Székely Árpád érdekfeszítő könyvet írt Erdély délnyugati „végvidékéről”, a Hátszegi-medence fölé tornyosuló Retyezátról. A hegységcsoport nevét harmadik legmagasabb csúcsáról kapta, amely lenyesett tetejű piramisra emlékeztet.
2013. május 07., 20:532013. május 07., 20:53
A tartalmi bevezetőből és négy nagyobb fejezetből álló, igényes kivitelű kötet egy 2008 és 2012 között szervezett helyszínbejárás-sorozat alapján készült, legalább 30 túra után, ami mintegy 150 napos helyszínen való tartózkodást feltételez. Földtörténeti, kőzettani, felszínalaktani leírást, vízrajzra, éghajlatra és élővilágra vonatkozó rövid tájékoztatást ad, majd alaposan tárgyalja a lehetséges gerincvándorlások, völgytúrák, hegységkeresztezések legkülönbözőbb variációt. Összesen 31 túraváltozatot sorol fel a lehető legnagyobb alapossággal. A könyvhöz igen részletes és mindenféle pluszinformációval ellátott térkép is tartozik.
Székely Árpád ebben a munkájában külön ismerteti a turistajelzéseket, tájékoztatást ad a hegyimentő-szolgálatról, azokról a helyekről, ahol pihenni és táborozni lehet anélkül, hogy önmagát, illetve a környezetet veszélyeztetné az ember. Mert a hegynek különleges és mindenkire kötelezően betartandó törvényei vannak. Úgy vezérli – képzeletben – az olvasót, hogy a valóságos túra során minden helyzetben eligazodjék és tisztában legyen azzal is, hogy milyen értékekre kell figyelnie. Több száz jó minőségű fénykép mutatja be a domborzat változatosságát, a lombhullató és tűlevelű erdőségeket, majd az alpesi növényvilágot. Jelképes fotográfusi csokorba gyűjti a csak ott honos és védett fákat, füveket, virágokat, bemutatja a jellegzetes rovarvilágot, például a lepkékről publikál a szivárvány minden fényében sziporkázó fénykép-összeállítást. A lépten-nyomon ott is fellelhető medvét ugyan nem kapja lencsevégre – csak az ürülékét –, de a zergét és a mormotát annál inkább. Még inkább értéket ad a munkának, hogy fényképek segítségével minden évszakból ábrázolja a Retyezátot – a tél, tavasz, nyár, ősz változatosságában mutatva be a lenyűgöző hegyvidéket –, különlegesen figyelve a sziklaormok lábánál elhelyezkedő tengerszemekre.
Túl a túrakalauz gyakorlati részén aztán egy olyan fejezet következik, amely egyben tér- és időbeli utazásra invitál a Hátszegi-medence történelmi kulisszái közé, hiszen a hegyi kirándulások előtt ezt a vidéket érinti a túrázó. Leltárt készít a román kultúrához köthető dák és római építészeti emlékekről, valamint azokról az Árpád-kori templomokról, amelyek körül ma már nincsenek magyar ajkú gyülekezetek, de bizonyságként szolgálnak a magyar fennhatóság viszonylag korai jelenlétéhez (ezek többnyire a X–XIII. századokból ránk maradt épületek és romok). Sajnálatosan elhallgatott szegmense Erdély történetének a Hátszeg-vidékén élő főúri családok sorsa. Pár fotó és néhány lényegre törő mondat segítségével a szerzőnek sikerül felvázolnia a Nopcsa-, a Kedneffy- és a Pogány-család itteni jelenlétét és tevékenységét.
A kötet végén az olvasók számára hasznosítható kvízjáték található, amely segít a tudnivalók elsajátításában és – a vizualitás segítségével – rögzíti az emlékezetben a fontos és hasznos képi információkat. Kiváló, kimerítő és hiánypótló munkát vehetünk a kezünkbe, amely kedvet ad a Retyezát felfedezéséhez és ugyanakkor hasznos útitársnak is bizonyulhat.
Székely Árpád könyvét vetítettképes előadáson mutatja be Farkas Attila geográfus-földrajztanár május 9-én, csütörtök este 7 órától a székelyudvarhelyi Művelődési Ház koncerttermében.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
szóljon hozzá!