Fotó: Boda L. Gergely
Egy maroknyi műkedvelő alapította hatvanöt évvel ezelőtt a bábszínházi társulatot Marosvásárhelyen, ahol azelőtt nem létezett bábjátszás. Az elmúlt évtizedekben gyarapodott és fejlődött a társulat, 2012-ben egy jóval nagyobb, modernebb székhelyre költözött, ahol méltóképpen ünnepelhetik meg a marosvásárhelyi bábjátszás 65. évfordulóját.
2014. június 16., 19:562014. június 16., 19:56
2014. június 16., 20:452014. június 16., 20:45
1949-ben maroknyi műkedvelő hozta létre a bábszínházi társulatot Marosvásárhelyen. Révész Endre szobrászművész és Ligeti Herta írónő, valamint Berger Duci zongorista, Zsigmond József gépkocsivezető, Krausz Erzsébet egykori zárdalakó, Antal Pál medikus és bölcsészkari hallgató, Krón Ernő, Zsigmond (Zsolnai) Zoltán lelkesen fogtak munkához. Marosvásárhelyen korábban nem létezett bábjátszás, így az alkotók a Moszkvában működő Obrazcov-féle bábszínház és a cseh bábművészet hagyományaiból táplálkoztak. A társulat első hivatalos előadása 1949 tavaszán, a népi Athenaeum segítségével került bemutatásra a Kultúrpalota kistermében: Abezgonz-Bruchstein: A bűvös festék. Ezt tartják a marosvásárhelyi bábjátszás születésének is. 1963-ban alakult meg a román tagozat, így idén kettős évfordulót ünnepelnek Marosvásárhelyen: a marosvásárhelyi bábjátszás 65. évfordulóját, valamint, hogy a román bábjátszás is immár több mint fél évszázados – mutatott rá az Ariel igazgatója, Gavril Cadariu.
Kettős évforduló
„Ez a kettős ünnepség emlékeztet arra az első nagyobb rendezvényre, amit, mint friss igazgató 1999-ben rendeztem az ötvenéves évfordulóra. Azóta új székhelyet kapott a bábszínházunk, itt méltóképpen ünnepelhetünk” – fogalmazott az igazgató, aki szerint az évfordulós ünnepségsorozatuk kicsit olyan, mint a miniévad, amivel évenként szokott jelentkezni az intézmény, vagyis rövid időn belül sokféle, román és magyar nyelvű, gyerekeknek és felnőtteknek szóló darabokat mutatnak be, valamint vendégelőadásokat is hívtak Bukarestből és Egerből.
Ősbemutatóra készül a magyar társulat
A június 18–22. között zajló ünnepségsorozaton természetesen az előadások kapják a főszerepet, összesen négy magyar és négy román nyelvű produkció kerül színpadra, ebből egy-egy vendégjáték, a többi az Ariel két társulatának előadása. A rendezvénysorozat ősbemutatóval kezdődik, szerdán mutatják be ugyanis a Kádár Annamária Mesepszichológia című könyve alapján készült mesejátékot Budaházi Attila rendezésében. Bár más színház is érdeklődött a hazai és magyar könyvslágerlisták élén szereplő kiadvány iránt, most kerül először színpadra. Budaházi Attila rendező a Kádár Annamária által írt tíz meséből formált egy történetet, s azon keresztül meséli el Lilla és képzelt barátja, Tündérbogyó kalandjait. Az előadásban kettős szereposztásban összesen 13 gyerek játszik, Székely Katalin művészeti tanácsadó szerint ez is premier az Arielben, hogy gyerekeket szerepeltetnek.
A magyar társulat emellett Az emberke tragédiája, valamint a Kerek esztendő című előadásokat mutatja be, az egri Harlekin Bábszínház pedig elhozta Fenn és lenn avagy cirkusz minden című 12 éven felülieknek szóló ifjúsági és felnőttelőadását.
A régi művészekkel is lehet találkozni
Az ünnepségsorozat tetőpontja június 21-én, szombaton lesz, amikor megkoszorúzzák Antal Pál emléktábláját az Ariel régi székhelyén. Antal Pál 1950-től 1999-ben bekövetkezett haláláig a társulat vezetője, állandó rendezője, dramaturgja, színésze volt. A marosvásárhelyi bábszínház szakmai és közönségsikerét Antal Pál legendás báb-, illetve gyerekelőadás rendezései fémjelezték, az ő idejében a bábszínház Európa és Ázsia számos országába is eljutott előadásaival; szakmai fórumokon, fesztiválokon jelentős díjakat szerzett. Ugyanakkor nyitják meg Haller József képzőművész Negyven év a bábszínház szolgálatában című kiállítását, amely az alkotó díszlet- és bábterveiből készült. 12 órától olyan díszünnepségre készül a bábszínház, amelyen a közönség a régi, már nyugdíjas bábszínészekkel, alkotókkal is találkozhat. Barátságos, hangulatos találkozóra készül az egész színház.
szóljon hozzá!