Fotó: Iochom Zsolt
Tizenhetedik alkalommal osztották ki szerdán a Bálint András Emlékdíjat Csíkszeredában, a Székelyföld Galériában. Idén a kuratórium döntése alapján Farkas Antal és Kristály Lehel kapta a díjat jelképező emlékplakettet.
2011. december 21., 16:042011. december 21., 16:04
2011. december 25., 18:562011. december 25., 18:56
A Bálint András Alapítvány évenként emlékdíjat oszt székelyföldi vagy innen elszármazott írók, költők, szerkesztők tevékenységének elismerésére, akik példaszerűen szolgálják a régió magyarságát. Bálintné Kiss Jolán, az Emlékdíj alapítója köszöntötte az idei év két díjazottját, további munkájukhoz a lehető legjobbakat, sikert és sikerélményt, valamint a köz szolgálatát kívánta.
Kristály Lehel laudációját György Attila, a Bálint András-díj birtokosa fogalmazta meg: az eddigi díjazottakból kitelne egy egész zászlóalj, hiszen több mint harminc díjazott volt az elmúlt tizenhét év során. Ebben a zászlóaljban Kristály Lehel legalább tizedes lenne. „2002 óta Magyarországon él, egyike annak a derékhadnak, akik elfoglaltak a magyarországi sajtóban egy kulcspozíciót, és egy laza mozdulattal Erdélyhez csatolták Magyarországot” – méltatták a Magyar Hírlap újságíróját, akinek írásaival találkozhatnak a Székelyhon hírportálon is.
A két díjazott: Kristály Lehel és Farkas Antal
Farkas Antal laudációját az éppen Észak-Koreában tartózkodó Lukács Csaba írta, így azt Bálint Csaba tolmácsolta: Farkas Antal legnagyobb érdeme, hogy mozgóképet is tudott székelyül: bármit forgatott, rendezett, a történetek hús-vér embereket mutattak be. Jelenleg az Udvarhelyi Híradónak fényképez és a Székelyhonnak ír cikkeket, egyik munkája a Szentegyházi Gyermekfilharmónia bécsi fellépéséről szól, és a legnézettebb erdélyi videók között van az interneten.
A baráti hangulatú ünnepségen a kitüntetetteknek az emlékplakettet, oklevelet és pénzjutalmat Bálintné Kiss Jolán, Bálint András özvegye nyújtotta át. További ajándékot kaptak a Vitos Kerámiától, és a Pro-Print Könyvkiadótól, a Székelyföld folyóirat pedig egyéves előfizetéssel ajándékozta meg a díjazottakat.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!