Fotó: Antal Erika
Átadták hétfőn a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Teatrológia tanszékcsoportja által negyedik alkalommal meghirdetett Drámapálya díjait.
2015. június 01., 17:402015. június 01., 17:40
2015. június 02., 14:522015. június 02., 14:52
A 17–21 évesek kategóriájában első díjat nem osztottak, megosztott második díjat vett át a nagyváradi Erdős Alexandra Henrietta Az utolsó emlék című jelenetéért és a brassói Markó Orsolya az Altató című misztériumjátékáért. Az Élménybeszámoló kategóriában dicséretben részesült a 17 éves Gy. Márta Egy más világ című munkája, a szerző azonban nem jelentkezett még a szervezőknél. „Valószínűnek tartjuk, hogy marosvásárhelyi és bolyais, de igazából nem tudjuk, ki ő. Ha titkos kémei itt vannak, üzenjük, jelentkezzen a díjáért” – fogalmazott Ungvári Zrínyi Ildikó, az egyetem tanára.
A díjátadást követően Szabó Róbert Csaba és Székely Csaba drámaírókkal, Albert Mária egyetemi tanárral, Balási Árpád rektorhelyettessel és a két díjazottal beszélgetett Ungvári Zrínyi Ildikó. Markó Orsolya csaknem két évet járt az iskola színjátszócsoportjába, amikor rájött, hogy a színészet kevésbé érdekli. A díjnyertes darabját már be is mutatták, ő rendezte, játszott is benne. Erdős Alexandra Henrietta darabját is bemutatják jövőben, ha Nagyváradon marad, akkor ő lesz a rendezője is – mondta a váradi tizennyolc éves diáklány.
Egy ilyen pályázat jó lehetőség arra, hogy felfigyeljenek az emberre – fogalmazott Szabó Róbert Csaba, aki íróként ismert, a Látó szerkesztőjeként. De mivel tavaly elvégezte a Művészeti Egyetem drámaírás szakát, drámaírónak nevezték a hétfői beszélgetésen. Székely Csaba, aki három éve végezte el ugyanazt, más véleményen van, szerint egy pályázat vagy bejön, vagy nem, nem lehet sokat várni tőle. Akit viszont valóban érdekel az írás és drámaírás, az vegyen részt a műhelygyakorlatokon, mert ott lehet a legtöbbet tanulni. A Látó, a Művészeti Egyetem és a G. Café közös projektje a Felolvasó színház, ahol kortárs, fiatal szerzők szövegeit olvassák fel színészek. Ez nagyon sikeresnek bizonyul az érdeklődők és a színészek szempontjából is, hiszen egyre több művész jelzi, hogy szívesen fellépne ő is.
Mit jelent a szerzőnek, ha színpadra viszik a szövegét, van-e abba beleszólása? – tette fel a kérdést Ungvári Zrínyi Ildikó. Szabó Róbert Csaba elmondta, Fekete Dacia című könyvéből forgatókönyv készült, azt elolvasta és ahhoz csupán megjegyzéseket fűzött. A rendezés egy külön szakma és abba nem szól bele, nem is tudna beleszólni – mondta Székely Csaba, aki néhány darabjának az olvasópróbáján jelen volt, a szövegértelmezésnél kérték a segítségét, de a színpadi próbákon meglepte, hogy a rendező miket tud.
szóljon hozzá!