egyletének elnöke Horváth István Tornyot raktam című versét szavalta el. „A regény arról szól, hogy miképpen lehetett az elmúlt rendszert magyar emberként, magyar tanárként elviselni, hogyan lehetett egyenes derékkal kitartani. Sokszor megtörtént, hogy építeni kezdtek valamit, szolgáltak, hittek egy álomban, tornyot építettek, de jött a rendszer odadobott egy csuszát és összeomlott a torony. De talpra kellett állni, újra kellett kezdeni, újra kellett építeni a tornyot” – vont párhuzamot a regény és a vers cselekménye közt Kecskés Csaba esperes, az est házigazdája.
Ezt követően Tövissi Éva magyar szakos tanárnő ismertette a könyv cselekményét, mondanivalóját. „A regény a közelmúltat eleveníti meg, az 1989 előtti időszakot. Cselekménye három helyszínen zajlik: a családban, a munkahelyen, ami egy falusi iskola és a baráti társaságban, ahol a magánélet összefonódik a közösségi élettel. Az írónő ízig-vérig magyartanár, aki ismeri a sorsunkat. Szép választékos stílusban írta könyvét, teletűzdelve azt vers- és népdal-idézetekkel” – mondta el Tövissi Éva.
Kisgyörgyné Barla Júlia nyugalmazott magyar szakos tanárnő a kolozsvári egyetemen eltöltött éveit elevenítette fel, részletezve az 1950-es évek végén végző hallgatók nehézségeit. „Ez a világ örökre megpecsételte a diákok életét, majd következett a diktatúra, a megaláztatás, a porba sújtás. Örülök, hogy Ercsey Mária ezt a könyvet megírta, ami megmarad az utókornak. A regény cselekménye során sok témát érint és feldolgoz a szerző a magyarság őstörténetétől kezdve egészen a napjaink problémáiig, a fiatalok elvándorlásáig. Olyan a könyv, mint egy tükör egy torz világról, amelyben egy nép igyekezett megmaradni. Ami a sorok közt olvasható, a szerző Erdély iránt érzett vonzalma, ez már nem is szülőföldszeretet, hanem szerelem” – jellemezte a pályatárs munkáját a nyugdíjas pedagógus.
szóljon hozzá!