Álom múzeumi kivitelben

•  Fotó: Csinta Samu

Fotó: Csinta Samu

Sikeres évet zár, és a teljes megújhodás esztendejében reménykedik Vargha Mihály, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum igazgatója.

Csinta Samu

2009. december 30., 08:472009. december 30., 08:47

2009. december 30., 11:532009. december 30., 11:53

•  Fotó: Csinta Samu Galéria

Fotó: Csinta Samu

– Milyen évet zárt a Székely Nemzeti Múzeum?

– Gazdasági válság ide vagy oda, jó évet hagyunk magunk mögött. Nőtt a látogatottságunk, amit elsősorban azzal magyarázok, hogy sokat javult a múzeum külső kommunikációja. Ez a korábbiaknál nagyságrendekkel jelentősebb sajtójelenlétet biztosított, így az emberek jobban értesülhettek a rendezvényeinkről, és a látogatottság pontosabb mérését is meg tudtuk valósítani. Ugyanakkor 2009-ben többet foglalkoztunk a célcsoportokkal, több olyan rendezvényünk volt, amely nem csak a megszokott törzsközönséget vonzotta. A teljesség igénye nélkül sorolva, ilyen volt a katolikus egyház centenáriuma alkalmából rendezett fotókiállítás, amely a gyulafehérvári székesegyházat mutatta be. A vallásos tárgyú kiállítások sorába tartozik a Köpönyeges Mária című, ez az erdélyi, freskókon látható Mária-ábrázolásokat tartalmazta. Nagysikerűnek bizonyult az elsősorban gyerekeknek szánt Ólomkatona című kiállításunk, amelyet a Székely Nemzeti Múzeumban és a baróti egységünkben is bemutattunk. A múzeumpedagógiai foglalkozások nem csak a gyermekeket, de a felnőtteket is behozták, a december közepén nyílt Selma Lagerlöff-tárlatunkat is a gyermekek éltetik. A karácsonyi vásárunk azt igazolja, hogy nem csak klasszikus kiállításokban érdemes gondolkodni, hanem olyan, civil rétegeket megmozgató rendezvényekben is, amelyek nem kapcsolódnak kifejezetten a megszokott múzeumi élethez. Mert az rendben van, hogy a néprajzi tárlatunkon megtekinthető a szita vagy az osztováta, de a vásár révén az érdeklődők azzal is szembesülhettek, hogy él a hagyomány. Igyekszünk minél sokoldalúbbak lenni, s ennek eredményeként könyvelem el a 2009-ben tapasztalt 20 százalékos érdeklődésnövekedést, az intézmény valamennyi egységében összesen mért eddigi 35 ezres látogatottság ugyanis 42 ezerre nőtt.

– Az örvendetes látogatottság-növekedésen túl mit tart a 2009-es év legnagyobb megvalósításának?

– Az év nagy eredménye egyértelműen az Apor-kódex restaurálásának befejezése, és kiállítása. Talán túlzásnak hangzik, de ezzel a múzeum 130 éves álma vált valóra, hiszen a nagy értékű kódex megújult, rangos nemzetközi kiállítás megcsodált eleme volt, visszakapjuk és bemutathatjuk a róla készült nemesmásolatot. De közel hasonló fegyvertény a múzeum képanyaga digitalizálási folyamatának elkezdése, ami a néprajzosainkat dicséri. Pályázati pénzből elindulhatott egy felbecsülhetetlen értékű anyag feldolgozása és közzététele. Szintén a néprajzosok jeleskedtek a veszprémi testvérmúzeummal közösen szervezett, Ünnepek és találkozások című vallásos néprajzi kiállítás szervezésében is. A régészek nagy eseménye az erdélyi régésztalálkozó volt, aminek mi voltunk a házigazdái, társszervezői, három napra mi lehettünk a szakma erdélyi fővárosa. A Barabás Miklós Céh tárlata a képzőművészet szempontjából volt nagy fontosságú momentum. Nagy értékűnek tartom a veszprémi Figuratív csoport kiállítását is, de pirosbetűs kiemelést érdemelnek a Gyárfás Jenő életművet bemutató csíkszeredai, gyergyói és kézdivásárhelyi tárlatok is. És ne feledkezzünk meg a honvédszobor „feltámasztásáról” sem, amelynek kivételesen jó visszhangja volt. A karácsony elhozta az új Acta siculica című évkönyvünket is, amely most először honlapunkon is hozzaférhető. Honlapunkon is újítottunk: \"étvágygerjesztő” virtuális múzeumi sétát tehet az, aki a  www.sznm.ro címre látogat.

