Fotó: Gergely Imre
Újabb ünnepélyes létesítményavatóra került sor csütörtök délután. Ezúttal Gyergyószárhegyen adták át a szennyvízcsatorna-hálózatot. Az új hálózat 200 szárhegyi portán már működésbe is lépett, egy élhetőbb életet nyújtva a családoknak.
2009. december 17., 20:202009. december 17., 20:20
2009. december 17., 23:392009. december 17., 23:39
Fotó: Gergely Imre
Történelmi pillanatnak nevezte Gábor László polgármester a község szennyvízcsatorna-hálózatának átadását. Hozzátette: igazából nem is ez volt a legfontosabb esemény a beruházás létrejötte során, hanem az, amikor a kormány biztosította a munkálatokhoz a szükséges forrásokat, és elkezdődhetett a nagyarányú építkezés.
13 kilométernyi gravitációs vezeték, valamint 5 kilométernyi nyomó vezeték juttatja el a szárhegyiek szennyvizét Ditró és Remete határáig, ahol bekapcsolódva a remetei gerincvezetékbe, végül a derítőállomásra ér. Ez a munkálat több mint 4 millió lejes beruházást jelentett, melynek 90 százalékát az állam finaszírozta, a szárhegyi önkrormányzatnak csupán 10 százaléknyi önrészt kellett biztosítania.
Az avatóünnepségen elhangzott, a csatornahálózat építésénél számos nehézséggel kellett szembenézni. Voltak, akik vasvillával próbálták megállítani a kivitelezőket, de a községen áthaladó európai út vonalán folyó építkezés is nagy kihívás elé állította az építőket. A szárhegyi létesítményavató már a sokadik Gyergyószéken az utóbbi időben.
Petres Sándor, a megyei tanács alelnöke beszédében elmondta: bízik abban, hogy a beruházások folyamata nem torpan meg, és még számos hasonló avatáson lesz alkalom ünnepelni. A most átadott csatornahálózat a község felét szolgálja ki. A jelenlegi, 13 kilométernyi vezetéket újabb 12 kilométerrel kellene kibővíteni, hogy minden család otthona bekapcsolható legyen. Ehhez egyelőre az anyagi forrásokat keresik.
Fotó: Gergely Imre
A három gyergyószéki nagyközség Remete, Ditró és Szárhegy egy közös szolgáltató céget alapított REDISZA néven. Ez látja el mindhárom települést vezetékes ivóvízzel és a cég hatásköre a csatornahálózat működtetése is.
A Gyergyóremete határában egy éve működő derítőállomást eleve túlméretezték, kapacitása többszörösen túlhaladja a községek jelenlegi szükségleteit. Ez viszont nem egy negatívum, az önkormányzatok a jövőre gondoltak. A települések fejlődése, esetleges iparosodása során sem lesz szükség ezen a téren további befektetésekre.
A létesítményt György Balázs, szárhegyi plébános áldotta meg, aki szerint az új beruházás a község népének egészségesebb életét segíti majd.