Fotó: Barabás Ákos
Franciaországi diákok is segédkeztek a lövétei és homoródalmási sós vizű kutak feljavításában az elmúlt hét folyamán. A program legfőbb hozadéka az épített örökség megőrzése.
2015. szeptember 01., 12:412015. szeptember 01., 12:41
Összesen hat Bordeaux környéki önkéntes diák látogatott el Lövétére és Homoródalmásra azon program részeként, amelyet a Homoród–Rika–Küküllő LEADER Egyesület, illetve francia kollégáik szerveztek az épített örökségek megmentéséért – nyilatkozta Lázár László, a projekt helyi koordinátora, hozzátéve, hogy a sós vizű források „szakértelmet nem igénylő” felújításában helyi fiatalok is segédkeztek.
Mint mondta, a programot nem első alkalommal szervezték meg, tavaly ugyanis székelyföldi diákok látogathattak Franciaországba, ahol egy közkút karbantartásából vették ki részüket. Lázár hangsúlyozta, a múlt héten lezajlott nemzetközi együttműködés sikerességét nemcsak a megújult kutak tanúsítják, hanem a részt vevő diákok közötti kapcsolatfelvételek, illetve az, hogy a fiatalok ízelítőt kaphattak egymás kultúrájából.
Nagyobb esőzések esetén többször is problémát jelentett, hogy az eső-, valamint talajvíz elárasztotta a lövétei sóskutat, erre született megoldás a nemzetközi projekt révén, melynek során a külföldi diákok is csákányt ragadtak, és segédkeztek az elvezetősáncok kialakításában – fejtette ki a település polgármestere. Lázár Zoltán rámutatott, a kalákában elvégzett munka bizonyíték arra, hogy van lehetőség az összefogásra, a „napjainkban nem túl divatos” közmunkával pedig nagy eredményeket lehet elérni.
Rigó Mihály homoródalmási polgármester úgy véli, a LEADER kezdeményezése nélkül biztosan nem újították volna fel idén a helyi sós vizű forrást, amely így zsindelyezett tetőt kapott a régi kátránypapíros megoldás helyett. Mint mondta, a program összekovácsolta a helyi közösséget.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
szóljon hozzá!