Megfelelő ütemben zajlik Felcsíkon az az ADI-Bogát Kistérségi Társulás fennállásának legnagyobb infrastrukturális beruházása. A munkálatok nagy része már el van végezve, az illetékesek szerint nem lesz gond a 2012. március 18-as határidő betartásával.
2011. november 02., 18:262011. november 02., 18:26
2011. november 02., 20:132011. november 02., 20:13
A csatorna- és vízhálózat fővezetékeinek nagy részét már a földbe helyezték Rákoson és Madéfalván
Két évig tartó előkészületek után idén májusban kezdődtek el az Európai Unió által finanszírozott hatmillió eurós projekt munkálatai, melynek haszonélvezője négy település: Csicsó, Madéfalva, Rákos és Szentmihály. „A projekt a tervezett grafikon szerint halad” – jelentette ki Szentes Csaba madéfalvi polgármester, az említett társulás elnöke. Az illetékes elmondta, a víz- és csatornarendszer fővezetékének lefektetését már nagyjából befejezték, több helyen a háztartások csatlakoztatása is elkezdődött. Ezzel együtt megfelelő ütemben halad a Madéfalva adminisztratív területén létesítendő ülepítő állomás építése. A szükséges épületrészek elkészültek, hamarosan érkeznek a berendezések is. Lassan befejeződnek a csaracsói ifjúsági központ, illetve a szentmihályi napközi építésének külső munkálatai is, így a belső terek kialakítását a tél folyamán el lehet végezni.
„A pályázati elszámolással sincsen gond, a pénzt időben megkapjuk” – említette a kistérségi vezető. Kifejtette, kisebb nehézségek adódnak viszont a nem elszámolható költségek terén, az érintett önkormányzatok nehezen tudják biztosítani ezeket a tételeket. Szentes Csaba szerint ilyen téren a legnehezebb helyzetben Csíkszentmihály van, a napközivel kapcsolatban ugyanis utólag módosítani kellett a terveken, ami több mint 600 ezer lejes többletköltséget jelentett. A társulás vezetője úgy tudta, a pénz egy részét már kifizette a szentmihályi önkormányzat, ugyanakkor célirányos kormányzati támogatást is kapott, valamint banki hitelért is folyamodott a számlák kifizetéséért.
Emlékeztetőül, a projekt során Madéfalván és Rákoson víz- és csatornahálózatot építenek, Szentmihályon napközi otthont létesítenek, illetve 5 kilométer községi utat javítanak fel. Csicsó községben a csaracsói iskola teljes felújítása és információ-, valamint ifjúsági központtá alakítása is része a beruházásnak. Ezenkívül a 12-es községi utat is leaszfaltozzák Madéfalvától Csaracsón át Csibáig, utóbbi munkálat napokon belül befejeződik. Összegekre lebontva ez azt jelenti, hogy Csicsónak 1,2 millió euró, Madéfalvának 1,8 millió euró, Rákosnak 1,6 millió euró, míg Szentmihálynak 1,4 millió euró értékű munkálat jár a támogatásból. A kivitelezéssel három csíkszeredai céget bíztak meg: ING Service Kft., Hidrotran Kft., illetve Impex Aurora Kft.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!