– Hasonló színvonalon teljesítettek az intézmény külső egységei is?

•  Fotó: Csinta Samu Galéria

Fotó: Csinta Samu

– Egyértelműen. A kézdivásárhelyi egységünk Jó ruhában járni-kelni című, a polgárság hajdani életvitelét bemutató kiállítása igazi nóvum, ezt a tárlatot kívánatos volna állandóvá  tenni. A csernátoni falumúzeumnak továbbra is fő erőssége a múzeumpedagógia, ott már a hetvenes években ilyen jellegű tevékenység zajlott, amikor talán még nem is volt kifejezés rá. Virágzó kapcsolatot ápolnak a mezőkövesdiekkel, a „burrogtatás”, a gépek látogatók számára való beindítása igen vonzó újítás. A zabolai csángómúzeumban Petrás Mária képzőművész kiállítása számít kiemelkedő eseménynek, de a szakmai táborok is vonzzák folyamatosan az érdeklődőket a kolozsvári egyetemi képviselőinek támogató részvételével. A baróti Erdővidék Múzeumában egy nagyon ritka kincs, a masztodon-lelet konzerválása zajlik, és onnan indult a már említett ólomkatona-kiállítás kezdeményezése is.

– A létszámcsökkentések korában ez a tempó fokozott terhelést jelenthet a meglévő munkatársi állományra is. Bírják szuflával?

– Sajnos számbelileg nem vagyunk elegen ehhez az egyre fokozódó ritmushoz. Tíz nyugdíjasunktól, értékes emberektől voltunk kénytelenek megválni, ami a szakmai veszteségen túl emberi fájdalom is nyugdíjba vonulónak és intézményvezetőnek egyaránt. De más szívfájdalmam is van. A regionális operactív programok keretében sikeresen pályáztunk, 4,5 millió eurót nyertünk infrastrukturális beruházásokra, de mire kifizetésre került volna a sor, elfogyott a pénz. Önmagában is érthetetlen számomra, miképpen fordulhatott elő ilyesmi egy uniós pályázat esetében, de ennél sokkal súlyosabb, hogy olyan tevékenységeknek nem tudunk nekifogni, amelyek már most halaszthatatlanok. Jó hír azonban, hogy a pályázatunk érvényes marad, s ahogy újra „feltöltik” a kasszát, ránk is sor kerül – reményeink szerint már 2010-ben.

– Mire készülnek fordítani ezt a nem kis összeget?

– A múzeum épülete száz éves, és e hosszú periódus alatt csak állagmegóvó, részleges javításokon esett át. Az épület, a környezet megérett a teljes rehabilitációra. A pályázat révén elsősorban annak a komplex élménynek a megteremtését célozhatjuk, amit a mai látogatónak kapnia kell. Ez kifogástalan épületállagot, korszerű információs eszközöket, többnyelvű feliratozást és idegenvezetést jelent. Megfelelő komfortkörülményeket is feltételez: kávézót, pihenőt, ajándéktárgyüzletet. Másik változtatni való: egy Kós Károly tervezte épületben, mint amilyen a múzeumunk, nem lehet felmenni a toronyba, mert ott raktár van. Márpedig a tornyot azért tervezte Kós Károly, hogy onnan lehessen körülnézni, erdélyi építészeti különlegesség. Vitráliumot is tervezett, amelyet a mozaikcímerhez, a kovácsoltvas korláthoz hasonlóan – önmagában is turisztikai látványosságnak számító épületdíszítések – meg kell valósítanunk. De meg kell teremtenünk a fiatalok által igényelt eszköztárat is, mert hogy lehet az, hogy egy múzeumban nincs érintőképernyő, vagy audiovizuális terem, ahol napi nyolc órán át „ketyeg” a dokumentumfilm.

•  Fotó: Csinta Samu Galéria

Fotó: Csinta Samu

– A múzeumfunkciók kiszélesítése igényel-e nagyobb méretű belső átépítéseket?

– Természetesen, akár a már említett büfé-kávézó létesítése okán is. De a kiállító terek kialakításakor is lesznek bizonyos hangsúlymódosítások. A terek növelése elsősorban a főépületben lévő irodahelyiségek felszámolása, elköltöztetése révén valósítható meg. Minden ajtó mögött valamilyen látnivalónak, megvásárolni valónak kell kínálnia magát. A régészek jelenlegi alagsori terében látványtár lesz, megfelelő biztonságtechnikai berendezésekkel ellátott látogatható raktár. A jelenlegi kihasználatlan udvarban szeretnénk egy amfiteátrumot kialakítani, ahol szabadtéri koncerteket, hagyományőrző előadásokat, bemutatókat lehet tartani. Játszótér létesítése is szerepel a terveink között, hiszen sok esetben éppen egy ilyen létesítmény hiánya a legfőbb akadálya egy családi múzeumlátogatásnak. Múltról, a város, az intézmény jelentős személyiségeiről beszélő szobrok kellenek ide. Télen-nyáron látogathatóvá akarjuk tenni a Csíki-házat. A tervezett szabadtéri rendezvényekhez kulturált illemhelyeket kell biztosítani. Egyszóval olyan körülményegyüttest kell kialakítani, ami által vonzó rendezvényhelyszínné varázsolhatjuk a múzeum udvarát.

– A belterjes fejlődésnek azonban óhatatlanul megvannak a maga határai. Területnövelésre is nyílik lehetőség?

– Tisztában vagyunk azzal, hogy a további fejlődésünk alapvető feltétele a területbővítés, és ebben szerencsére az intézményt fenntartó megyei tanács egyértelmű támogatónk, de a városvezetés részéről is fokozott az érdeklődés a múzeum iránt. Egy szomszédos, 40 áras terület kínálja magát, amelyről valamennyi érintett úgy gondolkozik, hogy annak a múzeumhoz kell tartoznia. Ez a befektetés a hosszabb távú tervezés része, és nem kizárólag múzeumi célokat szolgálna, hanem városmarketing szempontjából is fontos lenne. Ma egy Sepsiszentgyörgyre látogató turistacsoport számára a múzeum „kötelező” célpont, utána viszont többnyire mennek is tovább. Ha ezen a megvásárolandó területen létesítünk egy vendéglőt, lehetőségünk nyílik a turisták szentgyörgyi tartózkodásának meghosszabbítására. Mellette állandósítani tudnánk egy jó minőségű portékát és múzeumi kiadványokat kínáló kézművesvásárt is. Ugyanezen a területen szeretnénk felépíteni az első erdélyi modern művészetek képtárát, ahol méltó otthonra lelne például Baász Imre hagyatéka vagy a performanszok. Ezeknek a művészeteknek gyönyörű hagyományuk van mifelénk, de máig nincs otthonuk, pedig anno idevonzották a fél világot. A jó öreg Székely Nemzeti Múzeum, a modern művészetek otthona és átjárható, közkertszerű szabadidőközpont – egymást erősítő, egész napos programot adó helyszínegyüttes: ez az én nagy álmom.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Harmincmillió lejes kölcsönt vesz fel a sepsiszentgyörgyi önkormányzat

Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.

Harmincmillió lejes kölcsönt vesz fel a sepsiszentgyörgyi önkormányzat
2025. május 21., szerda

A fiatalok háromnegyede itthon maradna – legalábbis a kézdivásárhelyiek

Öt évvel ezelőtt kezdte tudományosan feltérképezni a fiatalok elvárásait a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet. Most ismét online konzultációt folytat, hasonló megfontolásból.

A fiatalok háromnegyede itthon maradna – legalábbis a kézdivásárhelyiek
2025. május 20., kedd

Lemondott a Vadon Egyesület a Benedek-mezei lovarda működtetéséről

Lemondott a Vadon Egyesület a Benedek-mezei lovasközpont fenntartásáról és működtetéséről, illetve közös megegyezéssel megszűnik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a Vadon Egyesület közötti erre vonatkozó társulási szerződés.

Lemondott a Vadon Egyesület a Benedek-mezei lovarda működtetéséről
2025. május 20., kedd

A könyvespolcok már épülnek, rövidesen megnyitja kapuit a SepsiBook

Építik, díszítik, élettel töltik meg a Sepsi Arénát: készülnek a szervezők sepsiszentgyörgyi kortárs irodalmi fesztiválra és könyvvásárra. A Sepsi Book csütörtökön kezdődik, a végleges program csak kevéssel tér el a tervezettől.

A könyvespolcok már épülnek, rövidesen megnyitja kapuit a SepsiBook
2025. május 20., kedd

Diákkórusok és szimfonikus zenekarok az évadzárón

A Tamási Áron Színház nagytermében zárul az idei sepsiszentgyörgyi hangversenyévad május 23-án, pénteken 19 órától. Ez alkalommal a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákkórusai és szimfonikus zenekarai lépnek fel.

Diákkórusok és szimfonikus zenekarok az évadzárón
2025. május 19., hétfő

Bizottsági tagok, romák, románok és magyar protest-szavazók voksoltak Háromszéken Simionra

Bár a magyarság számára az elvárt módon alakult az államfőválasztás, a statisztikából kitűnik, hogy még a legmagyarabbként számon tartott háromszéki településeken is többtucatnyian adták a szavazatukat George Simionra. Ennek okát firtattuk.

Bizottsági tagok, romák, románok és magyar protest-szavazók voksoltak Háromszéken Simionra
2025. május 19., hétfő

Háromszék Nicușor második bástyája

Közel 85 százalékos fölénnyel végzett Kovászna megyében Nicușor Dan a romániai elnökválasztás vasárnapi, második fordulójában.

Háromszék Nicușor második bástyája
Háromszék Nicușor második bástyája
2025. május 19., hétfő

Háromszék Nicușor második bástyája

2025. május 16., péntek

Nárciszmező az erdő ölelésében

Fehérlő nárciszok törik meg a tavasz élénkzöldjét Erdőfüle határától nem messze, a Kankóskertben. A mezőt idén is őrzik, hogy a nárciszok természetes szépségükben virágozhassanak anélkül, hogy leszakítanák a látogatók.

Nárciszmező az erdő ölelésében
Nárciszmező az erdő ölelésében
2025. május 16., péntek

Nárciszmező az erdő ölelésében

2025. május 16., péntek

Az ökuménia és az Isten áldása minden végzős útravalója

Az alsó-háromszéki RMPSZ és a történelmi egyházak közös szervezésében 2025. május 23-án, pénteken 10 órától Sepsiszentgyörgyön lesz a hagyományos ökumenikus ballagási ünnepség a belvárosi református templomban.

Az ökuménia és az Isten áldása minden végzős útravalója
2025. május 16., péntek

Európai Filmek Fesztiválja Sepsiszentgyörgyön

Az Európai Filmek Fesztiválja idén első alkalommal érkezik Sepsiszentgyörgyre, ahol május 17–18-án a Cinema Arta by Cityplex moziban öt izgalmas vetítéssel várja az érdeklődőket. A program ingyenes.

Európai Filmek Fesztiválja Sepsiszentgyörgyön