A TIFFszereda egész Székelyföldnek szól

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Hamarosan kezdődik a TIFFszereda, ahogy a név is elárulja a fesztivált „önálló entitásként” kell felfogni. Csíkszeredában is, ahogy a kolozsvári, illetve a nagyszebeni helyszíneken történni szokott, a rendezvénynek sajátos jellege, arculata lesz, amely a szervezési helyszín igényeihez igazodik.

Szőcs Lóránt

2013. június 13., 19:142013. június 13., 19:14

2013. június 13., 19:332013. június 13., 19:33

2001-ben Tudor Giurgiu kezdeményezésére Kolozsváron indult útjára a TIFF, Bogdán Zsolt András, a TIFFszereda művészeti vezetője elmondta, hasonló merész kezdeményezéssel, ahogy most nálunk történik. „Nagyon kis költségvetéssel indult útjára a TIFF, jelenleg pedig már fontosabbnak tartják, mint például a Karlovy Vary-i Filmfesztivált. Több olyan rendező van, aki akkor is szívesen adja az alkotását a fesztiválra, ha filmje nem kerül versenyprogramba. Rendkívül jó hangulatú rendezvény lett, az egész Kolozsvár hangulatát megváltoztatta, egy leromlott, lepattant állapotból kezdett feléledni a város. Hatására megváltozott a kolozsvári emberek, főleg a fiatal filmesek gondolkodása. Jövőt is teremtett a filmes szakma számára, idén például díjakat nyert három olyan alkotó, akik a Sapientia EMTE filmművészet szakán tanulnak. Tudor mesélte nekem, hogy egyik rajongója kijelentette, számára ez a filmfesztivál olyan, mint amikor fizetést kap, boldogan elkölti a pénzt, aztán várja a következő fizetésnapot. Csakhogy a pénzre egy hónapot, a filmfesztiválra pedig egy évet kell várni” – hangsúlyozta honlapunknak Bogdán Zsolt.

Hozzátette, a csíki kezdeményezők, vagyis Lázár Zoltán és Maksay Katalin (fotónkon) álma, terve ugyanolyan merész, mint a Tudor Giurgiué volt, nem véletlen, hogy filmfesztivál főszervezője, kezdeményezője ötletüket egyből felkarolta.

„Az a célunk,‭ ‬hogy megismertessük a közönséget a jelenkori román,‭ ‬magyar és külföldi művészfilmek elitjével,‭ ‬hidat verjünk‭ – ‬még ha lengőhidat is‭ – ‬az emberek,‭ ‬kultúrák közé,‭ ‬és négy-öt nap erejéig bekapcsoljuk a várost az európai filmkultúra vérkeringésébe,‭ ‬ahol emberek találkoznak és eszmét cserélnek egymással‭” – jelentette ki tegnap Bogdán Zsolt, a TIFFszereda művészeti igazgatója.

Maksay Katalin, a TIFFszereda főszervezője kifejtette, hogy a legelején, amikor Lázár Zoltánnal megalapították a Juventus Alapítványt, hogy a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házát újra vonzóvá tegyék, és funkciókat keressenek neki, két lehetséges megoldás vetődött fel: vagy az épületet újítják fel, vagy a jelenlegit megtöltik tartalommal. „Úgy döntöttünk, ha már adott ez az órási méretű épület, megbír ilyen nagyobb rendezvényt is, amivel be lehet újra vonzani ide a fiatalokat.” Hozzátette, ugyanakkor – szabadtéri vetítésekkel – a megújított tereknek is funkciót lehet adni. A kolozsvári fesztivál filmjeinek nyolcvan százalékát hozzák el, összesen 20 nagyjátékfilmet vetítenek.

Természetesen a magyar és román filmeket mind elhozzák. Láthatjuk a Deák Krisztina rendezte Aglaja, illetve a Kincses Réka által jegyzett Szülőföld, szex és más kellemetlenségek című alkotásokat, amelyekben Bogdán Zsolt játssza a főszerepet, Bergendy Péter A vizsga című thrillerében pedig Dimény Áront láthatjuk. Szabó Istvánnak Az ajtó című filmjét is műsorra tűzték, amely Szabó Magda azonos című regénye alapján készült. Hasonlóan a kolozsvári fesztiválhoz, a filmvetítések után szóba lehet elegyedni az alkotókkal, a magyar és román filmesek többsége már jelezte, hogy itt lesz.

Honosítják az EducaTIFF programot, itt is középiskolásokat hangolnak a hetedik művészetre. Csíkszeredában a filmről szóló beszélgetések a lapunkban filmrecenziókat közlő Boda Székedi Eszter filmesztéta irányításával zajlanak.

Említettük a sajátos jelleget, ezzel kapcsolatosan a szervezők kijelentették, hogy az erdélyi filmesek workshopokat szerveznek, a tervek szerint rendezőkből, színészekből és producerekből három csapatot alakítanak ki. Ezek a stábok a helyszínhez alkalmazkodva körülbelül háromperces hosszúságú filmecskékben csíkszeredai témákat dolgoznak fel.

Kísérőrendezvényekre nem kellett különösképp összpontosítani, mivel június 28. és 30. között tartják a városban az 5. MiniJazz fesztivált, inkább arra próbálnak figyelni, hogy összehangolják a két rendezvényt.

Ráduly Róbert Kálmán polgármester a csíkszeredai önkormányzat nevében kifejtette, hogy minden olyan vállalkozást támogatnak, amelyet a városért tesznek, továbbá reményét fejezte ki,‭ ‬hogy az Erdélyi Nemzetközi Filmfesztivál‭ „‬székelyesítése‭” ‬sikeres lesz, mivel természetesen udvarhelyi, sepsiszentgyörgyi és gyergyószentmiklósi filmkedvelőket is várnak Csíkszeredába.

Antal Attila alpolgármester úgy vélte, a hagyományápoló rendezvények szervezése mellett azt is igazolni kell, hogy a város „‬befogadó,‭ ‬korszerű,‭ ‬lépést tart és jelen van a‭ ‬21.‭ ‬században,‭ ‬művelve azt az igényességet,‭ ‬amelyre egyre nagyobb a szükség,‭ ‬hogy el lehessen igazodni a hatalmas információ-‭ ‬és értékrend-kínálatban‭.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei