Lusta fiatal menni hadjáratba

Végy egy lusta fiatalt, aki már fél éve nem ült biciklire, s annyira unja már az egész környéket, hogy inkább lemenne a tengerre nyaralni. Aztán találj ki valamit, amivel felcsigázhatod érdeklődését, kicsalhatod őt a szabadba, avagy ha ez mégsem sikerült, legalább vedd rá, hogy számítógépe előtt ülve próbálja megismerni, értékelni szülőföldjének nevezetességeit. Ha sikerült, keress támogatókat, s az egészet nevezd el Történelmi Hadjáratoknak.

Szász Csaba

2011. június 28., 16:182011. június 28., 16:18

2011. június 28., 18:312011. június 28., 18:31

Míg Borat (Kazah nép nagy fehér gyermeke menni művelődni Amerika) több ezer kilométert utazva csöppent az ismeretlenbe, addig néhány székely gyereknek elég volt alig pár kilométert kerekeznie, hogy ráébredjen: nem ismeri saját otthonát. Emiatt is nevezhető összességében sikeres rendezvénynek a több, mint egy hónapos, Történelmi Hadjáratok nevű, több felvonásos, honismereti játékos időutazás, amely az egészséges életmód népszerűsítése mellett a helyi identitás erősítésére helyezte a hangsúlyt.

Május 20-án startolt a népszerűsítése, ekkortól lehetett jelentkezni is, június 4-én biciklitúrával indult a rendezvénysorozat, majd június 25-én pont került a Történelmi Hadjáratok végére. A Szent László Kistérségi Társulás és a Székelyudvarhelyi Ifjúsági Alakulat kezdeményezése elsősorban a fiatalokat célozta meg, de természetesen bárkit szívesen láttak.

Végy egy lusta fiatalt

„Magamból indultam ki. Lusta fiatalnak képzeltem magam, aki már féléve nem ült biciklire, próbáltam kitalálni, hogy mi lenne az, amivel ki lehetne csalni engem egy túrára, vagy rá lehetne venni, hogy jobban megismerjem a szülőföldemet” – meséli Gál Barna, a kistérségi társulás menedzsere.

Négy programcsomaggal, nyereményekkel, programfüzettel, internetes szavazással próbálták vonzóbbá tenni a „hadjáratokat.” A Szentföldi Hadjárat (Szejke–Bögöz) és Végvári ütközet (Agyagfalva–Ócfalva) elnevezésű biciklitúrákra 79-en jelentkeztek, a második volt a népszerűbb, ehhez idősek és családok is csatlakoztak. A Barangoló során a térség nyolc nevezetességét kellett meglátogatni, ezt pedig fotóval bizonyítani. Ami a Gyalogtúrát illeti, ez volt az egyetlen esemény, amely nem részesült kedvező időjárásban, emiatt el is maradt.

Mindenképpen említést érdemel a Csodakosár, mely a Szent László Kistérség csodáit próbálta felkutatni, majd a fotóval beküldött javaslatokat internetes szavazásra bocsátották. „Az volt a célunk az volt, hogy egy kicsikét belopjuk értékeinket a köztudatba, ráirányítsuk az itt elő emberek figyelmét arra a sok-sok szépségre, amelyek körülölelik életünket” – vallja Gál Barna. Végül 352 szavazat érkezett be a „csodákra”. Az e célból létrehozott honlapra a három hét alatt több mint 2300-an látogattak el.

Szováta rules!

Vannak jó és rossz tapasztalatok. Hasznos elképzelésnek tartják, mondván, hogy ilyen, játékos formában még senki sem próbálta meg a honismeretet népszerűsíteni. A szervezők úgy vélik ezzel némileg pótolni tudják a hazai oktatási rendszer hiányosságait is. Az mindenképpen pozitívum, hogy sikerült bevonni az általános iskolákat is, az udvarhelyieket például a diáktanácson keresztül. „Sajnos a fiatalokat még is is nehéz megfogni 15–20 százalékban sikerült ez nekünk. A többiek vagy jól ismerik a térséget és nem tudunk nekik újat mutatni, vagy érdektelen számukra ez a téma – ebből a szempontból, ez egy rossz tapasztalat” – véli Gál Barna, aki beszámolt érdekességekről is, például olyan gyerekekről, akik a lakhelyüktől pár kilométerrel arrébb fekvő faluba most jutottak el életükben először. Mint meséli, érdekes volt kérdezni a gyerekeket, hogy hova vinnék el, vagy mit mutatnának meg elsőként egy magyarországi turistának. Leggyakrabban Szováta került szóba, olykor a parajdi sóbánya, de semmi ennél közelebbi.

Beszámoló és folytatás

A Végvári ütközet nevű biciklitúrán a Duna tévé stábja is részt vett, az erről készült összefoglalót várhatóan július 18-án a Térkép – Székelyföldi ráadás műsorában tekinthetjük meg. „Több szervezet, intézmény is mellénk állt, leginkább az udvarhelyi önkormányzat, a szponzorok által felajánlott nyeremények pedig - úgy érzem - fontos szerepet játszottak abban, hogy kezdeményezésünk vonzóbb legyen. Rengeteg tapasztalattal gazdagodtunk, van miből levonni a tanulságot, még nem tudni pontosan, hogy mi az ami megmarad és mi az ami változik, de az biztos, hogy lesz ennek folytatása” – zárta az értékelést Gál Barna.

Bővebben az Udvarhelyi Híradó szerdai, június 29-ei számában!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei