Fotó: Iochom Zsolt
Harminchatodik alkalommal kezdenek tanévet a Hargita Megyei Művészeti Népiskolában, az oktatás október 1-jétől indul, iratkozni szeptember 25-ig lehet. Ettől a tanévtől színjátszást is lehet tanulni, és újraindították a kerámiaszakot, továbbá a Gyimesekben és a Kászonokban is lesz kihelyezett tagozatuk – tudtuk meg Péter Csabától, a népiskola igazgatójától.
2013. szeptember 10., 17:502013. szeptember 10., 17:50
2013. szeptember 10., 17:592013. szeptember 10., 17:59
Újdonságnak számít, hogy ezúttal felmérik a zenei szakokra jelentkezőket. „Van egy meghallgatás, egy tehetségfelmérés a zeneszakra jelentkezők számára, igyekszünk minél szélesebb körből kiválasztani azokat a diákokat, akik nálunk mélyíthetik el zenei ismereteiket. Arra figyelünk, hogy a legtehetségesebbek tanulhassanak a művészeti népiskolában. A csoportos oktatásoknál – mint például rajz, néptánc stb. – nem tartunk előválogatást, ott csak akkor nyúlnánk ehhez az eszközhöz, ha túljelentkezést tapasztalnánk” – mondta lapunknak Péter Csaba.
Fontosnak tartják, hogy területileg is lefedjék a megyét, igyekeznek mindenhol – ahol igény mutatkozik rá – kihelyezett tagozatot indítani. „Összpontosítottunk a kihelyezett tagozatokra is, arra törekszünk, hogy minden 15–20 kilométeres körzetben a gyerekek és a felnőttek művészeti oktatásban részesülhessenek. Az új tanévtől a Kászonokban és a Gyimesekben indítunk tagozatokat, így most már nyugodtan kijelenthetem, hogy az egész megyét sikerül lefednünk” – emelte ki a népiskola igazgatója.
A szakok kiválasztásánál mindig felmérik az igényt, az előző tanévek tapasztalataira alapoznak. „Év közben figyeljük, hogy milyen téren van művészeti oktatásra igény, és ezek szerint alakítjuk ki a szakokat. Újraindítjuk a kerámiaszakot, mivel többen is érdeklődtek, hogy lehet fazekasságot tanítani, illetve színjátszó szakot is indítunk. Amúgy főként a zeneszakok iránt van igény, nálunk klasszikus zenét és népi zenét is tanulhatnak, az utóbbiról úgy tudom, hogy csak mi vagyunk ebben a térségben, akik intézményes keretek között ezt a fajta oktatást felvállaltuk, nemcsak zenészekkel, hanem együttesekkel is dolgozunk. Persze nem hanyagoljuk el a könnyűzenei műfajt sem, a diákjaink ebben a vonatkozásokban is országos szintű, divatos versenyeken sokszor bizonyítottak” – hangsúlyozta Péter Csaba. Megjegyezte, nem csodálkozik ezen a tendencián, hiszen olvasta egy felmérésben, hogy az emberek körülbelül tíz százaléka zenél, de nyolcvan százalékuk tanult volna muzsikálni, ha lett volna rá lehetősége. Ők ezt a lehetőséget próbálják megadni, biztosítani mindenki számára.
A megyei népiskola egy másik alaptevékenységének számít a népművészeti oktatás: fafaragást, asztalos mesterséget, nemezelést, bútorfestést tanítanak. „Ezen a téren is sikert könyvelünk el, van rá példa, hogy egykori diákjaink számára a nálunk elsajátított mesterség megélhetési forrást jelent” – jelentette ki az igazgató.
A fentieken kívül még fotószakra lehet jelentkezni, illetve az intézményvezető arról is beszámolt, hogy stúdiótechnika-szakot indítanak, ez – amint hangsúlyozta – azért fontos, mert sokszor a szabadtéri koncerten a hangosítás sok kívánnivalót hagy maga után, ezen a téren is javítanák a minőséget.
Intézményük költségeinek 70 százalékát a megyei tanács biztosítja, a többit tandíjból és pályázatokból biztosítják – mondta az igazgató. Hozzátette, szerinte jó, ha kell fizetni, hiszen az, aki pénzért tanul, valószínű, hogy komolyabban felkészül, mint az, aki ingyenesen is képeztetheti magát.
szóljon hozzá!