Hozzávetőlegesen fél évtizede annak, hogy Gyimesfelsőlok központjában, a volt bikaistálló épületében elkezdődött egy új tejcsarnok kialakítása. Az építkezés lassan haladt, a legoptimistább forgatókönyv szerint is leghamarabb idén nyáron tudnák átadni rendeltetésének a létesítményt. Ám addig is jó néhány tisztázandó kérdés maradt: a legfontosabb például, hogyan sikerül megoldani a tej begyűjtését a gazdáktól.
2013. március 05., 17:262013. március 05., 17:26
2013. március 05., 18:462013. március 05., 18:46
Manapság kevés az a szarvasmarha-tenyésztéssel foglalkozó gazda, aki ne panaszkodna arról, hogy nincs piaca a tejnek, vagy legtöbbször nevetségesen alacsony összegekért szállítják el a terméket a feldolgozók. A gyimesfelsőlokiak a községközpontban évek óta épülő tejcsarnoktól várják a megváltást, ám egyelőre nem lehet tudni, mikor lesz valóság is az álomból. A helyi gazdaegyesület vezetői, illetve a település polgármestere kalauzolt végig minket az említett beruházás rögös útjain.
Az új tejcsarnoknak a községközpontban található, a helyiek által bikaistállóként ismert épület ad otthont. Az ingatlannak kijavították a tetőszerkezetét, felújították a külső falakat, vigyázva arra, hogy megőrizzék a hagyományos jelleget. A mintegy kétszáz négyzetméteres belső tér is elkészült. Külön tejbegyűjtő részt alakítottak ki benne, ezenkívül van laboratórium és az előírásoknak megfelelő öltöző és mosdó. A központi épület mellett további két ingatlan épült: egy fásszín, illetve egy másik épület, amely garázsként és kazánházként működik majd.
Az építkezés során a szolgáltatások későbbi bővítését is szem előtt tartották. „Így a volt bikaistállóban egy nagyobb helyiségben tejfeldolgozó üzem kapna helyet, már ha egyáltalán sikerül létrehozni azt” – osztotta meg gondolatait Póra Pál Mátyás. A helyi gazdaegyesület alelnöke elmondta, a tejcsarnok kialakítását az elmúlt évek területalapú támogatásaiból finanszírozták. „A gazdaegyesület az önkormányzat 230 hektáros legelőjét vette bérbe, erre kértük a támogatást, ami legutóbb mintegy kétszázezer lejt tett ki” – ezt már Karácsony Imre, az egyesület vezetője mondta. Mint kifejtette, minden évben a támogatási összeg nagy részét az építkezésre költötték, pontos kimutatás erről a beruházás végeztével készül.
A gazdák érdekeit tartják szem előtt
Az illetékesek elismerték, valóban sokáig húzódott a kivitelezés, ám a rendelékezésre álló anyagi források gyorsabb ütemet nem tettek lehetővé. „Mindenkinek készül ez a tejcsarnok. Az egyesületnek mintegy hétszáz tagja van, az ő érdekeiket tartjuk szem előtt” – jelentette ki Póra. Hozzátette, a bérelt legelőkön 70-80 gazda legelteti jószágait, ha nekik kiosztanák az említett támogatást, akkor az egész közösség veszítene. Az alelnök szerint ezt a legtöbb lakó meg is értette, mindenki türelmetlenül várja, hogy végre beinduljon a tevékenység.
„Rosszindulatú emberek mindig akadnak” – jegyezte meg, hiszen vannak olyan személyek a településen, akik minden lehetőséget megragadnak arra, hogy rágalmazzák az egyesület vezetőségét, megkérdőjelezzék annak tevékenységét, illetve a tejcsarnok építésének szükségességét. „Nem csak egy egyszerű tejcsarnokot építünk, ez sokkal több lesz annál” – hangsúlyozta Karácsony Imre. Elmondása szerint a gazdák hosszú távú megélhetését szeretnék biztosítani a beruházás által. Az egyesületi elnök kifejtette, a csarnok működésével kapcsolatban már volt konkrét érdeklődés tejfeldolgozók részéről, így valószínű, nem lesz nehéz piacot találni a gyimesfelsőloki tej számára.
„Bevetésre” vár a felszerelés
A tejcsarnok működéséhez szükséges felszerelés egy része már az épületben van. Két ötszáz literes tartály és egy minőségellenőrző gép várja, hogy munkába állítsák, mindegyiket egy 2006-os pályázat révén szerezték be.
Ugyancsak pályázat révén érkezett az egyesülethez egy szomatikus sejtszám-, illetve csíraszámmérő berendezés. Utóbbi két eszköz beszerzését az a program tette lehetővé, amit a Pogány-Havas Kistérség bonyolított le az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) Környezeti Alap támogatásával. Legutóbb pedig ötven darab tejeskannát és öt mérőedényt vásároltak, ezeket a tej begyűjtésénél fogják használni.
Fogas kérdés: a tej begyűjtése
Jó lenne, ha minél hamarabb elkezdődne az új tejcsarnok működése – mondta Timár Zsombor László polgármester. A községvezető kiemelte, ehhez azonban egy nagyon fontos problémára kell megoldást találni. „Jó lett volna egy speciális, kizárólag a tej begyűjtésére használható jármű beszerzése, ám erre egyelőre nincs anyagi lehetőség” – jelentette ki az elöljáró. Hozzátette, valószínű ezért egyelőre egy hagyományos teherautó segítségével, a nemrég vásárolt kannák felhasználásával szednék össze a gazdáktól a tejet. „Mindez komoly szervezés kérdése, amit mindenképpen meg kell oldanunk, hiszen előfordulhat, hogy akár több kilométeres távolságról kell begyűjteni a nyersanyagot” – magyarázta a községvezető. Hozzátette, a tejcsarnok működésének alapvető feltétele, hogy a begyűjtött tejnek legtöbb két órán belül a hűtőtartályokba kell kerülnie. „Remélem, idén nyáron meghívhatjuk önöket a hivatalos megnyitóra” – jegyezte meg búcsúzásképpen.
szóljon hozzá!