Fotó: Barabás Ákos
Az emberi sors, a döntések útvesztői és a történelem eseményeinek találkozása valósult meg a Haáz Rezső Múzeum legújabb, az Anna – Asszonysors a XX. században című kiállításában.
2015. május 25., 09:252015. május 25., 09:25
2015. május 25., 18:182015. május 25., 18:18
Sok időn keresztül nagy hiányossága volt az intézménynek a néprajzi kiállítás – mondta el Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója a pénteki megnyitón. A Székelyföld virágai című tárlat tizenegy éven keresztül töltötte be a szerepet, azonban a múzeum munkatársainak új generációja a látogatói igényekre figyelve újszerű témákat dolgozott fel az azt követő időszakban. Mint kiderült, a jelen kiállítást mintegy tíz éve álmodták meg a Kolozsváron szakosodott néprajzosok Kolumbán Zsuzsanna, Kinda István, Miklós Zoltán, Salló Szilárd, Szőcs Levente és Vajda András. A kiállítás fő vonalvezetését már ezelőtt öt évvel körvonalazódott – magyarázta a tárlat koncepcióját Kinda István, a Székely Nemzeti Múzeum muzeológusa. A megálmodók nem ragaszkodtak a néprajzi kiállítások szokásos sorsfordulóihoz, hanem inkább az emberi élet egyes pontjaihoz, a történelem egyes szakaszaira egyetlen személy – Anna – szemszögén keresztül nyitnak rálátást. A tárlat egy átlagos székelyföldi faluban kezdődik, a látogató pedig az átlagos huszadik századi asszony sorsát járja végig. Két lehetséges út áll Anna és a látogató előtt, visszatérési lehetőség nincs, ahogyan az életben sem – tette hozzá Kinda.
A tárlat kísérletet tesz leképezni azokat az eseményeket, amelyeknek nagyszüleink, szüleink és végól mi magunk is részesei voltunk. Újszerűsége abban rejlik, hogy célját egy női személy által valósítja meg és meggyőződhetünk arról, hogy egy nő sokszor férfi erőt meghaladó megpróbáltatásoknak kell átmenjen – hangzott el Bunta Levente polgármester köszöntő üzenetében, amelyet Kulcsár-Székely Attila önkormányzati képviselő tolmácsolt a megnyitó részvevőinek.
A tárlatmegnyitón egyébként Pozsony Ferenc, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem professzora is jelen volt. A kiállítást létrehozó szakmai projektcsapat egykori oktatója szerint a huszadik század sorsait az urbanizáció teremtette meg, jelenleg társadalmi igény van arra, hogy hasonló sorsokkal ismerkedjenek meg az emberek. Pozsony Ferenc egyébként mestermunkának nevezte tanítványainak munkáját és hangsúlyozta az összefogás fontosságát a hasonló több szólamos tárlatok megvalósításánál.
Annával december 31-ig találkozhatnak a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban. A vándortárlatként kivitelezett kiállítás új helyszínekre is elkerülhet az elkövetkezőkben.
szóljon hozzá!