Az Anjou-dinasztia magyarországi uralkodásáról tartott előadást csütörtök este Marosvásárhelyen a Bolyai Klubban Csukovits Enikő történész, a Magyar Tudományos Akadémia munkatársa, a Kós Károly Akadémia történelmi előadássorozatának meghívottja.
2015. február 27., 13:092015. február 27., 13:09
Arra a kérdésre, hogy mikor is kezdődött Magyarországon az Anjou-kor, nem lehet egészen pontos választ adni – kezdte az előadását Csukovits Enikő, aki rámutatott arra, hogy Károly Róbert király 1300-ban szállt partra, hogy Magyarországra lépve annak uralkodója legyen. Megkoronázására 1301-ben került sor, majd 1310-ben újból megkoronázták, megerősítve és elismerve ezzel Magyarország királyi trónján. E három évszám lehet tehát az Anjou-kor kezdete, amelyhez hasonlóan a vége sem egyértelmű. A kutatók véleménye megoszlik abban is, hogy 1387, a Luxemburg-dinasztia trónra lépésével ért volna véget az Anjouk 14. századi uralma Magyarországon.
Kik voltak az Anjouk és hogy kerültek Magyarországra? Erre a kérdésre részletes választ adott a történész, ismertetve a francia uralkodó család történetét, annak szicíliai és nápolyi uralkodását, Károly 1266-os ostiai partraszállását, római megkoronázását, azt, hogy a francia uralkodó francia tisztségviselőket alkalmaz a hivatalokba, franciáknak adományozza a legjobb birtokokat, sőt egy ideig a francia a hivatalos nyelv. Ambíciói nem álltak meg Itália partjainál, Albánia királyává koronáztatja magát, majd megveszi a Jeruzsálem királya címet, kapcsolatba lép az Árpád-házzal is, kinézi a számára megfelelő feleséget a későbbi Szent Margit személyében, aki viszont nem akar férjhez menni, de helyette talál másikat: Árpád-házi Máriát.
Az Anjouk 1290-ben jelentkeztek a magyar királyi címért, az első király a dinasztiából Magyarországon így Anjou Martell Károly lett, aki ugyan felvette a címet, magyar díszruhákat csináltatott, birtokokat is adományozott, de soha nem járt Magyarországon. A történethez hozzátartozik az is, hogy 1301-ben III. András halálával az államalapító dinasztia, az Árpád-ház férfi ágon kihalt, a megüresedett trónnak három várományosa volt: a cseh Vencel, a bajor Ottó és a nápolyi Károly Róbert. Mindhárom trónvárományos közeli rokonságban volt az Árpád-házzal, ám végül Károly Róbert került ki győztesen a trónharcból, aki hatalmának megszilárdítása érdekében tartományról tartományra, várról várra vívta meg csatáit.
Károly Róbertet fia, Nagy Lajos követte a trónon 1342-től 1382-ig. Uralkodása a középkori Magyar Királyság egyik fénykora: az ország belső békéje és dinasztikus kapcsolatai lehetővé tették a társadalom, a gazdaság és a kultúra fejlődését. Az ő nevéhez hadjáratok is kötődnek, szinte minden égtáj felé háborúskodott, uralkodása idején Magyarország európai nagyhatalommá vált.
szóljon hozzá!