Fotó: Veres Nándor
Immár tizedik alkalommal tartanak Free Camp nemzetközi alkotótábort a Hargita Megyei Kulturális Központ szervezésében Csíkszeredában. Míg az előző években az első napok általában ismerkedésről szóltak, ezúttal már élénken alkotnak az augusztus végéig tartó tábor művészei a Szakszervezetek Művelődési Házának márványtermében.
2014. augusztus 24., 20:332014. augusztus 24., 20:33
2014. augusztus 24., 20:432014. augusztus 24., 20:43
Szombaton, amikor ott jártunk a művelődési házban, a cseh képzőművész Marketa Petrova negyedik festményén dolgozott, mint kifejtette: kitűnően érzi magát, a tábor nevében szereplő „szabad” jelző arra ösztönözte, hogy álmait örökítse meg. Élénk színekkel, határozott vonásokkal jelenítette meg a családról, mint ideáról alkotott elképzeléseit, továbbá allegorikus önarcképet is létrehozott.
Olasz meghívottak is vannak
Botár László képzőművésztől, kurátortól megtudtuk, törekedett arra, hogy ne csak magyar származású külföldön élő alkotókat hívjon meg, hanem más nemzetiségű képzőművészeket is. Kérdésünkre, hogy miként választ, kifejtette: Flavio Galetti olasz művészt egy alkotótáborban ismerte meg, ő meg kérte, hogy alkotótársa, Sandro Saccocci is eljöhessen.
A cseh képzőművészt Ion Atanasiu Delamare ajánlotta, aki betegsége miatt személyesen nem tud jönni, de alkotást küld a zárótárlatra, amelyet augusztus 29-én 18 órától tekinthetnek meg Csíkszeredában a Megyeháza Galériában. Botár megjegyezte, a kiállítást a budapesti Feledy Balázs művészeti író és Roxana Păsculescu nyitja meg, mivel szerinte fontos, hogy a Free Campnek a hírét máshová is elvigyék.
Néha az anyag is fontos, nemcsak technika
Van a táborban külföldön élő magyar is. Az ötvenhat nyomán Miamiba menekült Ava Radio Harte képzőművészt a környezet fogta meg, taxit hívott, hogy aratást nézzen. A „terepről” búzaszemeket és szalmát hozott, amit be is épített a Bánkfalva címet viselő kollázsába.
A megyéből a kurátor ezúttal Berze Imre udvarhelyi szobrászt hívta meg, aki kész alkotói elképzelésekkel jött, de mint mondta, a hely is inspirálja. A felsőrákosi szénbányából hozott anyagot, egy hatezer éves tölgy maradványait, ebből komponál. Ezúttal síkban dolgozik, mozaikszerűen ragasztja a széndarabokat egy felületre. „Szeretem az egyszerű fogalmazásmódot, a sok apró forma között keresem a lehetséges kapcsolatokat, összefüggéseket. Igyekszem mindig egyszerű címmel segíteni a befogadókat, de a szemlélődőre is bízom, hogy a fantáziáját mozgásba hozza” – foglalta össze tömören alkotói attitűdjét.
Rajzolni mindenütt lehet
Ezt véli Damokos Csaba sepsiszentgyörgyi képzőművész, aki több éve mobiltelefonján készíti alkotásait. Habár bélyeg nagyságú felületen húzza a vonalakat, mint mondta, a legújabb alkalmazás lehetővé teszi, hogy bármekkora méretre tudja nagyítani és kinyomtatni az alkotását. Nagyon praktikus eszköz ez, hiszen mindenhova magával viheti, ahogy részletezte: szombat reggel a kávézóban rajzolt.
Feltöltődni jött Vásárhelyi Antal
Vásárhelyi Antal grafikus otthonról hozott litográfiát, mivel a legújabb sorozatából szeretne ízelítőt adni, és az ilyen alkotások csak műhelyben készíthetők el. Természetesen itt is dolgozik, egyszerűbb eszközökkel, ceruzával, vonalzóval. A Budapesten élő, szatmári származású művész, mint bevallotta, mindig szívesen jön Csíkszeredába, mert itt pihenhet. Néhány éve az Új Kriterion Galériában láthattuk munkáit. Irigyli az itt élőktől a csendet, az erdőket, a tiszta levegőt.
Fényképezőgéppel jár-kel, és ha valami megragadja figyelmét, megörökíti a látványt, elraktározza, és amikor eszébe jut a téma, előveszi, hogy a részleteket alaposan áttanulmányozva beépítsen belőle bizonyos elemeket az általa teremtett vizuális világba. Csíkszeredában az egykori Gál sörgyár bástyához hasonlító tornyát kedvelte meg, fel is használta egyik alkotásánál.
Minden tábor más
Fazakas Csaba mindegyik alkotótáborban részt vett, ezek szerinte nagyon is különböznek, mert mindig mások a meghívottak. „Attól függően, hogy kikkel alkotunk együtt, mindig egy másik énünk hívódik elő. Megtörténhet, hogy egy házasság egy férfiból agresszivitást vált ki, majd újranősül, az új párja pedig a nyugodt természetét hívja elő belőle. A különböző emberek személyiségünk más és más oldalát serkentik” – hangsúlyozta a csíki származású, Bécsben és Budapesten élő alkotó.
Egyedül ő nem látott neki a munkának, mint mondta, a papírra való leképezés szerinte az alkotás utolsó fázisát képezi, most még a tervezéssel foglalkozik. „Ha művész vagy, nincs olyan, hogy leállsz, szabadságot veszel ki, mindig az alkotási témák foglalkoztatnak” – vélte.
Éppen ez az érdekessége a Free Campnek, hogy bárki, akit maga az alkotás folyamata érdekel, itt megnézheti, hogy miként dolgoznak a művészek. A művelődési ház első emeletén működő ideiglenes alkotótelep csütörtökig látogatható.
szóljon hozzá!