Fotó: Farkas Antal
Körülbelül 120 gyerek vett részt a szombaton Farkaslakán megtartott Vidéki Gyermekszínjátszó Fesztiválon. Az immár negyedik alkalommal megszervezett találkozón nyolc csapat főként magyar népmeséket adott elő, és a részvevők máris készülnek a következő fesztiválra.
2013. október 27., 15:242013. október 27., 15:24
2013. október 28., 12:002013. október 28., 12:00
A rendezvény reggel kilenc órakor Váradi Péter Pál székelyföldi fotósorozata kiállításának megnyitójával kezdődött, a fényképeket az Erdély – Székelyföld kiadványokat szerkesztő Lőwey Lilla mutatta be röviden. Az apróságok az előadások szünetében gyönyörködtek a kiállított képekben, s azoktól kedvet kaptak egy-egy kiránduláshoz. A fotók megtekinthetők lesznek a farkaslaki kultúrotthonban, majd amikor – várhatóan jövőre – elkészül a Tamási Áron Művelődési Egyesület által felépíttetni kívánt csűr, a képek ott foglalják el végleges helyüket – mondta el Hadnagy Irén, az egyesület elnöke, hozzáfűzve, a fényképek a veszprémi szerzőpáros adományai, amelyeket mindenáron Székelyföldön akartak a közönség elé tárni, s ez Farkaslakán a Nemzeti Kulturális Alap támogatása révén valósult meg.
A fotók bemutatását követően délutánig a kisiskolások vették birtokba a farkaslaki kultúrotthont: a helyi Farlen Kulturális Egyesület, a farkaslaki önkormányzat és a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont közreműködése nyomán lezajlott gyermekszínjátszó fesztiválon két helyi, két lövétei, valamint kecseti, bogárfalvi, korondi és székelypálfalvi, I–IV. osztályosok alkotta csapatok léptek fel. A minitársulatok jó része népmeséket adott elő, de voltak, akik népi gyermekjátékokat hoztak a farkaslaki közönségnek. A kisdiákok nagyrészt népviseletbe öltöztek, s anélkül, hogy elunták volna, türelmesen végignézték egymás produkcióját. A gyerekek reggelit, tízórait és ebédet a helyszínen kaptak, s az ez évi sikereken felbuzdulva máris a következő fesztiválon előadásra kerülő darabok kiválasztásán kezdtek gondolkodni.
A gyerekszínjátszás a hagyományápolás egyik legszebb szegmense, jelentős szerepe van a tanulók személyiségfejlődésében, az identitástudatuk erősítésében, valamint a kommunikációs készségük fejlesztésében – vélte Kovács Árpád, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont igazgatója. Hozzáfűzte: ha a hagyományőrzés fontosságát már a gyerekekben tudatosítani tudjuk, megszerettetjük velük, biztosítva van a jövőnk.
szóljon hozzá!