Késő középkori kúria a kozmási pityóka alatt

Úgy tűnik, a közeljövőben könnyebben folyhat a régészek munkája Csíkkozmáson, mivel a helyi polgármesteri hivatal meg szeretné vásárolni a magánszemélyektől azokat a területeket, ahol a Becz-kúria épületegyüttes maradványai találhatók. Botár István régészt, a Csíki Székely Múzeum szakemberét faggattuk a Hargita Megye Tanácsa régészeti programjának keretében zajló ásatások eddigi eredményeiről, valamint a tárgyi örökség fontosságáról.

Szőcs Lóránt

2011. október 20., 17:042011. október 20., 17:04

2011. október 20., 18:292011. október 20., 18:29

Lázasan folyt az ásatás a kozmási Becz-kúriánál, ha az idő engedte

– Értesüléseim szerint a Csíki-medencében eddig a csíkszenttamási csonka toronynál végezhettek olyan „kényelmesebb”, szakszerű feltárást, ami be is mutatható, máshol többnyire leletmentések történhettek. Valószínű, a Becz-kúria esetében egy kiváló lehetőség adódhat. Miért lenne fontos nem csak feltárni, hanem be is mutatni ezt a leletegyüttest?

– Pontosítanék, a szenttamási csonka torony sincs még feltárva, csak részben, a templom maradványainak fele még a föld alatt található. A kérdésre visszatérve, a Becz-kúria azért nagyon fontos számunkra, mert ez egy 16. századi székely nemesi kúria. Csíkban még csak két-három hasonlóról tudunk, melyekből részleteket már feltártunk, de esetükben teljes körű kutatást nem folytathattunk. Ennek egyik oka az lehet – mint például a csíkszentkirályi Andrássy-kúria esetében, ahol az útépítéskor a romok jelentős részét eltüntették –, hogy a lelet jelentősen megsérült, máshol meg több tulajdonos területén vagy beltelken húzódik. Ha itt tartunk, meg is kell köszönnöm a kozmási telek tulajdonosának, Kozma Bélának, hogy eddig is lehetővé tette számunkra az ásatást. Ha meg tudna a helyi önkormányzat állapodni a kozmási földtulajdonosokkal, mindannyian jól járnánk. Nemcsak azért, mert az évente elég rövidre terjedő ásatási időszak kinyúlna – eddig pityókaszedés után és az őszi vetés közti időszakban dolgozhattunk –, hanem mert turisztikai látványosságot is jelenthetne a majdan szakszerűen feltárt és bemutatott romkert.

– A Becz család tudomásom szerint az első székely nemesi családok egyike volt.

– A fennmaradt írások szerint Csíkban ők voltak az elsők, akik még a 15. században nemeslevelet kaptak, és akikről úgy tudjuk, hogy kiemelkednek az átlagközösségből. Később, a 16. században az Andrássyakkal, Kálnokiakkal, Lázárokkal, Aporokkal létesítettek rokoni kapcsolatokat. Arról is feljegyzések maradtak, hogy a Becz családfők királyi bírák voltak, vagy főkapitányi tisztségeket töltöttek be. Szóval, kiemelkedő szerepet játszottak a nagy székely átalakulás, a lázadások korában, az ásatás így jó keresztmetszetet adna arról, hogy milyen anyagi kultúrája volt egy korabeli székely nemesi családnak. Visszatérve a családról fennmaradt dokumentumokra, az is kiderül, hogy a Becz család legalábbis férfiágon már kipusztult a 17. század elejére, az iratok csak özvegyeket emlegetnek, így a gazdátlan épületek hamar elromosodtak.

– Ez azt jelenti, hogy megőrződtek az eredeti állapotok, más leletanyagoknál ugyanis mindig arra hívják fel a figyelmet, hogy amikor az illető épületeket felújították, a régiek falanyagát beépítették, és sokkal nehezebb a régészeknek kibogozni és érzékeltetni a nyomokat.

Értékes 16. századi cserepek kerültek elő a Becz-kúria lelethelyén


– Nagyon jó az észrevétele, a 18. században ezt a területet már Kőház-kertnek hívták, ami arról tanúskodik, hogy itt már csak romok heverhettek. Tehát ebből a szempontból is fontos lenne ez az ásatás, mert az eredeti állapotokat tükröző, későbbi beavatkozásoktól, átépítésektől mentes, késő középkori kúria alapfalait és berendezését tudjuk feltárni. A próbaásatásaink során nyitott szelvények azt igazolták, hogy itt nem is egy épület romjai maradtak fenn, hanem egy egész épületegyüttessé. Nagy felületen húzódnak a romok, a széleit nagyjából látjuk már, de a legértékesebb belső részeket még nem találtuk meg. Gyakorlatilag 15-20 centiméterre a szántó alatt már méteres szélességű falak vannak. Az lenne a végcél, hogy alapos, jól dokumentált feltárásokat követően, a romok felszíni falazások segítségével láthatók, bemutathatók legyenek. A romkertben ismertetőtáblákat helyeznénk el, melyeken rajta lenne az épületegyüttes teljes alaprajza, a Becz nemesi család története, és persze, a legértékesebb leletek is fel lennének tüntetve. Ezt könnyen meg lehet tenni, mivel a lelőhely jól megközelíthető, gyakorlatilag az aszfaltút szomszédságában található. Ilyen mértékben hozzáférhető és bemutatható székely nemesi kúria egyáltalán nincs Csíkban.

– Mi derült ki az eddigi feltárásokból?


– Már az eddigi leletanyag is igazolja, hogy olyan luxustárgyak jelentek meg ebben a környezetben, melyekre mostanig településásatásainkkor nem bukkanunk. Importüvegeket, 16. századi porcelánt találtunk, ami kivételnek számít ebben a században Csíkban. Nagyon sok jó minőségű mázas edényt is találtunk, és ami még érdekesség, mázas csempetöredékekre, csempekályha párkánydísz darabjaira, hozzá tartozó kéménykürtő maradványaira bukkantunk. Az utóbbiak igazolják, hogy nagyon magas színvonalú és jórészt importanyagból épített fűtőberendezések, kályhák voltak a korabeli Becz család kozmási kúriájában. Megtaláltuk két doromb töredékét is, valószínű, hogy hangszereken is játszhattak. Szóval nagyon értékes leletanyag lapul a pityóka alatt, melynek egy részét sikerült feltárni, de a nagy hányada még ott van a termőföld alatt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani

Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani
2025. július 16., szerda

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család

Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család
2025. július 15., kedd

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok

Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok
2025. július 15., kedd

Teljes egészében elkészült a város vázája

Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.

Teljes egészében elkészült a város vázája
2025. július 15., kedd

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár

A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár
2025. július 15., kedd

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ

A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ
2025. július 14., hétfő

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül

Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül
2025. július 14., hétfő

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon

Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon
2025. július 12., szombat

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján

A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján
2025. július 11., péntek

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt

Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt