Tizenheten az alakulatban

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Az önkéntes tűzoltó-alakulatokat bemutató sorozatunk e heti részéből a tusnádi önkéntesekről tudhatnak meg többet. A településen jelenleg tizenheten vállalják, hogy tűz esetén segítenek a tusnádiaknak, újtusnádiaknak és a verebesieknek. Az elkövetkező időszakban azonban bővíteni szeretnék a nemrégiben újraszervezett önkéntes tűzoltó-alakulatot.

Szabó Kamilla-Mária

2014. november 18., 18:142014. november 18., 18:14

Három hónapja van új tűzoltóparancsnoka Tusnád községnek: jelenleg Korodi Antal tölti be ezt a szerepet. Októberben újraszervezték a csapatot is: akik már nem vállalták az önkénteskedést, azokat leváltották. Így az önkormányzat alkalmazottjaként tevékenykedő parancsnok mellett további tizenhét önkéntes tűzoltó vállalja, hogy szükség esetén segít a bajba jutottakon – foglalta össze az elmúlt időszak eseményeit a parancsnok. Szeretnék bővíteni a 22-35 év közötti férfiakból álló csapatot, számukra ideális a 25 tagból álló alakulat lenne.

Tartályos autót szeretnének

Eszközkészletük az önkormányzat által vásárolt tömlőkből, csatlakozókból és sugárcsövekből, valamint a svájci testvértelepüléstől 2012-ben kapott tűzoltólétrából, -autóból és az azzal érkezett vízszivattyúkból, védőruházatból, sisakokból és csizmákból áll. Nemrég Hargita Megye Tanácsának kiírása révén vásároltak még egy szivattyút, azonban szeretnének egy tartályos tűzoltóautót is – avatott be Ravasz József. A község alpolgármestere ugyanakkor kiemelte, szerencsés helyzetben van a község, mivel teljes területén ki van építve a vízhálózat – így minden falurészen vannak tűzcsapok is.

Tűzoltószekrények az utcákon

Nemcsak tűzcsapokat, hanem falurészenként felállított úgynevezett „tűzoltószekrényeket” is használnak az önkéntesek. Ezekben kétszáz méternyi tömlő, ahhoz csatlakozók és sugárcsövek vannak elhelyezve, amelyek révén az autó érkezése előtt tudnak oltani a korábban érkezők. Tavaly még csak öt ilyen szekrény állt a tűzoltók rendelkezésére, idén ezt további öttel bővítették – részletezte az elöljáró. Hozzátette, mivel tanácsülésen és falufórumon is felkészítették a helybélieket, így nemcsak az önkéntesek, hanem a falubeliek is használhatják azokat szükség esetén.

Új szertárra várnak

Szeretnének versenyeken is részt venni, azonban tartályos autó hiányában erre nincs lehetőségük. A svájci testvértelepüléstől kaptak ígéretet, hogy amennyiben tudnak, segítenek beszerelni egy hatékonyabb tűzoltóautót. Emellett a régi, jelenleg nem használt tűzoltószertárat is átalakítják az önkéntesek és eszközeik számára, ezt a helyi önkormányzat finanszírozza majd. Ez azért is szükséges, mert jelenleg egy födött színben áll az autójuk, az eszközeik pedig a parancsnok irodájában tornyosulnak – foglalta össze Korodi.

Rendszeres a tűz Újtusnádon

Mivel nincs vízszállításra alkalmas járművük, a csíkszentmártoni önkormányzattal szerződtek, és nagyobb tűz esetén az ottani alakulat segítségükre érkezik. Erre vonatkozó szóbeli megállapodásuk a tusnádfürdői alakulattal is van. Idén egyetlen kisebb tűzesethez kellett kivonulniuk, amelyet maguk is meg tudtak fékezni – részletezték. „Én tíz éve vagyok alpolgármester, de két faluban, Verebesen és Nagytusnádon komolyabb tűz nem volt azóta, sajnos Újtusnádon azonban egészen tavalyig minden ősszel, rendszerint a termények begyűjtése után volt egy-egy. Égett le farm, csűr, szénatároló és lakás tetőzete is” – elevenítette fel Ravasz. Megjegyezte, idén szerencsére nem kellett ott sem oltaniuk. Véleménye szerint ehhez hozzájárult a rendőrségi nyomozás is, mivel szándékos gyújtogatásnak gondolták az eseteket, és a hatóságokhoz fordultak panaszukkal.

Novemberben ellenőriznek

A negyedévente kötelezően megtartott gyakorlatokon kívül egy-egy rendezvény előtt többször is összegyűlnek az önkéntesek, például rendszerint bemutatóval készülnek a községi napokra. Legutóbb az autójuk átvételekor szerveztek mulatságot, régebb viszont rendszeresen megszervezték a tűzoltók bálját a településen. Emellett évente tűzvédelmi ellenőrzéseket tartanak a helyieknél, bejárják a portákat, felmérik a tűzveszélyeket. Ezt rendszerint a tél kezdete előtt elvégzik, így ebben az évben november folyamán járják be a három település gazdaságait.

Azt mentették, ami menthető volt

Emlékezetes esetként gondolnak a férfiak arra, amikor egy csatószegi erdőtűznél a svájci vízszivattyújuk felülmúlta a hivatásos tűzoltók eszközeit, távolabbra – mintegy másfél kilométerre – tudta pumpálni a vizet. Emellett megelégedéssel gondolnak vissza az egyik újtusnádi bevetésükre is, amikor egy 200 méter hosszú gazdasági épület gyulladt ki, közvetlen közelében pedig egy raktár volt mezőgazdasági gépekkel. Mivel a gazdasági épület szénával volt tele, azt már nem tudták menteni, ezért a raktárat védték, hogy az lángra ne kapjon. Sikerült megóvniuk azt a lángoktól, odaadó munkájukért az érintett gazdák is köszönetet mondtak a fiúknak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei