Megkóstolták, vettek, visszajönnek

•  Fotó: Farkas Antal

Fotó: Farkas Antal

„Fenyőkútnak erdős mezejében” illatos és színpompás a nyár. Az enyhet hozó fuvallatban megszámlálhatatlan gyógynövény illegeti magát a szénafű között. Messzebb jószág legelész, egy bácsika rendet forgat. Harapni lehet a levegőt. Lőrincz Erzsébet sajtkészítőhöz igyekeztünk a fenyves erdő, a Hazanező aljára, hogy a havasi állattenyésztésről kérdezzük.

Molnár Melinda

2012. július 03., 17:392012. július 03., 17:39

2012. július 03., 18:042012. július 03., 18:04

Útközben fotós kollégámmal arról beszélgettünk: akik számba vették, legalább 1200 féle növényt határoztak meg e magasan fekvő vidéken; párszáz közülük gyógynövény, 200 bizonyítottan többféle gyógyhatású. Ha ilyen a fejősök eledele, milyen lehet a tej és abból készült élelmiszerek?

Sajtprés alatt csepeg ki a maradék savó a puha sajtból, a füstölőben kívánatosan aranylanak a fonott készítmények. Közben megtudjuk: Erzsébet Korondon született, nevelkedett, majd férjhez ment Fenyőkútra. Férje Gergely. Fiúk Gergő, 18 éves és Székelyudvarhelyen járt iskolába, lányunk Edina, hetedik osztályos Fenyőkúton.

Az előző időszakban a begyűjtő központba vitték a tejet. Ám gyalog fárasztó, mert elég messze van, ha autóval mentek, nem érte meg, mert drága az üzemanyag, alacsony a felvásárlási ár. Napjainkban 28 hektáron gazdálkodnak, tizennégy fejőstehén biztosítja a családi manufaktúra létét, de tartanak disznót, majorságot is. Jónak, eredményesnek látják a szaporítást. Sőt, most érettségiző fiúk is jövőt remél a tejfeldolgozásban: nemrég sajtkésztő tanfolyamot végzett Gyergyószentmiklóson – érlelt sajt lesz a vizsgamunkája.

Erzsébet egy évvel korábban már próbálkozott családi használatra a sajtvariációkkal: sima füstölteket készített, de nem fonta. A Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztési ágazata által szervezett tanfolyam szemlélet- és sorsfordító volt számára. A képzés nagyon jó volt, azóta fonott, kerek, kocka és különböző ízesítésű (köményes, gombás, sonkás) sajtkülönlegességek is kikerülnek a műhelyből. A savó megmarad a disznóknak, és tud ordát is főzni. Sok hasznos ismeret mellett megtanulta, miként oltható úgy az ordának való, hogy krémes legyen a végeredmény: a hideg savóba tölti az ecetet, együtt buggyantja fel.

Olyan tisztaság van, hogy – ahogy a környéken mondanák – enni lehet a padlóról. Hajnali öt órakor fejnek, onnantól nincs megállás. Igyekezni kell, mert a hőségben hamar megsavanyodik a tej, elszárad a sajt. Amíg a mai ízeket kitapasztalta, akadtak sikerélmények, de kudarcok is: túlsavanyodott, megkövesedett a sajt.

Bepillantottunk a füstölőbe, ahol bükkfamoszt biztosítja az orrcsiklandozó ízvarázst. Miután megmossák a sajtokat megszárítják, majd a hűtőbe kerülnek. Csomagolás után pedig a megrendelőkhöz, vásárlókhoz. A kézművestermékek havi vására mellett interneten is megrendelhetők a termékek – van keletjük. Legutóbb idegen rendszámú autó állt meg a gyönyörű havasi tanya kapujában. A magyarországi és kanadai érdeklődők az internetről tájékozódva érkeztek. A specialistások, a kézzel készített hagyományos termékek után érdeklődtek – megkóstolták, vásároltak és ígérték: visszatérnek.

Mi is megízlelhettük. Mi lehet az olvasztott-füstölt sajt finomságának a titka? – hiszen minden csínját-binját elmesélte. Az árcsói sóvíz? A levegő? A kristálytiszta kútvíz? A jó étel szívvel készül és azzal a bizonyossággal: érdemes.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei