Elűzték a Fiság menti rossz szellemeket

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Farsangfarkához illően, tréfásan temették szombaton a telet a Csíkszentgyörgyhöz tartozó településeken. A 22. Megyei Farsangbúcsúztatón nem is a telet űzték ki a Fiság mentéről, hanem – ahogy György József, a község polgármestere a csíkmenasági kultúrotthon előtti térről kifejtette – a rossz szellemeket próbálta a tucatnyi hagyományőrző csapat elkergetni.

Szőcs Lóránt

2014. március 01., 21:532014. március 01., 21:53

2014. március 02., 19:402014. március 02., 19:40

Hozzátette, hogy attól féltek, nem is lesz idén egyáltalán tél, és hóágyukkal lesznek kénytelenek havat létrehozni, de végül is beteljesült az a szólás-mondás, miszerint „Csíkban a havat a farkas nem eszi meg.” A viccet félretéve a házigazda megjegyezte, hogy tisztelet illeti mindazokat, akik Hargita megye falvaiban éltetik ezt a hagyományt, majd köszöntötte a vendégeket.

A politikusokat is kikarikírozták

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke hasonló szellemben folytatta a megnyitót, bár a rendezvényről hiányolta a politikusok csapatát. Ők – a felszólaló szerint – most a húsos fazék körül tolonganak, habár jelenleg – a félkormánnyal rendelkező országban – az említett edényben csak csont van. Úgy vélte, hogy a farsangbúcsúztatón résztvevők közül bárki jobban megállná a helyét a kormányban, mint a jelenlegi miniszterek, sőt, sajnálatát fejezte ki, hogy Illyést elégetik, mert úgy értékelte, hogy ő is jobban megfelelne a mostani vezetőknél. Végül megjegyezte, mivel a húsosfazék kiürült, nem csak a naptár szerint következik Cibere vajda ideje, hanem valódi böjt jön, amelyet átvészelni csak az egymásra való odafigyeléssel lehet.

 

A felvonulás előtt a helyi csoport tagjai bemutatták a hagyományos zsidóvecsernyét, ahol kifordított kucsmával azért fohászkodtak, hogy az Isten őrizze meg őket a vénasszonyok szájától és a hosszú láb földektől. Az évről évre elhangzó szöveg mellett most azt is kérték, hogy az Úr óvja meg őket a kert oldalára tíz példányban kifeszített politikusoktól, de kert oldalára még fel nem szegeltektől is.

Kotormányba is eljutottak a hagyományőrzők

Az ünnepségen a helyi népdalokból is hallhattunk néhányat, melyet a menasági Repülj Madár Egyesület dalkara énekelt – ez a civil szervezet, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont voltak a főszervezők, de az egész község lakossága is bekapcsolódott, ők a szokást bemutató csapatokat vendégelték meg. Csöröge, fánk, túró, főtt pityóka, zsíros kenyér, kürtöskalács, hagyma és savanyú káposzta, pálinka, forralt bor és tea volt a rövid a tréfás szerepjátékok fizetsége.

Menaságon négy csapat vonult fel. Alszegen a csíkszentdomokosiak és szentegyháziak, Felszegen az alsósófalviak és gyergyóremeteiek mutatták be a népi dramatikus játékot. Menaságújfaluban a gyergyószárhegyi és csíkcsicsói, Pottyandon pedig a csobotfalvi és kászonaltízi alakoskodókat láthatták az érdeklődők. Csíkszentgyörgyön a csíkszentsimoniak és csíkborzsovaiak, Bánkfalván a gyergyóditróiak és csíkszentkirályiak, Kotormányban pedig a csíkborzsovaiak vonultak végig.

Fotópályázat a farsangról

Hagyományos maszkák (ördög, hamubotos, orvos, cigány) mellett megjelentek az újak is. Egy terepjáróval katonai egyenruhában vonult fel néhány férfi, hamarosan el is terjedt, hogy újra itt vannak az oroszok. Élőzene szólt, a népdalok mellett indulók is felcsendültek. A szentegyháziak fúvószenekarral jöttek, más csapatoknál inkább a hegedű, brácsa, gardon és harmonika került elő.
A kíváncsiskodók soraiban is egyre több fotós bukkant fel – a csapatvezetőknek ajándékot átadó Ferencz Angéla, a HMKK igazgatója meg is jegyezte, hogy ezt a jelenséget észlelve úgy döntöttek, hamarosan a farsangbúcsúztató témával fotópályázatot írnak ki, így talán jövőig, amikor is a Kászonokban találkoznak a hagyományőrzők, még viszontláthatjuk képeken a tréfálkozó alakoskodókat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei