Csíkszentgyörgyön, a kultúrház közelében avatták fel csütörtökön Székelyföld legrégebbi, eredeti helyén álló kapuját, melyet most újítottak fel. Az esemény az egyik momentumát képezte a VIII. Székely Kapuk Napjának, amikor is egy autóbuszos túra keretében Csík legértékesebb székely kapuit lehetett megismerni. A napot a menasági kultúrotthonban tartott értekezlet zárta, ahol az eddig elért eredményeken kívül az összes kapu felmérését és a leendő tevékenységek összehangolásának elkövetkező lépéseit dolgozták ki.
2011. október 13., 18:082011. október 13., 18:08
2011. október 13., 20:172011. október 13., 20:17
Csíkszentgyörgy község az egyik leggazdagabb székelykapu-hagyatékot tudhatja a magáénak, a Károly Veronika tanítónő által nemrégiben készített felmérés több mint százhúsz kapuról számol be – tudtuk meg az avatón György József polgármestertől. Az elöljáró bevallotta, hogy amikor András Sándor fafaragó mester előtt látta a szétszedett régi kapu darabjait, nem hitte volna, hogy az újra állni fog.
Borboly Csaba megyeitanács-elnök pedig a példás csíkszéki és udvarhelyszéki összefogást dicsérte, a kapumentési akció ugyanis három pilléren állt, a máréfalvi Kőlik Egyesület, Hargita Megye Tanácsa és a helyi önkormányzat közös tevékenysége, támogatása nyomán valósult meg.
„Örömünnep a mai, a kulturális örökségünk átmentési folyamatának egyik fontos momentumát ünnepelhetjük” – vélte Albert-Homonnai Márton építész, aki a kapurestaurálást irányította. A szakember a műemlék felbecsülhetetlen értékére hívta fel a figyelmet, amely szerinte nem csak azért fontos, mert ez a legrégebbi székelyföldi, eredeti helyén álló kapu (1775-re datált), hanem ugyanakkor egy építészeti remek is.
„Ez a kapu megjelenésével, nagyszerű arányaival lenyűgöző. Mondhatjuk, hogy a népi építészet egyik gyöngyszeme, de azt is merem állítani, hogy kvalitásainál, értékeinél fogva már több is, mint népművészet, és a magas művészethez tartozik.” Hozzátette, hiteles, részletes felmérést és dokumentálást végeztek, ha véletlenül elpusztulna ez a remekmű, valamilyen formában mégis megőrződjön.
Észre lehet venni rajta, hogy melyik részein történt beavatkozás, ugyanakkor „egységes látványt nyújt, magában hordozva azt az esztétikai értéket, amit az anyagnak a régisége, a patinája ad”. A kapu egy fontos identitáshordozó tárgy, „az örökségünknek gyökereihez vezet, egy tanúja, egy állomása a történelmünknek, olyan elemeket tartalmaz, melyek mély gondolkodásra ösztönöznek. Lehet, hogy ezeknek a pontos üzenetét nem tudjuk megfejteni, de mindenképp érzékeljük a szépségét.”
A Hargita Megye Tanácsa által indított kapumentési programról Süveg Évát, a megyei önkormányzat főépítészi hivatalának szaktanácsadóját kérdeztük. Kiemelte, hogy első körben a helyi önkormányzatokat kérték fel, jelezzék, melyek azok az értékesebb székely kapuk, amik mentésre szorulnak. Néhányat sikerült is már konkrétan megmenteni, másfelől a közzétett felhívás elindított egy felmérési folyamatot is.
Ott ment könnyen a felújítás, ahol a helyi önkormányzat is készséges partnernek bizonyult, a Csíki-medencében ilyen jó példa – a jelenleg avatott csíkszentgyörgyi székely kapu mellett – egy szépvízi 1799-ben állított és tavaly restaurált kapu, melyet párhuzamosan újítottak fel a mellette található, szintén műemlékértéket jelentő haranglábbal. Különben a kaputúra keretében ezt, a Szépvíz régi központjában (a jelenlegi központját az örmények létesítették) álló kaput is meglátogattuk.
Süveg Évától (fotó) azt is megtudtuk, hogy a menasági értekezletet nem csak azért tartották, hogy a jó eredményekről beszámoljanak, hanem egy alapos megyei kapumentési stratégiát dolgoznak ki. Első lépésként a néprajzosok, építészek, műemlékvédők egymás között osztották fel, hogy ki, melyik térségben leltározza fel egy közös módszertan alapján a székely kapukat. Miután elkészül a felmérés, jön egy felbecsülési folyamat, amikor is a néprajzosok és építészek meghatározzák, melyik kapu értékesebb, és kidolgoznak egy olyan prioritási listát, mely mentén összeállítható a megyei kapumentési stratégia.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!