Amint bevonult a betlehemező Kaláka együttes a zsúfolásig telt Segítő Mária Gimnázium kollégiumának dísztermébe, pillanatok alatt karácsonyi hangulatot varázsolt a csíki közönségnek.
2011. december 07., 11:392011. december 07., 11:39
2011. december 07., 14:212011. december 07., 14:21
Régi szokás szerint a betlehemesek karácsonykor házról házra járnak, üdvözlő versük végén megkérdezik: szabad-e bejönni ide Betlehemmel? Ennek jegyében tartott tíz állomásos erdélyi koncertkörutat november 26. – december 7. között a Kaláka együttes, amelynek kilencedik helyszíne kedd este a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium kollégiumának díszterme volt. A karácsonyi hangversenynek a keretet a betlehemes játék biztosította, a műsorban elhangzottak magyar és más nemzetiségű karácsonyi népdalok, régi egyházi énekek, karácsonyi versekre írott Kaláka-dalok, többek között József Attila és Kányádi Sándor versei csendültek fel.
Gyereksereg az első sorban
A betlehemes Kaláka-lemez 1987-ben jelent meg, eddig mintegy 400 előadást tartottak ezzel az összeállítással Magyarországon, Erdélyben, a Partiumban, Kárpátalján, Vajdaságban, Felvidéken, valamint Burgenlandban, Szlovéniában, Horvátországban is felléptek.
A Kaláka betlehemezői – Becze Gábor, Gryllus Dániel, Major Gábor és Radványi Balázs – belopták magukat a csíki közönség szívébe, a koncert egyfajta közös öröménekléssé változott át. Több mint hatszáz gyerek, fiatal és felnőtt fejezte ki tapssal köszönetét a koncert végén az együttesnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!