A következő év elejétől szigorú előírásoknak kell megfeleljen a hazai gazdák által termelt tej ahhoz, hogy forgalomba kerülhessen. Vannak gazdák, akik nem aggódnak, mert már most megfelelően ellenőrzik a tejet, mások a szarvasmarhatartás abbahagyásán is gondolkodnak.
2013. augusztus 01., 16:082013. augusztus 01., 16:08
2013. augusztus 02., 10:412013. augusztus 02., 10:41
Szigorú szabályok lépnek életbe 2014-től a tej értékesítésére vonatkozóan. Csupán az a tej kerülhet forgalomba, amely eleget tesz az EU-szabványoknak. Ennek értelmében a gazdálkodók kiemelt figyelmet kell fordítsanak az istálló tisztaságára, a tej tárolására és szállítására, valamint az állatok egészségi állapotára. Fontos, hogy minden gazda a fejést egy külön erre a célra szánt munkaruhában végezze, fejés közben ne etesse az állatot. Mielőtt hozzáfogna a fejéshez, ajánlott többször is kezet mosni és papírtörlőt használni. A leadandó tejet minél rövidebb idő alatt lehűtve, csak fedett edényben szabad a gyűjtőközpontokba szállítani. Fontos azoknak az állatoknak a külön fejése, amelyek valamilyen betegségben szenvednek, sőt ha a gazdálkodó keze sérült, az is alaposan kell fertőtleníteni és bekötni, mivel a tej nem tartalmazhat antibiotikumot.
A csíkvacsárcsi tejtermelők szerencsés helyzetben vannak, hiszen a Csíkvacsárcsi Mezőgazdasági Egyesület által üzemeltetett tejcsarnokban jelenleg is olyan tejet fogadnak el, amely megfelel az előírásoknak – tudtuk meg Szőcs Lászlótól. Az említett egyesület elnöke elmondta, a három éve működő csarnok laboratóriumában minden szükséges vizsgálatot el tudnak végezni – csíraszámmérő és ekomilk tejanalizátor is a működtetők rendelkezésére áll. Örömmel közölte, hogy amíg a tejcsarnok indításakor az ezerliteres tank félig telt, mostanra már teljesen kihasználják. Ez számukra pozitív visszajelzés, hiszen az egyesület létrejötte előtt a szarvasmarhatartó gazdák száma egyre csökkent, jelenleg számuk növekvő tendenciát mutat.
Kósa Márton vacsárcsi lakos tíz tehenet és három üszőt tart, a megtermelt tejet a helyi egyesületi csarnoka hordja. Tisztába van azzal, hogy milyen előírásoknak kell megfeleljen a tej jövőtől, és reméli, elfogadják az általuk hordott mennyiséget. Véleménye szerint a hazai tej megfelelő minőségű, ezeknek a megszorításoknak pedig az lesz az eredménye, hogy külföldről importálják majd a tejet, azt követően, hogy az itthonit forgalomba kerülésre alkalmatlannak minősítik.
A göröcsfalvi tehéntartó gazdák nehezebb helyzetben vannak, hiszen felszámolták a faluban üzemelt csarnokot. Jakab Fábián emiatt hordja a rákosi csarnokba a két tehene által adott tejet. Ő nem hallott a nemsokára érvénybe lépő szabályozásokról, de már most is odafigyel a tej tárolására és szállítására. Ennek egyik oka, hogy a csarnokban ellenőrzik a tej tisztaságát, és ha az nem megfelelő, nem fogadják el. A gazda aggasztónak tartja, hogy egyre kevesebben foglalkoznak állattartással, vagy az életkoruk, vagy a munkájuk miatt.
Sali András göröcsfalvi lakos nyolc tehenet tart. Minden reggel szekérrel szállítja tejét a vacsárcsi csarnokba, mivel megszüntették a tejbegyűjtő központot, ahová addig hordta a tejet. Elmondása szerint a vacsárcsi csarnokban sokkal jobban figyelnek a higiéniára. Sali éppen a csarnokostól hallott a szigorításról, és mivel szigorúnak tartja, azt sem tartja kizártnak, hogy esetleg abbahagyják a szarvasmarhatartást.
szóljon hozzá!