December 6–9. között a Székelyhon Webáruház szervezésében négy székelyföldi városban tartott vetített képes előadást Balázs D. Attila szerkesztő, képeslapgyűjtő, az Anno... falinaptár-sorozat ötletgazdája.
2011. december 09., 21:092011. december 09., 21:09
2011. december 11., 13:472011. december 11., 13:47
Naptárbemutató a Sapientia egyetem nagy aulájában
Marosvásárhely, Szováta és Székelyudvarhely után péntek délután a csíkszeredai Sapientia egyetem nagy aulájában mutatta be Balázs D. Attila a nagy műgonddal készített Székelyföld Anno kalendáriumot, ugyanakkor egy kis ízelítőt adott a 2012-es esztendőre megjelent Erdély Anno, Erdélyi Várak Anno, valamint a Felvidék Anno naptárakból is.
A régi erdélyi és székelyföldi képeslapok vetítésével egybekötött bemutató előadáson Biró Sarolta művészettörténész faggatta a naptár szerkesztőjét a munkafolyamatról. „Sokan azt gondolnák, hogy ezeket a naptárakat pár nap alatt össze lehet állítani, de közel egyéves munka van bennük. Mintegy négyszáz darabos gyűjteménnyel rendelkezem, több hetes válogatás után született meg, hogy mi kerüljön például a címlapra. Ugyanakkor szövegek is találhatók a képek alatt, amelyek az adott településhez kötődnek valamilyen formában” – emelte ki Balázs D. Attila. A 2012-es naptárban a szovátai Medve-tó egykori fürdőháza mellett megelevenedik a múlt század eleji Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Kirulyfürdő, Marosvásárhely, Zajzon, Kézdivásárhely, Csíksomlyó, Kovászna, Tusnádfürdő, Borszék, Gyimesbükk, Székelyudvarhely és Szováta is.
„A naptárkészítést valahol missziónak is tartom, mert egyrészt bemutatom azt a régi világot, ami sok tekintetben minta lehet a mai ember számára, illetve a képek alá olyan szövegeket szerkesztek, amelyek rendhagyó oldalról mutatják be az adott helyszínt” – fogalmazott a KultúrHonnak adott interjúban Balázs D. Attila.
A Százszorkép Kiadó gondozásában megjelent falinaptárok megrendelhetők a Székelyhon Webáruházában is!
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!