Fotó: Veres Nándor
A Szóra bírt csontjaink című embertani tárlatot nyitották meg csütörtökön este a Csíki Székely Múzeumban.
2014. november 14., 10:322014. november 14., 10:32
A Magyar Természettudományi Múzeum és a székelyföldi múzeumok együttműködése révén jött létre ez a tárlat – emelt ki Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója, egyúttal köszönetet mondva a megnyitón jelen lévő Csergő Tibornak, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum igazgatójának, hogy kezdeményezte ezt a kiállítást.
Szarka Gábor konzul szerint oda kell figyelnünk a csontok üzenetére. „A múlt üzenete ez a kiállítás, a tudomány és technika fejlődése ugyanis ma már lehetővé teszi, hogy kapcsolatot teremtsünk több évszázaddal ezelőtt élt elődeinkkel. A csontok alapján megállapíthatjuk életkorukat, nemüket, sőt a betegségeiket is megtudhatjuk. Éppen ezért üzennek nekünk, mivel megmondják, hogy mi az, amiben el kell térnünk tőlük, és mi az, amiben követnünk kell őket.” Hozzátette, hogy főként a természetes életmódhoz kell visszatérni.
Szarka szerint az arcrekonstrukciók segítségével még jobban megismerhetjük olyan történelmi nagyjainkat, mint Szent László, Janus Pannonius, III. Béla királyunk. Úgy vélte, hogy vonásaik sok mindent elárulnak személyiségükről, karakterükről, tetteikről.
A természettudományi múzeum egyik küldetése, hogy a történelmi Magyarország minden magyarlakta területére elvigye tárlatait – hangsúlyozta az intézmény főigazgató-helyettese, Medzihradszky Zsófia régész. Elárulta, hogy egy kicsit nehezen indult a tárlat anyagának az összeállítása, de hamar belejöttek, és végül már válogatniuk kellett, hogy mit vándoroltathatnak el Székelyföld négy múzeumához.
Névtelenek és nagy személyiségek jellemzői
Lényegesnek tartották a kiállítás összeállításánál, hogy ne csak a nagy emberek életéről – akiket többnyire írott forrásokból ismerünk – tudjunk meg adalékokat, hanem az egyszerű emberekről is, akik a Kárpát-medencében éltek, akik hozzánk hasonlítanak. Hozzáfűzte, hogy a régészt nemcsak a feltárt sírokban lévő tárgyak, hanem a csontok is érdeklik, azok az emberek, akiket egykor oda temettek. Felhívta a figyelmet többek között egy feltárt sírra, amit földestül kiemelve rekonstruáltak, megőrizve eredeti állapotban a csontvázat és a mellette talált tárgyakat. Azt is megjegyezte, hogy a magyar antropológiai kutatásokra is egy kicsit kitérnek, tudománytörténeti információkat is tartalmaz a kiállítás.
Egy másik teremben a csíkszenttamási, a csíksomlyói és a szárhegyi templomok körüli temetők csontmaradványainak vizsgálati eredményeivel ismerkedhetnek meg a látogatók. A Benkő Elek régész által vezetett székelyföldi ásatásokról van szó, az antropológusok ezekből a csontvázakból megpróbálták rekonstruálni azokat a népcsoportokat, amelyek az illető helyszínen éltek.
A régész szerint a rekonstruált arcok termében nem mindennapi élményt jelent szembenézni történelmi nagyjainkkal, mivel azoknak, akiknek megtalálták a koponyáját, illetve portréábrázolását, élethűen lehetett visszaépíteni arcát.
szóljon hozzá!