Csíkszentimre öröksége címen helytörténeti kötet jelent meg az alcsíki községről. A könyv, amelyet vasárnap 18 órától mutatnak be a helyi kultúrotthonban, az Alutus Rt. nyomdában készült, a helyi önkormányzat támogatásával.
2011. november 03., 16:562011. november 03., 16:56
2011. november 03., 17:302011. november 03., 17:30
„A helytörténet a múltról beszél, de a jelenhez szól. Ahhoz, hogy a múlt értékei beépüljenek a mai és a jövőbeni kultúrába, és a benne rejlő lehetőségeknek megfelelően áthassák az emberek akár mindennapi életét, át kell tudnunk adni azt a hagyományt, amely egy-egy nép nyelvi, szellemi, közösségi és anyagi kultúrájában kialakult és megőrződött” – indokolja a kötet előszavában Fülöp Kinga helyi tanácsos, aki a könyv végén a jelenkori Csíkszentimréről Tóth Bálint egyetemistával közösen írt egy tanulmányt.
A Daczó Katalin újságíró által szerkesztett könyv csapatmunka, a szerzők két fontos követelményt tűztek ki célul. Egyfelől fontosnak tartották, hogy a könyv legyen tudományos, másfelől pedig olvasmányos. Az első kritériumot szem előtt tartva, szakembereket kértek fel. András Éva történelemtanár több éve kutatja Csíkszentimre helytörténetét. Ő készítette el a település történetét. András Éva „krónikáit” egészítik ki Szőcs János történész írásai (különben Sz. J. lektorálta a könyvet). Jánosi Csaba geológus földrajzi és földtani szempontból „térképezi” fel a települést, dr. Szopos András nyelvész, főiskolai docens a községben használatos helynevek és családnevek labirintusában mutat utat. Keresztes Nándor helyi tanácsos tanulmányában a neves csíkszentimrei családok történeteinek ered nyomába.
Az olvasmányosabb feltárást Kristó Tibor író, újságíró, valamint Daczó Katalin végezte. Kristó Tibor újságíró – többek közt – az 1900-as néplázadásról, az 1949-ben zajló koncepciós per áldozatairól, valamint egy, mára feledésbe merülő gyerekjátékról, a bicskaélezésről ír, vagy más, napjainkban történő jelenségekről. Daczó Katalin újságíró a településről a sajtóban megjelent írásokból, egykori útleírásokból és persze a községben egykor készült dokumentumértékű fotókból válogatva egészíti ki a községről a médiában kialakított képet. A könyv fotómellékletét Kristó Róbert fotós kollégánk fényképeiből válogatták.
„Reményeim szerint ez a könyv is egy téglája a virtuális csíkszentimrei közösség otthonának, amelyet elődeink építettek fel, és Csíkszentimre sok évszázados múltjából táplálkozva tekinthetünk a jövő felé, úgy, hogy közben együtt építkezünk. »Így váltod a múltat jelenné,/Hogy itt se légy és megmaradj« − írta Kosztolányi Dezső az Énekek éneke című versében. Ezzel a mottóval ajánlom a könyvet elsősorban a helybelieknek, a Csíkszentimréről elszármazottaknak, valamint a testvértelepülések lakóinak, és azoknak is, akik kívülállóként érdeklődnek a községünk iránt” – emeli ki az előszóban Fülöp Kinga.
„Kiadványunk kronologikus rendet követve mutatja be a település múltját. Alapos kutatómunka eredménye, ugyanakkor olvasmányos antológia – egy szelet Csíkszentimre történetéből. Azonban korántsem teljes: sok minden marad kimondatlanul, feltáratlanul, további ránk váró feladatként. Ennél azonban sokkal fontosabb, hogy büszkeséget és erőt merítsünk a könyv olvasásakor, hasznos ismeretekkel gazdagodjunk, feltöltődjünk Csíkszentimre múltját és jelenét böngészve, és felfedezzük a körülöttünk megbúvó értékeket” – jegyzi meg a kötet fülszövegében Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!