Fotó: Thomas Campean
Udvarhelyszéken az elmúlt évhez hasonlóan sok településen küszködnek az ivóvíz hiányával. Sok faluban egy héten csupán egyszer folyik víz a csapból, vagy naponta fél órát. Mivel ezalatt egy családnak nincs lehetősége lezuhanyozni, legtöbbször pedig nincs akkora nyomás, hogy a mosógép elinduljon, sokan tartályokba fogják fel a vizet.
2013. augusztus 29., 18:582013. augusztus 29., 18:58
2013. augusztus 29., 19:062013. augusztus 29., 19:06
Míg Székelyudvarhelyen egy átlagos család havi vízfogyasztása 5-6 köbméter, addig Udvarhelyszék falvaiban még mindig akkora a vízhiány, hogy fél köbméter sem jut. Kénytelenek takarékoskodni a vízzel a Székelyderzshez tartozó Székelymuzsnában, a Felsőboldogfalvához tartozó Hodgyában és a Farkaslakához tartozó Bogárfalván is. Körutunk során arra voltunk kíváncsiak, ki milyen módszerrel tárolja az ivóvizet.
Kézzel mosnak, egy fürdővízben mosakodnak le
Szerencsésnek mondhatók Hodgyában azok, akik a település alacsonyabb pontján lévő házaban élnek, mert náluk több víz van a kutakban, ugyanis a faluban nemrégiben lefektetett vezetéken semmi sem folyik – tudtuk meg Szőcs János hodgyai lakostól, aki Felszegben, a falu magasabb pontján lakik.
Elmondta, hogy éppen csütörtökön pucolták ki az udvarán a kutat, amely öt méter mély. „Tavaly a nagy szárazságban egy embert csak azért fizettem, hogy naponta lemenjen a Nagy-Küküllőre vízért. Idén is onnan hordjuk az állatoknak, amelyeknek naponta közel 800 liter víz szükséges. Saját fogyasztásra kútvizet használunk, amit egy szivattyú segítségével nyomatunk be a ház pincéjében lévő tartályba” – részletezte a gazda. Udvarán hordókban, nagyméretű vedrekben tárolja a folyóról szállított vizet.
Székelymuzsnában hetente egyszer adnak vizet, Bogárfalván reggelente csupán fél óráig folyik víz a csapból. Ilyen kürölmények között, ha a mosógépet rövid programon is indítják el, sokszor már kézzel kell kitisztálni a ruhákat. Kiss Eszter érdeklődésünkre elmondta, régen sem volt ez másképp, akkor is spórolni kellett a vízzel a térségben. „Van kutunk az udvaron, és akárcsak régen, ha kell, kézzel mosunk, és egymás után mosakodunk meg egy tál vízben” – mesélte.
A falu magasabban fekvő részén lévő házakat csupán két forrás látja el, a központi közkutat Malomfalváról táplálják – tudtuk meg Gy. Árpádtól, aki szintén Bogárfalván lakik. Udvarukon egy nagy tartályba fogják fel a vezetékes forrásvizet, de azzal lehetetlen mosni. „Ahhoz, hogy a mosógép elinduljon, legalább 3 bar nyomás szükséges, ezt csak a kútban lévő szivattyúval tudjuk elérni, így azzal mosatunk” – magyarázta. Kérdésünkre elárulta, hogy az ezer literes edényt egy udvarhelyi gyártól vették meg, eredetileg más volt a funkciója, de kimosták, és víztárolásra használják.
Egyre több a tartály a pincékben
Mostanában egyre többen vásárolnak víz tárolására is alkalmas edényeket Székelyudvarhelyen, annak ellenére, hogy nem olcsó mulatság egy olyan méretű tartály beszerzése, ami befér egy családi ház pincéjébe. Egy 300 literes, műanyagból készült, víztárolásra alkalmas edény 650 lejbe, míg egy 1000 literes (azaz egy köbméteres) már 1200 lejbe kerül – tudtuk meg az egyik székelyudvarhelyi, építészeti anyagokat is forgalmazó üzletben. Helyben nem tárolnak ekkora edényeket, de a megrendelt és kifizetett tartályokat 24 órán belül leszállítják Udvarhelyre. Leggyakrabban henger alakúakra van igény, mert azok beférnek a lakóházak pincéinek ajtóin.
szóljon hozzá!