Mállik a vakolat a csíkrákosi templomtoronyról

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Asztallap nagyságú felületeken hull a vakolat a csíkrákosi templomtoronyról, melyet alig egy évtizede restauráltak elismert magyarországi szakemberek. A munkálatok szakszerűségét az erdélyi építészek megkérdőjelezték.

Barabás Hajnal

2013. június 04., 20:172013. június 04., 20:17

2013. június 04., 20:242013. június 04., 20:24

A tornyon látható pogány motívumokról híres a csíkrákosi római katolikus vártemplom – mondta Búzás Árpád, Csíkrákos lelkésze, elpanaszolva, hogy most elég rossz állapotba került a torony, ugyanis mállik le a vakolat mind az északi, mind a déli részén. A több mint hétszáz éves tornyot 2001 után restaurálták, újravakolták. A munkálatokat a magyar kormány finanszírozásával, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által támogatott, határon túl épített örökség megóvása programon keresztül, a Csíki Műemlékvédelmi Egyesület közbenjárásával valósította meg három miskolci restaurátor. „Elég gyenge munkát végeztek” – elégedetlenkedett a lelkész. „Ahogy a mesékben szokták mondani, aki nem hiszi, járjon utána, meg lehet nézni a torony északi oldalát” – fűzte hozzá. Valóban, nagy felületeken hullott le a fal a toronyról, főleg azokon a részeken, ahol leginkább ki van téve az időjárás viszontagságainak. A plébános szerint négy-öt évvel ezelőtt kezdett hullni a vakolat. „Meszes vakolatot használtunk a restauráláskor, nem cementeset, mert az nem lélegzik, így az nem annyira ellenálló az időjárási viszontagságoknak” – indokolta Seres László. A magyarországi restaurátor érdeklődésünkre elmondta: nem vállaltak garanciát a restaurálásra, akril, meszes festéket hordtak fel a falra, plextollal hígítva, az egészet átvonták hidrofób oldattal, ami víztaszító, ezért fénylett a torony egy ideig.

A három éven át tartó restaurálást követően az erdélyi építészek szakmai viták keretében többször szóvá tették, hogy a kivitelezés nem volt kielégítő. „Nem sikerült a restaurálás valami jól” – fejtette ki véleményét Tövissi Zsolt építész, aki az egyházművészeti bizottság tagjaként szemlézte a projektet. A falkép-restauráláshoz nem ért, vallotta be, de úgy látja, nem volt szakszerűen helyreállítva a torony, s mint mondta, a fal már valószínűleg nem hozható vissza eredeti állapotába.

Seres László viszont úgy véli, szakmailag megfelelően jártak el, a kivitelezést a magyar restaurálási bizottság is jóváhagyta. „Huszonegy-huszonkét új motívumot találtunk a helyreállítás során, ezt dokumentáltuk, a restaurálásról pedig tudni kell, hogy visszafordítható” – magyarázta. Arra a kérdésre pedig, hogy van-e remény arra, hogy a jövőben javításokat eszközöljenek a 30 méteres torony falán, Seres azt válaszolta: az „erdélyi építészek hozzáállása\" miatt nem lát erre esélyt.

„Sajnálatos a templomtorony állapota, de egyelőre a templom fűtésrendszerét szeretnénk korszerűsíteni, ezt tűztük ki idén célul” – mondta Császár Attila, Csíkrákos polgármestere. A község plébánosa is arról számolt be, hogy az egyháztól nem tud pénzt szerezni a templomtorony falának javítására. Mihály Zitát, az időközben megszűnt Csíki Műemlékvédelmi Egyesület elnökét is kerestük a műemlékként nyilvántartott torony restaurálásával kapcsolatban, de nem nyilatkozott lapunknak.

A templom belülről is megújult

A csíkrákosi templom belsejében nagyobb felújítás zajlott két évvel ezelőtt – tudtuk meg a plébánostól, akinek pécsi barátai cserélték ki díjmentesen az elektromos vezetékrendszert. A hívek adományából, valamint a közbirtokosság és az önkormányzat hozzájárulásából a templomot belül újrafestették, a talált freskókat pedig láthatóvá tették. Nemrég a vizet is kivezették a templom elé. „Idén a fűtésrendszert akarjuk újítani, mert elöregedett a kályhánk, gázolajjal fűtöttünk benne, ami ráadásul költséges” – érvelt a lelkész.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei