Fotó: Kristó Róbert
Az érzelmek földje címmel nyitottak képzőművészeti kiállítást kedden délután a Csíki Székely Múzeum Kossuth utcai galériájában, a Hargita Megyei Kulturális Központ szervezésében.
2014. május 13., 19:152014. május 13., 19:15
2014. május 13., 20:052014. május 13., 20:05
A tárlat gyakorlatilag a Kortárs Magatartások című képzőművészeti versenypályázat 7. kiadása. Immár harmadik alkalommal hozzák el a călăraşi-i Truicart Events vándorkiállítását Csíkszeredába, ezúttal harminc alkotó munkáit lehet megtekinteni. Ahogy Botár László képzőművész házigazdaként megjegyezte, az ilyen tárlatok kitűnő alkalmat jelentenek, hogy az ország különböző részeiben készült munkákat össze tudjuk vetni a helybeli alkotásokkal.
Több régió és minden nemzedék képviselve van
Bucur Nicolae műkritikus nyitotta meg a kiállítást, a szakember dicsérte Dan Tudor Truică kurátor erőfeszítéseit, hogy támogatja a kultúrát a válságos időkben is. Ahogy részletezte, ő már évek óta követi ezt a versenytárlatot, elemzése alapján a jelenlegi anyag egy kicsit szegényesebb, mint az előzőek. Nem a színek és formák változatosságát kifogásolta a műkritikus, hanem a műfaji sokféleséget. Hiányolta a textilművészeti munkákat, illetve a fotómontázsokat. Azt is hozzátette, hogy látható az anyagból, sok térségből küldték be a munkákat (Csíkból Botár László munkái kerültek be a versenytárlatra – a szerk.), ami szerinte egy pozitívum, hogy a szervező tiszteli a művészet szabadságát, és régiótól függetlenül fogadja az alkotásokat. Továbbá fiatalabb és idősebb alkotók is jelentkeztek, mint megállapította, nem minden alkotás a legkiforrottabb, de szerinte ez sem gyengíti a tárlatot, hiszen az ifjabbaknak is bemutatkozási lehetőséget kell adni.
Nincsenek összhangban a témával a munkák
Bucur Nicolae értetlenkedett afölött, hogy a tárlat anyagát képező alkotások zöme nem cseng egybe a meghirdetett témával. Amint megjegyezte, igaz, hogy vannak olyan kortárs alkotók, akik nem szeretnek címet sem adni munkáiknak. Nem szeretnék a szöveggel kényszeríteni egy nézőpontot a szemlélőre, hiszen nekik az a feladatuk, hogy látvánnyal közvetítsenek. Ellenkező esetben megtörténhet, hogy a képet értelmező tárlatlátogató nem figyel fel azokra az elrejtett vizuális kódokra, amelyekkel az alkotó megfogalmazza mondanivalójának lényegét. Mindazonáltal, ha egy tárlatnak témát hirdetnek meg, célszerűbb lenne erre reagálni – vélte a műkritikus, aki szerint a mai életkörnyezet és a minket körülvevő természet több hangsúlyt kellett volna kapjon a kiállítás anyagában.
szóljon hozzá!