Fotó: Veres Nándor
Már vasárnap munkához láttak a Vidék kaland programra jelentkezett magyarországi városi fiatalok, akik egy hetet töltenek nyolc Hargita megyei vidéki gazdaságban. A kalandorok Csíkbánkfalván, Lázárfalván, Madéfalván, Csíkmadarason, Csíkdánfalván és Szenttamáson kóstolhatnak bele a vidéki és gazdálkodói élet szépségeibe, nehézségeibe.
2014. augusztus 04., 09:322014. augusztus 04., 09:32
Vasárnap érkezett meg az a kilenc magyarországi városi fiatal, akik a hét folyamán zömében csíkszéki családi gazdaságokban ismerkednek meg a vidéki és gazdálkodói élet szépségeivel, nehézségeivel. A Hargita megyében második alkalommal megszervezett Vidék kaland elnevezésű program célja, hogy általa a városi fiatalok is megismerhessék a falusi családok mindennapjait, betekintést nyerhessenek munkájukba. Ugyanakkor ezen egy hét alatt láthatják azt is, hogy a gazdáknak miért van szükségük az unió által biztosított támogatásokra és hogy mire fordítják az igényelt pénzeket – mutatott rá Haschi András. A Hargita Megyei Fiatal Gazdák Egyesületének vezetője kiemelte, ezzel a programmal Székelyföldet is népszerűsítik.
Hét kalandor Csíkszéken
A kiválasztott résztvevők változatos végzettséggel, hivatással, szabadidős elfoglaltsággal, eltérő társadalmi háttérrel rendelkeznek. Van közöttük webprogramozó, gyógytornász hallgató, vízügyi hatósági szakember, minőségbiztosítási szakértő és agrármérnök is. A kilenc kalandor közül heten csíkszéki gazdaságokban – Csíkbánkfalván, Lázárfalván, Madéfalván, Csíkmadarason, Csíkdánfalván és Szenttamáson – tevékenykednek, emellett egy-egy fiatal Homoródalmáson és Kobátfalván kóstolhat bele a gazdálkodó életformába – részletezte az egyesületi vezető.
Vegyes gazdaságokban dolgozhatnak
„A fiatalokkal megpróbálunk minden olyan munkát elvégeztetni, amely a gazdaságokban zajlik, ami épp aktuális. De nem erőltetünk semmi olyat, ami nem most történne. Nekik itt a mindennapi életet akarjuk megmutatni” – hangsúlyozta Haschi. Megjegyezte, minden fogadó gazdának vegyes gazdasága van, így a városi fiatalok egyaránt belekóstolhatnak az állattartásba és a növénytermesztésbe.
Visszatérő kalandor
Tavaly főként a kertészetbeli munkába kóstolhatott bele Szuromi Orsolya, mégis a kétnapos esztenai látogatás hagyott benne mélyebb nyomot, ezért idén újra jelentkezett kalandornak, hogy azt is kipróbálhassa. Elmondása szerint nagyon jó hangulata volt az ottani munkának, így szívesen költözik ki Olti Árpád esztenájára és lát hozzá az egyhetes több száz állattal való munkához. Tisztában van vele, hogy az állatokat őrző kutyák nehezen fogadják el az idegeneket, így leginkább attól tart, hogy ha nem sikerül összebarátkozni velük, akkor folyamatosan mellette kell legyen valaki, így hátráltathatja az ottani pásztorokat – tudtuk meg a budapesti statisztikai hivatalban dolgozó lánytól.
Öltöny helyett munkaruha
Az öltönyt és a nyakkendőt cserélte le mezőgazdasági eszközökre a Komáromban élő Madarasi Attila, aki minőségbiztosítóként dolgozik egy gyógyszergyárban. Őt Szopos Tibor és két barátja – akivel közösen gazdálkodnak – látja vendégül, a fiatal úgy véli, mivel három gazdaságba is betekinthet, így háromszor annyi élményt gyűjthet, mint társai. Reményei szerint a székely értékek és a természet közelsége világnézetét is megváltoztatja – árulta el a felesége javaslatára kalandornak jelentkezett férfi.
Másodszorra is fogadnak
A lázárfalvi Bálint András és a csíkszenttamási Bara Csaba – két barátjával közösen – is második alkalommal fogad kalandorokat. Elmondásuk szerint tavaly nemcsak a városi fiatalok, hanem ők is jól érezték magukat az egy hét közös munka alatt, így nem volt kérdés, hogy idén is vállalják a fogadó gazda szerepét. Mindketten foglalkoznak állattartással és növénytermesztéssel, így annak mikéntjébe tudják beavatni az erre vállalkozókat, emellett a falusi életvitelbe, annak szépségeibe, nehézségeibe.
szóljon hozzá!