Fotó: Kristó Róbert
Honlapunkon már említettük, hogy a Csíki Székely Múzeum várostörténeti kiállítást szervez. Ehhez viszont nagy szükség lenne Csíkszereda polgárainak a segítségére, hiszen főként a múzeumnak adományozott vagy kölcsönzött műtárgyakból hoznák létre a tárlatot.
2013. november 06., 19:342013. november 06., 19:34
2013. november 06., 19:522013. november 06., 19:52
Tisztázta, hogy ebben az esetben a „műtárgy” fogalom főképp nem az értékes festményekre vagy más képzőművészeti alkotásokra vonatkozik, hanem a kiállítás részét képezheti bármi, ami a letűnt korok hangulatát tükrözi.
1990 előttről származó tárgyakat, iratokat, fotókat, hangfelvételeket, esetleg videókat várnak. Említette, hogy voltak idők, amikor kenyeret csak adagra lehetett vásárolni, egy régi ételjegy például fontos kelléke lehetne a tárlatnak.
Ugyanígy a városban bemutatott valamikori színházi előadás plakátja, illetve műsorfüzete és belépőjegye is értékkel bír. Csíkszeredában egyesületek, baráti körök, klubok működtek, az ezekről fennmaradt fotók, felvételek is érdekesek lehetnek, mint ahogy az 1990 előtti időszakban lezajlott városi kulturális jellegű vagy sporteseményről készült fénykép is beszélhet a város történetéről. Egy, több nemzedéke Csíkszeredában élő család tárgyi emlékei szintén a tárlat részét képezhetik, akárcsak a városban működött boltok üzleteinek cégtáblái, egykori utcatáblák stb.
Ha a tárgy tulajdonosa nem szeretné a fotókat, tárgyi emlékeket a múzeumnak adományozni, akkor az intézmény munkatársai lefotózzák, fénymásolják ezeket, és az eredetit visszaszolgáltatják a gazdájuknak. Az is megtörténhet, hogy valaki nem szeretné örökre a múzeumnak adni a műtárgyat, de letétbe helyezheti oda meghatározott időre. Értékes, reprezentatív tárgyak esetén arra is lehetőség nyílik, hogy a múzeum fizessen – hangsúlyozta a múzeumigazgató.
A kiállításra szánt műtárgyakkal minden hétfőn és kedden 11-14 óra között lehet jelentkezni, illetve a 0266-372024-es és az info@csikimuzeum.ro elérhetőségeken lehet bővebb felvilágosítást kérni a múzeum munkatársaitól.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítására és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
szóljon hozzá!