Fotó: Kristó Róbert
Régóta beszélnek az emberek székelyföldi turizmusról, viszont napjainkig nincs még kitalálva, kiaknázva az a terület, amely kitörési pontot jelenthetne a turizmus területén – vallják a témával foglalkozó szakemberek. Madéfalván épp ezen a téren szeretnének maradandót alkotni. A célt szolgáló, csíkkozmásihoz hasonló turisztikai információs iroda építése már elkezdődött, ennek tartalommal való feltöltésén dolgoznak az illetékesek.
2013. július 15., 18:322013. július 15., 18:32
2013. július 15., 21:492013. július 15., 21:49
„Nagyon téves nálunk a turizmusról alkotott felfogás. Szervezetlen az egész, nincs egy egységes elképzelés” – véli Szentes Csaba. Madéfalva polgármestere elmondta, közel három éve, hogy elkezdték tanulmányozni a sikeres turisztikai rendszereket. „A dél-tiroli példát vesszük alapul. Ez idő alatt rájöttünk, csak akkor van esélyünk érvényesülni ezen a téren, ha egyetlen csomagban kínáljuk az összes lehetséges szolgáltatásainkat” – hangsúlyozta az illetékes.
Az elöljáró szerint nem szabad abba a tévedésbe esni, hogy ha létesítünk egy panziót, akkor turisták százai fognak felkeresni bennünket. „Én sem fogok elmenni Ausztriába egy panzióért. Azért fogok elmenni, mert 4–5 napos programot kínálnak számomra, mely révén egy teljes régiót meg tudok ismerni” – magyarázta az elöljáró, aki szerint a gyakorlatban sikeres rendszereket próbálják vidékünkön is meghonosítani.
A dél-tiroli példa
Mint azt Szentestől megtudtuk, többször is jártak a dél-tiroli észak-olasz autonóm régióban, hogy a vidéki turisztikai rendszereket tanulmányozzák. Ottani szakemberek segítségével próbálnak hasonló megoldásokat kidolgozni a csíki térségre is. A polgármester elmondta, az egyik, mindössze 2700 lélekszámú településen például ötezer vendéghelyet kínálnak. Tizennégy alkalmazott dolgozik turisztikai információs irodájukban, és több mint negyven éve működtetik sikeresen ezt a rendszert. Hasonló pozitív példákkal Magyarországon is lehet találkozni. „Látjuk a magyarországi és dél-tiroli rendszereket, ám azt is el kell mondani, egyiket sem lehet egy az egyben Székelyföldön alkalmazni. Viszont számtalan olyan dolog van, ami átvehető, és az itthoni körülmények között jól hasznosítható” – nyomatékosított Szentes.
A fából készült torony mint figyelemfelkeltés
A községvezető szerint ahhoz, hogy a falusi turizmus megfelelőképpen működjön, szükség van olyan segédeszközökre, mint a Madéfalván európai uniós vidékfejlesztési alapokból épülő turisztikai információs központ.
Ennek alkalmazottai térképezik fel a környék adottságait, felépítik a turizmust kiszolgáló rendszert, katalógusokat raknak össze, kiállításokon vesznek részt, online felületet működtetnek, utazási irodákkal tartják a kapcsolatot, utazásokat szerveznek. „Az elképzelésünk szerint legalább a csíki térségben kell gondolkodni ahhoz, hogy olyan ajánlatot tudj adni például egy magyar turistának, hogy szívesen hozzánk látogasson” – véli az elöljáró. A cél régiószinten kínálni egységes, jól átlátható, vonzó programokat.
„Ehhez épül most egy igencsak érdekes ingatlan” – említette Szentes. Véleménye szerint a kozmásihoz hasonló épület valóban kirívó, ám tervezése során az is volt a fő szempont, hogy figyelemfelkeltő legyen. „Ha azt mondjuk, hogy a ciklámen színű magánház beleillik a környezetbe, akkor ez messzemenően megfelelő. Önmagában egy új stílust képvisel, ki fog lógni a sorból. Ez is a célja, észre kell venni, hogy itt működik valami” – nyomatékosított a községvezető. Kiemelte, nem az épület formájával van baj, hanem annak funkcionalitását kell megfelelően kitalálni.
Nem vagyunk egymás konkurenciái
„A mi községünkben a legegyszerűbb a történet, mert a lerobbant emlékművünkön kívül semmi sincsen. Most épül egy panzió, most kezdett kibontakozni az egész történet” – ismertette Szentes. Elmondása szerint hihetetlen, hogy jelen pillanatban Hargita megyei szinten nem létezik egy egységes kép a rendelkezésre álló turisztikai szolgáltatásokról.
„Nemrég összehívtuk a felcsíki települések turisztikai vállalkozóit. Kiderült, a rákosi panziósnak fogalma sem volt arról, hogy a szomszéd községben szerveznek gyalogtúrákat, medveleseket. Úgy érzik ezek a vállalkozók, hogy egymás konkurenciái. Személy szerint nem nevezném konkurenciának, hogy az a kevés hozzánk látogató turista most melyik csíki községbe jön. Konkurencia számunkra például az ausztriai faluturizmus, hogy a magyarországi ne oda menjen, hanem inkább minket válasszon” – fogalmazott Madéfalva polgármestere. Mint kiemelte, meg kell fogalmazni tisztán a reális célcsoportot. „Számunkra az egyik célcsoport lehet a helyi turista, hiszen jó, ha egyszer mi magunk kezdjük el egymást látogatni. Emellett az országból és a Magyarországról érkező turistákra számíthatunk. Ennél messzebbre menni már nincs sok értelme” – véli a községvezető.
szóljon hozzá!